Menstruace a ztráty krve – jak to doopravdy je?

Menstruace – součást života každé ženy již zhruba od jejího 12. roku života. Každá jsme si na ni prostě musela „chtě nechtě“ zvyknout a prostě ji každý měsíc tak nějak přežít. Občas v křečích, občas i s horečkami – ale existují i takové z nás, které o ní prakticky „ani neví“. Troufám si tvrdit, že žádná z nás není nadšená, když se dostaví – ale o to častěji nejsme nadšeny, když se „sem tam“ nedostaví!

Jaké jsou základní fáze menstruace?

První fáze

První etapa přirozeně začíná dnem, kdy začnete krvácet. Třetí den se ale začne výrazně měnit hladina estrogenu, což způsobí, že vaše tělo produkuje kolagen – a vy tak můžete zpozorovat, že jsou vaše vlasy lesklejší a pleť více vypnutá. Tato doba trvá u každé ženy individuálně, v průměru je to 5 dní.

Druhá fáze

Následuje od 6. dne menstruačního cyklu a trvá opět zhruba dalších 5 dní. Taky se vám občas zdá, že jste přitažlivější a taková „žhavější“? Můžete si být jistá, že je to právě této etapě menstruačního cyklu, jelikož právě v tuto dobu je hladina estrogenu v těle nejvyšší a metabolismus nejrychlejší. Dochází k obnově děložní sliznice a zároveň k dozrávání vajíčka.

Třetí fáze

Tato část trvá jenom dva dny – v jejich průběhu se vajíčko vydá „na vandr“ – prostě se utrhne a vám nastává ovulace. To je doba, kdy je nejvyšší možnost otěhotnění. Nicméně „trefit“ se do ovulace bývá docela složité, jelikož ta, sama o sobě, trvá dle vědců maximálně 2 hodiny, poté vajíčko hned zaniká.

Čtvrtá fáze

Jak už jste si asi spočítala, tato část je nejdelší – trvá zhruba 2 týdny. A právě v této době začíná ten nepříjemný premenstruační syndrom. Tělo se tak trochu chová, jako by bylo v jiném stavu – a to kvůli zvýšené hladině progestronu, jež způsobuje růst sliznice. Neoplodněné vajíčko odchází společně s krví a sliznice se zmenšují.

Jak je to s krevními ztrátami?

Následují dny, kdy z nás odchází krev. Této krve ztratí každá žena během několika dní až 80 mililitrů. Nicméně hormonální antikoncepce toto množství zásadně ovlivňuje – v tomto případě se jedná pouze o 20 – 30 mililitrů za periodu. Je pravdou, že každá žena krvácí jinak, nicméně, dodnes nebylo vědecky dokázáno, proč tomu tak je. Některá z nás má „prostě štěstí“.

Nepříjemný zápach?

Občas se stane, že menstruační krev zrovna „moc nevoní“ – v tomto případě jsou na vině bakterie, jež rozkládají krev a odumřelé buňky z dělohy. Nemusíme proto dodávat, že je velice důležité v tomto období dbát na osobní hygienu – a to hlavně v intimní oblasti.

Krvácení mimo menstruaci?

Pokud se stane, že krvácíte i mimo plánovanou menstruaci, důvodem může být například poškození sliznice a děložního čípku, či polyp provázející nádor v děložní dutině. V tomto případě na nic nečekejte a urgentně navštivte svého gynekologa.

Věděli jste, že….?

  • Ať už je menstruace sebesilnější, nikdy samozřejmě nemůžeme vykrvácet – mnohdy se nám zdá, že jsme ztratily spoustu krve, nicméně maximálně se jedná o 12 malých lžiček.
  • Každá žena spotřebuje za život průměrně 9000 kusů tamponů a vložek.
  • Tampony byly vyrobeny z vlny – a to již ve starém Egyptě. Dnešní podoba tamponů je známa od roku 1936.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno