Rychlovarnou konvici používáte den co den. Podobně jako další spotřebiče i rychlovarná konvice potřebuje určitou péči, aby se v ní zbytečně neusazoval vodní kámen. Jak vyčistit rychlovarnou konvici? Pravidelné odvápňování rychlovarné konvice vám ušetří čas, peníze, prodlouží životnost konvice a navíc umí omezit také bujení bakterií. Konvice tak bude vždy čistá a připravená k bezproblémovému využívání.
Odvápnění rychlovarné konvice
Pokládáte si otázku jak vyčistit rychlovarnou konvici? Nejčastěji se potýkáte s vodním kamenem a usazeninami, které nejsou vůbec příjemné. Tvrdá voda je problémem, který se nevyhýbá žádné domácnosti. Jestliže i u vás doma teče velmi tvrdá voda, pak se vodní kámen usazuje ve varné konvici během chvíle. Je nutno jí tedy pravidelně čistit a vodní kámen odstraňovat.
Jistě vám nebude chutnat čaj, který bude mít chuť vodního kamene. Ten může navíc zanést čidlo konvice a ta se nemusí ve chvíli varu sama vypnout. Odvápněním předcházíte možnému poškození, šetříte čas, ale i elektrickou energii, takže ve finále šetříte i nějakou tu korunu.
Jaké jsou nejlepší prostředky pro čištění rychlovarné konvice?
Pořiďte si odvápňovač
Vodní kámen není ničím příjemným a usadí-li se ve vaší rychlovarné konvici, pak se ho chcete hodně rychle zbavit. Mnoho lidí jako první přemýšlí o odvápňovači, které seženou v kterékoliv drogérii nebo elektru, kde se prodávají tyto spotřebiče. Jsou k dostání ve dvou formách, buď jako tablety nebo jako tekutý přípravek. Využívají se velmi jednoduše, stačí se jen řídit návodem na zadní straně. Chemické látky, které odvápňovač obsahuje spolehlivě a rychle vyčistí vodní kámen a vy budete moci konvici zase bez problému používat.
Chcete se zbavit vodního kamene a nečistot bez chemie? Pak vyzkoušejte některé z níže uvedených postupů!
Zkuste ocet!
Typickou babskou radou je použití běžného kuchyňského octa, který mají doma snad všichni. Vezměte asi 2 dcl octa, dejte jej do konvice a přidejte lžičku soli. Celou konvici dolijte vodou a nechejte vyvařit. Vodní kámen je během chvíle pryč a rychlovarná konvice je zase k využívání. Nevýhodou octa je, že konvice je poté docela dost cítit a čeká vás několik vyplachování, než jí budete moci použít. Odborníci však před touto metodou varují. Ocet je dosti agresivní a někdy může poškodit antikorozní povrch topných spirál. S jeho využitím proto opatrně.
Pomůže i kyselina citronová
Jak vyčistit rychlovarnou konvici? Jednoduše, s pomocí kyseliny citronové! Stačí naplnit varnou konvici vodou po rysku, přidat jednu lžíci kyseliny citronové. Konvici zapněte a nechejte vyvařit. Roztok by měl působit 30 – 60 minut. Před dalším použitím rychlovarné konvice nechejte minimálně jednou převařit čistou vodu. Okraje konvice a hubici můžete vyčistit s pomocí octa a houbiček.
Přes noc nechte působit colu!
Jestliže nemáte po ruce právě ocet nebo jej z nějakého důvodu nechcete použít, pak můžete využít také colu. Ano, je tomu tak, i cola může pomoci. Stačí tento nápoj nalít do rychlovarné konvice a nechejte působit přes celou noc. Ráno nebude po vodním kameni ani památka a vaše konvice bude krásně čistá a připravená k použití.
Otázky a odpovědi
Důvodů je spousta, ať už provozních nebo zdravotních. Pokud máte v konvici vrstvu vodního kamene, potom se při používání rychlovarné konvice snižuje schopnost ohřívání, trvá děle a stojí nás také víc peněz. Není to také nic chutného, když se vám odlupuje vodní kámen a máte ho potom ve svém čaji.
Je to bílá usazenina, která se tvoří tam, kde zůstává voda stát. Najdete jej proto nejen v rychlovarné konvici, ale také na záchodě, ve vaně apod. Pokud máte doma tvrdou vodu, tak ta obsahuje vysoké množství minuerálů jako je hořčík a vápník. Když se voda v konvici odpaří tyto minerály zůstávají.
Toto rozhodně nedoporučujeme. Můžete tím poškodit povrch konvice a tím ji celou zničit. Raději využijte návod výše jako je použití octu či kyseliny citronové.
dobrý den
mě se osvedcil klasicky ocet a citron