V dnešní uspěchané době je spousta z nás v permanentním stresu – v práci či doma – všude jsou na nás kladeny velké nároky, jež našemu organismu opravdu neprospívají. Pokud i vy patříte mezi ty, kteří se stresu prostě nemohou vyhnout, zapomeňte na antidepresiva či jiná psychofarmaka – raději vsaďte na zázračnou bylinku jménem meduňka.
Meduňka lékařská
Tahle rostlinka je známá pro své uklidňující účinky – hlavně na psychické zdraví každého z nás. Nejenomže snižuje stres, zmírňuje stavy nervozity, ale také pomáhá usínat a zkvalitňovat spánek. A ty sny, které se vám po meduňce budou zdát! Vaše ložnice se stanem královstvím relaxace. Již ve starém Římě lidé věděli, že účinky meduňky jsou prakticky zázračné – a to i na poli bolestí břicha, tišení křečí či bušení srdce.
Jak meduňku pěstovat?
Meduňka v květináči
Meduňka má samozřejmě – stejně jako ostatní bylinky – své nároky na pěstování. Potřebuje hodně světla, maximálně polostín. Jelikož pochází ze Středomoří, je samozřejmě citlivá na mráz a zapaření – v tomto případě rychle zhnědne. Nicméně více náročnosti tato bylinka nevyžaduje – můžete ji pěstovat pohodlně doma za oknem – nejlépe za takovým, do kterého svítí sluníčko po celý den nejdéle. Půda pro pěstování musí být samozřejmě propustná s dostatkem výživných látek.
Meduňka na zahrádce
Zpočátku jejího pěstování musíte být trpěliví, dopřát rostlince dostatek tepla a vláhy. V případě, že chcete meduňku pěstovat na zahrádce, v půdě by měly být hnojené okopaniny či luskoviny. Nejvhodnějšími typy půdy jsou hlinitopísčité až hlinité. V létě je vhodné seřezat její listy, aby mohly vyrašit další, mladé. Nejvíce vám bude bylinky prospívat, pokud ji budete pravidelně přesazovat. V zimě ji zahrňte větším množstvím zeminy, aby byla dostatečně chráněna před mrazem.
Kdy meduňku sklízet?
První sklizeň se doporučuje koncem června, druhá začátkem července. Sklízejte tak, že ponecháte 10 – 15 cm vysoké strniště. Dejte pozor, abyste sklizené bylinky nepomačkali, nejlépe ji sklízejte do bedýnek opatrně vedle sebe.
Co s bylinkou po sklizni?
Samozřejmě si hned uvařte čaj, abyste ochutnali plod své vypěstované snahy. Zbytek doporučujeme si nasušit do zásoby na „horší časy“. Sušit je třeba v tenkých vrstvách – jinak by totiž mohla navlhnout a zhnědnout – a to rozhodně nechcete. Nasušené rostlinky je třeba uchovávat v jutových nebo papírových sáčcích – opět kvůli vlhkosti.
Bylinka pro studenty?
Je prokázáno, že meduňka je skvělým pomocníkem pro podporu paměti. Proto by jí neměli pohrdat studenti hlavně ve zkouškovém období, a zároveň je vhodná pro pacienty trpící Alzheimerovou chorobou nebo sklerózou.
Využití meduňky v kuchyni
Z meduňky se samozřejmě nejčastěji připravuje čaj, každopádně – věděli jste, že má i své využití ve studené i teplé kuchyni? Lístky meduňky lahodně dochutí ovocné či zeleninové saláty, bylinková másla či různé omáčky. Nicméně je nutno před každým jejím použitím lístky nasekat a promnout v ruce, aby uvolnily své voňavé silice.
Meduňková čajová směs
Nejlepší bojovník proti stresu! Svařte meduňku, dobromysl a třezalku – na 1 litr použijte 3 lžíce směsi těchto bylinek. Až se bylinky dostatečně provaří a voda bude mít žluto-hnědou barvu, tuto směs sceďte a dle chuti přidejte citron – v případě nachlazení také i med a zázvor.
Meduňkový sirup
Tato medicína je nelepší pro navození klidného spánku a spokojených snů. Převařte si trochu vody a nechte zchladnout. Následně přidejte vymačkanou šťávu z celého citronu a meduňku – listy i s natí stačí do této směsi jednoduše natrhat či nakrájet a nechte jeden den odpočívat. Poté sceďte a přidejte litr vody převařené s cukrem. Uložte do chladného místa v uzavřených lahvích.
Meduňkové víno
Do litru vámi vybraného bílého vína přidejte dvě hrsti nasekané meduňky, přidejte špetku koriandru, skořice, hřebíčku a muškátového oříšku. Na meduňkové víno si ale budete muset chvilku počkat – je totiž nutno, aby se tato směs nechala 3 týdny odležet. Takže je třeba akorát vydržet.
Meduňka a těhotenství
Tato bylinka je vhodná jako uklidňující prostředek dokonce i v těhotenství, či v případě, že kojíte – takto zprostředkovaně dokáže zklidnit i vaše děťátko. V těhotenství nás trápí spousta problémů, ke kterým patří samozřejmě nespavost či nevolnost. Pokud to s meduňkou nebudete přehánět, nemusíte se obávat žádných vedlejších účinků.
Upravte si své zažívání
Trápí vás bolesti břicha, křeče, zvracení či nevolnosti? Ať už těhotenské či jen způsobené spoustou jídla. Meduňkový čaj, odvar či sirup dokáže uvolnit zažívání a pomoci i od zaražených větrů či zácpy.
V každé kuchyni by měl být sáček se sušenou meduňkou po ruce – tento mocný pomocník vám pomůže od mnoha neduhů a zklidní spoustu nepříjemných problémů.