Tahle otázka je velice těžká, jelikož – jak už to tak bývá – každý jsme úplně jiní a tak každý preferujeme jinou dobu pro každodenní očistnou sprchu. Někdo nedokáže nastartovat svůj den jinak než ve sprše, jiní si zase nedovedou představit, že by ulehli do postele bez toho, aby se dostatečně osprchovali. No, a ještě existuje další typ lidí, jež jdou s proudem a jejich každodenní sprchování připadá na dobu, kdy se vrátí z posilovny či po domácím cvičení.
Proč se sprchovat před spaním?
Přestože spousta lidí preferuje svou ranní spršku, večerní sprcha je cenným nástrojem pro bezstarostnou noc, obzvláště v případě, že máte problémy s usínáním. Pokud budeme na sprchování nahlížet striktně z pohledu dopadu na spánek, není pochyb o tom, že byste se měli sprchovat večer. Lidskému tělu totiž jednoznačně prospívá večerní rutina.
Problémy s usínáním?
Výzkumy prokázaly, že teplá a uklidňující sprcha před spaním zvyšuje teplotu těla natolik, aby jej nastavila na „spací notu“. Pokud si dáte sprchu každý den půl hodiny před spaním, vaše tělo si na tento rituál zvykne a začne přirozeně pociťovat ospalost vždy, když sprchu pustíte. Ovládání vaší tělesné teploty je rozhodným faktorem pro kvalitní noční spánek – proto je skvělé kombinovat večerní sprchu s chladnějším vzduchem ve vaší ložnici.
Ranní sprška
Na druhou stranu, pravidelná ranní sprcha by měla být nezbytností pro lidi, kteří potřebují pořádně nastartovat na den strávený v náročném zaměstnání, kde se stresu hned tak nevyhnou. Výzkumy prokázaly, že aspekt vody pozitivně nastartuje schopnost těla se aktivně probouzet. Nehledě na to, že ranní sprchování je osvěžující a dává nám pocit čistoty a připravenosti na celý den.
Verdikt: Večerní sprcha je nejlepší pro lidi, jež trápí problémy se spánkem a s usínáním. Pokud ale spíte dobře, dopřejte si raději ranní osvěžující sprchu, abyste se cítili svižně a nastartovaně do dalšího dne.
Vliv sprchování na kůži
Z hlediska dermatologického není mezi ranním a večerním sprchováním moc velký rozdíl. Nicméně, opět se dostáváme k problémům se spánkem. Pokud se totiž dobře vyspíte – k čemuž dopomáhá teplá večerní sprcha, jak jste se již dozvěděli – vaše kůže bude vypadat, a hlavně se cítit zdravější a odpočatější.
Existuje spousta lidí, kteří samozřejmě preferují večer smýt večer každodenní tělesnou špínu. Nicméně, večerní sprcha může mít i jiné důvody – a to jsou například alergie či astma. Večerní sprcha totiž odstraňuje alergeny z kůže, a ty tak nemohou v noci „pracovat“ a rozmnožovat se. Nicméně, ten pocit svěžesti a voňavé pokožky po ránu, když odjíždíte do práce, je také k nezaplacení.
Verdikt: Večerní sprcha je ideální pro lidi s alergiemi. V opačném případě se můžete sprchovat prakticky kdykoli budete chtít, vaše kůže rozdíl určitě nepozná.
A co vlasy?
Znovu musíme porovnat ranní a večerní sprchování, pokud si zrovna myjete své vlasy. V tomto ohledu je nutno brát v potaz specifické vlastnosti vlasů každého z nás. Lidé s jemnými či mastnými vlasy si je myjí zpravidla ráno, jinak vypadají zplihle, nezdravě a někdy i dokonce mastně. Probuzení potom, co šli lidé s jemnými vlasy spát s „vlhkou hlavou“, není totiž vůbec příjemné.
Na druhou stranu lidé s hustými vlasy si mohou vybrat jakoukoli denní dobu pro jejich umývání, nicméně většina z nich opět dává přednost večernímu sprchování. Pokud si ale myjete vlasy večer, vždy se ujistěte, že v momentě, kdy jdete spát, jsou zcela suché, jelikož vlhkost může vést ke tvorbě a množení mikrobů na pokožce hlavy, což může být následováno jejím podrážděním či dokonce tvorbě lupů.
Verdikt: Lidé s jemnými vlasy by se rozhodně měli sprchovat ráno, ostatní mohou zvolit jakoukoli denní dobu – odvislou na jejich životním stylu.
A kdy se sprchujete vy?