Jak vyzrát na popraskané koutky. Máme recept!

mastička na popraskané koutky

Každý úsměv či jen drobné pousmání vás k zbláznění bolí? Raději proto omezujete smích na minimum. Příčinou jsou popraskané koutky. Na první pohled je možná toto onemocnění málo viditelné, nicméně bolestivé a ztrpčující život je určitě. Co toto onemocnění vlastně je, jak vzniká a jak mu můžeme předcházet popřípadě, jak jej léčit? Jsou toto otázky, které si pokládáte? Pak čtěte dál! Máme pro vás odpovědi!

Cojsou to prasklé koutky?

Popraskané ústní koutky jsou trhlinky v oblasti úst, které jsou nepříjemně bolestivé. Mohou být zarudlé a někdy se objevuje také krvácení nebo hnisání. Nejde pravděpodobně o nikterak závažný zdravotní problém, ale nejde ani o něco, nad čím můžete jen mávnout rukou. Problémem je, že se může opakovaně vracet a vy si tak s ním užijete ještě spoustu „zábavy“.

Za život minimálně jednou potká tento nepříjemný problém snad každého. Objevuje se u mužů i žen a trápí zejména ženy, které ho vnímají nejen jako zdravotní problém, ale také jako vadu na kráse. Říká se, že nemoci nám signalizují, že je v těle nějaký problém, že něco není tak, jak by mělo. A i koutky na puse jsou toho důkazem.

Jak vznikají popraskané koutky a co je jejich příčinou?

Nejčastější příčinou této nemoci je jednoduše nedostatečná výživa, chybí některá ze složek ve vašem jídelníčku. Bývá to často železo, zinek a vitamíny skupiny B. Rtům neprospívá ani chladno, vítr, slunce nebo horko. Bolavé ústní koutky se nejčastěji objevují ve chvíli, kdy máte oslabený organismus. Na vzniku se mohou podílet taky infekce, bakterie, viry, případně alergie.

Popraskané ústní koutky mohou trápit také všechny ty, kteří dlouhodobě užívali antibiotika. Určité riziko představuje také užívání hormonální antikoncepce, někdy právě ta může zavdat příčinu ke vzniku popraskaných koutků. Časté jsou také u lidí, kteří trpí diabetem prvního i druhého typu, problémy se střevními sliznicemi. Také popraskané koutky v těhotenství nejsou žádnou výjimkou.

Jak popraskaným koutkům předcházet?

Prevence pro popraskané koutky v podstatě neexistuje. Můžete samozřejmě dbát na vydatnou stravu, která bude zdravá a plná vitamínu B a vitamínu A. Konzumovat můžete například mléčné výrobky, ryby, hrášek, fazole nebo droždí. Cítíte-li, že na vás takzvaně „něco leze“ určitě bude dobré (a to nejen pro popraskané koutky) když posílíte svůj organismus a celkově svůj imunitní systém.

Zvláště pak v zimních měsících, kdy jsou popraskané ústní koutky poměrně časté. Vznikají-li bolavé ústní koutky vlivem slunečních paprsků, větru nebo mrazu, pak se jako prevence jistě vyplatí správný balzám na rty, které má v sobě ochranné složky. Ty chrání rty před nízkými i vysokými teplotami a popraskané koutky se u vás neobjeví.

Na popraskané koutky nejvíce trpíme v zimě.

Proč prasklé koutky hned léčit?

Když už se koutky na puse objeví, prevence nepomůže. Musíte zahájit léčbu, která vám v boji s tímto nepříjemným onemocněním pomůže. Prakticky není nutno navštěvovat lékaře, neporadí vám nic, co by nebylo dostupné v našem článku. Samozřejmě, pokud se popraskané koutky neléčí, pak se mohou rozvinout ve skutečný problém, který už zásah lékaře může vyžadovat.

Základem správné léčby je neškrábat postižená místa. Ano, jsou bolestivé a často svědí, ale musíte to vydržet. Škrábáním jen oddálíte proces hojení a vznikají-li vlivem bakterií, pak se mohou skrz vaše ruce roznést dál po těle. Snažte se také omezovat olizování rtů nebo saháním na citlivá místa.

Co se může stát, když se popraskané koutky neléčí?

  • Infekce se mohou dostat do těla a působit další problémy
  • Velkou a vleklou bolest
  • Krvácení koutků
  • Dlouhotrvající problémy
  • Hluboké trhlinky v oblasti koutků úst
  • Komplikace, které se spojují s příčinou vzniku

Jak se zbavit koutků?

Samozřejmě to, podobně jako prevence, závisí na příčině onemocnění. V drtivé většině postačí změnit svůj jídelníček. Zajistit dostatečnou výživu, všechny složky a vitamíny musejí být v rovnováze. Nejčastěji chybí v těle vitamín B, železo a zinek. Stačí tak konzumovat potraviny, které obsahují tyto složky. Zinek i železo najdete v luštěninách i ve špenátu. Vitamín B zase najdete v mléčných výrobcích, mase nebo kyselině listové.

K tomuto kroku je nutno aplikovat na koutky nějaký ten lék, který můžete zakoupit v lékárnách. Pokud ani ty nepomohou, pak se vydejte ke kožnímu lékaři nebo dermatologovi a ten vám předepíše kortikoidové mastičky nebo zinkové masti. 

I česnek může pomoci v boji s popraskanými koutky. Konkrétně je to ale česneková tinktura.

Místo mastí zkuste babské rady

Namísto mastiček můžete ze všeho nejdřív vyzkoušet přírodní metody, takzvané babské rady, které zvládnete snadno připravit doma.

Olivový olej s droždím

Olivový olej je velmi účinný na bolavé ústní koutky. Smícháním olivového oleje nebo másla s rozdrobeným droždí vznikne kašička, kterou můžete potírat popraskané ústní koutky.

Česneková tinktura

Česnek pomáhá na spoustu nemocí, je přírodní antibiotikum, má antibakteriální vlastnosti. Potírejte touto tinkturou koutky na puse a uvidíte, jak skvěle pomůže.

Rybí tuk s medem 

Rybí tuk není moc oblíbený, naše prababičky s ním léčily prakticky všechno. Stačí smíchat lžičku medu s deseti kapkami rybího oleje. Směs je dobré nanášet na popraskané koutky před spaním a nechejte asi půl hodiny působit. Je dobré přikrýt místa kusem látky nebo sterilní gázy, aby se směs mohla lépe vstřebat.

Droždí, cukr a mléko

Jednu lžičku droždí a cukru spolu utřete a následně přidejte jednu deci teplého (ne horkého!) mléka. Je dobré tento nápoj vypít jednou denně a to po dobu sedmi dní. Jde o metodu spornou, zejména pak cukr, který se někdy doporučuje, při této nemoci, vysadit. Pokud však nekonzumujete v běžném životě často cukr, klidně tuto metodu vyzkoušejte.

Vyzkoušet můžete také tea tree olejíček, aloe vera nebo propolis. K desinfekci můžete využít například dostatečně silný alkohol, který může popraskané koutky léčit i hydratovat.

Komentář

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno