Zapomenuté vánoční zvyky: Sekera pod stolem a věštění

zapomenuté vánoční zvyky

Každá rodina má své vlastní vánoční zvyky, které dodržuje a které naopak ne. Některé zvyky už jsou zapomenuty. Možná je to škoda, protože některé zvyky znějí opravdu hezky. Jaké vánoční zvyky neznáte? Co můžete oprášit a letos vyzkoušet u štědrovečerního stolu? Máme pár nápadů, které by se vám mohli líbit!

Přípravy stolu

Od božího rána se připravoval štědrovečerní stůl a vše, co se večer konzumovalo. Celá rodina se postila, protože chtěli všichni vidět zlaté prasátko. Hospodář připravoval ozdoby na vánoční stromeček a zdobil jej. K večeru děti běžely ven a sledovaly, zda neuvidí první hvězdu. V takovou chvíli mohla celá rodina sednout ke stolu a jíst.

Věštění

Věštění budoucnosti je oblíbené hlavně na Štědrý den. Lidé chtěli vědět, co se bude dít v jejich budoucnosti. Rozkrajovali jablíčka, když se v něm objevila hvězdička, znamenalo to štěstí. Kříž zase znamenal smrt nebo nemoc. Svobodná dívka házela střevícem ke dveřím, aby se zjistilo, zda odejde z domu a vdá se, nebo zůstane další rok doma.

Vánoční koledy a stromeček

Dříve se stromečky zdobily sušeným ovocem, jablíčky. Celá rodina se pak sešla u vánočního stromečku a společně si zazpívali pár známých vánočních koled, což navodilo tu správnou vánoční atmosféru. Nebylo žádnou výjimkou, že se pod stromečkem objevoval betlém a to buď papírový, nebo dřevěný.

Ořech u postele – všichni, kteří měli problémy s blechami nebo štěnicemi si vzali den před Štědrým dnem k posteli ořech. Po probuzení jej měli rozlousknout a sníst. Následně měli celý rok pokoj.

Sekera pod stolem – aby byly nohy zdravé a nebolely, měla být pod štědrovečerním stolem sekera. Na ní měl člověk bosý šlápnout.

Patky vánoček – svobodné dívky, které se chtěly vdát, neházely jen střevícem, ale také sbírali patky vánoček. Pokud jich během Štědrého dne nasbíraly devět, příští rok je čekala svatba.

Co se na Štědrý den nesmělo dělat?

Na Štědrý den se nesmí mlít obilí, vylévat voda na dvůr, hlasitě se smát nebo vynášet popel, což ruší zemřelé duše. Například takový milostný dopis, který je psán právě na Štědrý den je přinášel velmi brzký rozchod.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno