Zažívání už vás nemusí trápit! V čem můžete chybovat?

Pronásleduje vás nadýmání, plynatost, nebo zácpa? S těmito problémy se čas od času potýká valná většina populace. Nejen že jsou tyto obtíže nepříjemné po fyzické stránce, ovlivňují nás i psychicky. Málokdo z nás se totiž během problémů se zažíváním dokáže soustředit na práci nebo si bezstarostně užívat život a nemyslet na své obtíže.

Aby se člověk zbavil problémů s trávicím ústrojím a zažíváním, nemusí obvykle podstupovat složité a nákladné detoxikace organismu, postačí se držet několika jednoduchých rad, které vám pomohou udržet své zažívání v normě. Kterých triků se vyplatí držet při problémech se zažíváním?

Nezapomínejte na vlákninu

Že už si ani nevzpomínáte, kdy jste naposledy jedli salát? Velká chyba, zelenina patří mezi hlavní pilíře dobrého trávení. Zařaďte do svého jídelníčku dostatečný přísun potravin bohatých na vlákninu. Kromě luštěnin a celozrnných potravin si dopřejte porci ovoce nebo zeleniny.

Pravidelně malé porce

Pravidelná strava je základem správného fungování organismu a předcházení problémů se zažíváním. Pokud denně nestíháte věnovat svému jídelníčku a po celém dni hladovění zhltnete vařený polotovar, nemůžete se divit, že je vám potom těžko. Hlídejte si stravování po malých porcích v průběhu celého dne a nevynechávejte snídaně.

Stejně zásadní je i jíst v klidu a potravu důkladně žvýkat – nerozmělněné kusy vám mohou způsobovat nepříjemné pocity v žaludku a hůře se tráví.

Pozor na smažený tuk

Na hranolky nedá čas od času dopustit žádná z nás, stejně jako na pořádný burger. Dopřávat si to ale denně? Pak není divu, že uleháte s pocitem těžkého břicha a přejedení. Problémy se často pramení zejména z konzumace přepáleného oleje a nadměrného množství tuků.

Problémy se zažíváním pramení často z konzumace přepáleného oleje

Žádné tlusté maso

Bůček je sice nenahraditelná záležitost, ale lehce a svěže se po něm rozhodně cítit nebudete. Dejte raději přednost kuřecímu nebo krůtímu masu. Pohrdat nemusíte ani králíkem. Pokud ale drůbež nepatří mezi vaše favority, pak dávejte alespoň přednost libovému vepřovému, jehněčímu nebo hovězímu masu.

Pohyb rozhýbe střeva

Zapojte do svého programu i pravidelný pohyb. Ať už si vyberete cvičení v posilovně, zájmové kurzy tance či pilates, začněte se svému koníčku věnovat pravidelně a nezanedbávat ho. Pro začátek bohatě stačí místo dojíždění autobusem jít pěšky nebo dát si večer procházku v okolí bydliště. Pohyb totiž stimuluje stahy střev a vůbec činnost trávicího systému. Pokud sedíte, máte stlačenou oblast břicha a komplikuje to pohyb střev i trávení.

Kouření, kofein a alkohol – ne!

Problémy se zažíváním často kdy pramení ze špatných návyků. Zlozvyky jako káva, večerní sklenička vína, nebo cigareta s přáteli v baru vás samozřejmě nezabije, ovšem nepomáhá vám, pokud bojujete se špatným trávením. Zvažte tedy, jestli nechcete alkohol na nějakou dobu omezit a uvidíte, že se budete cítit lépe. Alkohol a kávu raději nahraďte dostatečným pitným režimem – denně byste měli vypít minimálně dva litry vody.

Redukujte svou váhu

Samozřejmě není zdravé kvůli špatnému zažívání začít radikálně hubnout, ovšem tak jako všechny tělesné aspekty, i váha je důležitým faktorem v lidském zdraví. Obezita neprospívá člověku v žádném ohledu, a pokud vás trápí dlouhodobé obtíže, měla byste zvážit po poradě s lékařem, zda není vhodné uvažovat o zhubnutí.

První pomoc – bylinky!

Pokud se obtíží nemůžete zbavit ani při redukci jídelníčku a dodržování zásad správné životosprávy, vždy je tu možnost sáhnout po rychlé úlevě. Které bylinky vám na zažívání pomohou? Například pelyněk, bazalka, máta, meduňka, řebříček, pampeliška nebo anýz.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno