Deštivé počasí a děti doma. Jaké hry s nimi hrát?

Podzim znamená, že bude přibývat deštivých dní a tím se nedostanete na procházky nebo na hřiště tak často, jak chcete. Během těchto dní musíte přemýšlet, jak své děti zabavit. Vymyslet jim zkrátka program, který je bude bavit, u kterého vydrží. Není to úplně jednoduché, zabavit děti tak, aby neměly dlouhou chvíli a nezačaly třeba zlobit. Co můžete vyzkoušet?

Tvořivá dílnička

Dětem určitě můžete dát papír, pastelky, fixy, vodové barvičky a dětská fantazie už si bude tvořit to, co sama chce. Nejmenší děti je dobré mít pod dozorem, protože se rády přesouvají z papíru na podlahu nebo stěny. Nechejte dětem volnou ruku, mohou si vyzkoušet práci se štětcem, ale třeba mohou zapojit prsty, tvořit obtisky nohou, rukou, listů a podobně. Vyrobit dětem můžete také z brambor razítka (hvězdičky, srdíčka a podobně) a spolu můžete tvořit obtisky.

S dětmi se dá vytvářet také balicí papír. Máte doma razítka s vánoční tématikou? Kupte klasický balicí papír, rozložte jej po celé ploše a nechejte děti, aby jej razítky ozdobily. Posléze do papíru můžete balit vánoční dárky pro babičku, dědečka nebo kamarádky.

Ponožkové divadlo

Nemusíte jej jen hrát dětem, ale ony se na něm mohou aktivně podílet! Vyberte několik starých ponožek, které použijete na výrobu hraček aačněte ponožkové divadlo vyrábět. Pokud máte pár zbytků látek, knoflíky, třpytky, bavlnky, vlny a podobně, určitě vyzkoušejte i ty. Nechejte rozvíjet jejich fantazii, ať klidně pojmenují jednotlivé postavičky, vyberou si, jak budou vypadat a co na sobě budou mít. Větší děti mohou samy (pod vaším dozorem) přišívat knoflíky, nos nebo vlasy, těm menším asistujte. Následně si vytvořte kulisy, příběh a hra může začít. Děti budou nadšené, že se mohou do samotné výroby zapojit.

Doplňovačky a spojovačky

Pro děti od tří let existují různé spojovačky, doplňovačky, hlavolamy a podobně. Můžete s nimi třeba hrát hry, kde jim popisujete určitý předmět a ony hádají, co je to. Dávejte jim hádanky, zapojte slovní fotbal, vymýšlejte spolu příběhy nebo pohádky. Cokoliv, co podnítí jejich mysl a rozšíří slovní zásobu, se vyplatí.

Vařte nebo pečte společně

Můžete společně připravit palačinky k večeři, muffiny k odpolední svačince nebo také uvařit jednodušší oběd. Záleží, jak jsou děti šikovné a zručné. Využijte toho, že děti chtějí pomáhat!

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno