Každý se někdy rád napije, oslaví konec vlekoucího se týdne, zapije s kamarádkou zásnuby, něčí narozeniny, rozlučky se svobodou, nebo si prostě jen tak udělá pěkný večer v baru. Noc prohýřená v oblacích a ráno neuvěřitelně tvrdý dopad zpátky na zem, tak zná kocovinu většina z nás. Jak si dobu utrpení co nejvíce zkrátit pomocí zázračných receptů a čemu se raději obloukem vyhnout, aby nám nebylo ještě hůř?
Kocovina k životu dospělých občas patří, přestože na to nikdo nejsme hrdí.
Jak kocovina vlastně vzniká?
Po večeru plném popíjení začne tělo alkohol s velkou vervou odbourávat. Vlastním účinkem alkoholu a rozvratu vnitřního organismu kvůli boji s intoxikací vzniká kocovina, která je velmi nepříjemným stavem.
Kocovina je komplikovaným procesem odbourávání, během nějž tělo vynakládá velké množství energie na procesy, které normálně nemusí zajišťovat a není na ně zvyklé – odtud ta obrovská únava po noci na večírku. Během boje s alkoholem v organizmu tělo spotřebuje velké množství vody, minerálních látek a vitamínů. Produkce hormonů a látek, které zajišťují v těle rovnováhu, je narušena. Jaterní buňky, které jsou plně zaměstnány odbouráváním alkoholu, v tu chvíli přestávají vyrábět glukózu, čímž dochází k poklesu cukru a hypoglykémii.
V mozku se toho děje ještě víc. Dochází k poklesu a zastavení neurogeneze. Biochemické procesy v mozku se postarají o tu zaručeně špatnou náladu, kterou máme, když se s žaludkem na vodě ráno probouzíme.
Díky osmotické látce, kterou alkohol je, dochází k vtahování vody do všech buněk těla. Tím se mění jejich objem a roztahují se. U buněk v mozku to způsobuje bolest hlavy, neboť jsou buňky na sebe prostoru namačkané. K bolestem ovšem přispívá i dehydratace.
Kocovina a intoxikace
Není snadné poznat rozdíl mezi kocovinou a „pouhou“ intoxikací alkoholem, neboť kocovina i intoxikace jsou v jednu chvíli totožné stavy – do kocoviny se dostáváme ve chvíli, kdy je alkohol ještě v oběhu. Abychom mohli mluvit o kocovině, měl by člověk splňovat minimálně dva níže uvedené příznaky v takové míře, že to narušuje běžný denní režim a vykonávání činností, na které je zvyklý.
Ovšem nikdo nezpochybňuje, že pokud se vám ráno „jenom“ trochu motá svět, jde o velmi nepříjemný stav, ve kterém si většina lidí nelibuje a touží se ho co nejrychleji zbavit.
Příznaky kocoviny:
- Bolest hlavy
- Bolest kloubů a svalů
- Motání hlavy
- Nevolnosti, pocit na zvracení, zvracení
- Třesavka, slabost, zimnice
- Sucho v ústech
- Dehydratace
- Průjem, nadýmání
- Zvýšená slinivost
- Přecitlivělost na světlo a hluk
Další stavy provázející kocovinu jsou:
- Hypoglykémie (díky snížené hladině cukru v krvi člověk trpí pocením, nechutenstvím, rozmazaným viděním, třesem, necitlivostí rtů a jazyka, podrážděností, zmateností, zlobou a neklidem, pocitem chladu, zrychlení tepu a v závažných případem mdlobami a kolapsem)
- Krvácení do trávicího traktu – především žaludku (může se jednat o bezvýznamné anebo velmi závažné krvácení)
Vyprošťováky
Na kocovinu používá každý člověk svůj vlastní recept, který mu pomáhá. Není snadné určit, jestli lidové zázraky typu míchaná vajíčka se steakem k snídani pomáhají i na základě něčeho jiného, než placebo efektu, kterému dotyčný věří. Důležité ovšem je, že se člověku uleví. Možností, jak si ukrátit těžké chvíle s třeštící hlavou, je spousta. Co pomáhá na kocovinu nejlépe? Zkombinujte více vyprošťováků najednou!
1) Dostatek tekutin
Jak jinak odplavit z těla ten odporný stav, než velkým množstvím tekutin. Vysušená pusa po probuzení vám pomůže vypít alespoň část objemu, který byste do sebe za dopoledne měli dostat, aby vám bylo lépe. Vodou nešetřete!
2) Tučná jídla
Tuk vám obalí žaludek zevnitř vrstvou, která vás ochrání od překyselení a pronikání alkoholu bude těžší. Je tedy normální, pokud se po kocovině probudíte s neuvěřitelnou chutí na uzené, míchaná vajíčka nebo na chlebíčky.
3) Spánek
Jestli jste byli natolik svéhlaví, že jste šli pít během pracovního týdne a druhý den vstáváte na sedmou, bude vaše kocovina o dost horší, než kdybyste si pospali do jedenácti a pak dlouze rozjímali nad snídaní. Tělo je po pitce vyčerpané a potřebuje nabrat energii. Ale i když pijete o víkendu – pozor na přespání. Po spánku delším než deset hodin budete malátní a potřebnou energii v celém prospaném dni nenajdete.
4) Pohyb
Znáte ten krásný pocit, když je venku chladněji nebo větrno a vy si cestu do práce dáte raději pešky, protože vám chlad uleví od bolesti hlavy nebo pomůže překonat plovoucí žaludek? Máte-li sílu, dejte si procházku svižnějším tempem, nebo dojděte alespoň na další zastávku. Samozřejmě ne ve třiceti stupňovém vedru, ale ve snesitelném počasí vám chůze a pohyb mohou pomoci dostat se z nejhoršího.
5) Ledová sprcha
Co pomáhá na kocovinu nejlépe, je osvěžení. V určité fázi kocoviny se vám může dělat blivno i jen z představy tekoucí vody. Pokud ale zvládnete do koupelny dojít, určitě si tu sprchu dokážete dát. Naproti horké, která vás v nevolnosti spíše podpoří, studená voda vám pomůže se oklepat a začít jasně uvažovat.
6) Léky na bolest
Je jasné, že pokud přes třeštící hlavu nevidíte ani na noční stolek, může vám Ibalgin, Aspirin nebo Ibuprofen ulevit. Navíc ředí krev, takže při odbourávání váš krevní koktejl nebude tak koncentrovaný. Nesnažte se však jimi kocovinu „zahánět“ vyšší dávkou. Dva nebo tři prášky, to už je velký rozdíl a velké množství, které je nebezpečné. V práci nebudete svěží a nad věcí, pokud spolykáte celou lékárničku!
7) Mléko
Vstát, jít se podívat k lednice, vytáhnout ledovou krabici mléka a vypít ho na ex, to je z nějakého důvodu instinkt mnoha lidí, kteří se právě probrali po vydařené párty. Ať už jde o studenou teplotu, která vás umrtví, o obalení stěn žaludku, nebo jenom o placebo, které jste si zafixovali v mládí sledováním amerických filmů, mléko na kocovinu pomáhá a pokud se vám z té představy nedělá špatně, klidně si ráno vychlazenou sklenici dejte.
8) Rozpustné multivitaminy
Skrytý filuta, co pomáhá na kocovinu, je rozpustný multivitamin. Po šumivé tabletce, která syčí vodou nebo sodovkou a připraví vám instantní nápoj ovocné chuti, sahají lidé v zaměstnání poměrně často i bez kocoviny – vitamínová bomba po ránu vás probere a nabudí k vyššímu pracovnímu nasazení. Po kocovině vám může kyselá chuť aspoň zklidnit pocuchaný stav.
9) Bylinné čaje
Pokud si uděláte heřmánkový čaj, nemůžete čekat, že vás přestane bolet hlava, nebudete mít třesavku a váš žaludek se jako zázrakem zklidní. Ovšem přestát náročné dopoledne, které zkrátka musíte nějak vydržet, a dopomoct duševní pohodě, pokud už ta tělesná selhává, s tím vám bylinné čaje ochotně pomůžou. Můžete si vybrat ze svých oblíbených směsí, nebo speciálně na kocovinu sáhnout po mátě, která vám zklidní zažívání, a řebříčku, který pozitivně působí na játra a žlučník. Přidejte si do čaje i med, abyste dodali tělu cukr a vnitřně se zahřáli. Co na kocovinu naopak nepomáhá, je černý čaj, kterému se raději vyhněte.
10) Zázvor
Zázvor je známý pro svou léčbu nachlazení, proti kocovině ho ovšem používá málokdo. Kromě toho, že má účinky tišící bolest, také pomáhá udržet stabilní hodnoty cukru, čímž vás zbaví hypoglykémie. Jeho žvýkáním se též můžete zbavit nevolnosti – bývá doporučován těhotným ženám, které trpí nevolnostmi po ránech.
Léky na kocovinu
Každý z nás reaguje jinak na způsoby, jak se dostat z kocoviny, a proto i léky na kocovinu budou působit na každého stejně. Na trhu je jich k dostání víc variant, dělí se na ty, které se užívají před konzumací alkoholu během ní a na ty, které si berete až ráno. Základním předpokladem je, že léky budete mít doma předem, protože řešit kocovinu až ve chvíli, kdy ji máte, je dost pozdě.
Léky, které se užívají až ráno při kocovině, jsou obvykle pouze maskovanými jinými známými přípravky. Sáčky Alka-seltzeru vás zbaví bolestí hlavy stejně jako Aspirin, Samaritán vám uklidní rozpálenou žáhu a šumivé tabletky Vyprošťováku obsahují zažívací sodu, která vám rovněž pomůže na rozhozené zažívání.
Oproti tomu prášky, které se doporučují na kocovinu užívat ještě předtím, než začnete pít, jsou komplikovanější. Nemohou kocovině samozřejmě zcela zabránit, ale ochrání vaše játra a napomohou rychlejšímu odbourávání alkoholu a toxinů. Nevýhodou je jejich vyšší cena a fakt, že v průběhu pití musíte přibírat další a další tablety.
Co na kocovinu pomáhá před večírkem:
- Noblem
- Antiethanol 07
- RU 21
- Drinchaser/Prevento
Co na kocovinu pomůže až po večírku:
- Alkaseltzer
- Samaritán
- Vyprošťovák
Prevence
I když se kocovina dá se zapojením několika vyprošťováků přežít, není to stav, který bychom si užívali. Jak tedy vyzrát nad kocovinou předem a nemuset se až ráno shánět po nápravě?
-
Nealkoholické nápoje
Během pití si kromě drinků dopřejte sem tam i nějaký ten doušek vody nebo nealka jako jsou džusy a limonády. Alkohol se tak v žaludku naředí a nevolnosti ráno nebudou tak silné, jako kdybyste pili jenom čistý alkohol.
-
Nikdy nalačno
Jak jste asi během života naučili už asi, ale opakování je matka moudrosti. Pokud pijete na lačno, alkohol se dostane do krve mnohem rychleji a jeho dopady jsou mnohem výraznější. Jistě si vzpomenete minimálně na jednu historku, kdy jste do sebe naklopili skleničku do celém dni hladovění a úplně vám to nesedlo.
-
Tempo
Pít pomalu a po malých dávkách je stejné jako s jídlem – hned se nepřejíte a nebude vám špatně. Rozfázované drinky mohou ulevit ranním pocitům těžkosti a kocovina bude menší, nebo nedorazí vůbec. Fermentovanými nápoji jako ležáky a vínem si přivodíte silnější kocovinu než čistými destiláty. Není tedy lepší sedět celý večer nad pár skleničkami vína, než si dát jeden koktejl nebo panák.
-
Nemíchat druhy
Pokud si dáte tři panáky vodky, k tomu dvě vína, pár koktejl, pivo a irskou kávu, nemůžete se ráno divit, že vypadáte, jak vypadáte. Nemíchejte druhy alkoholu a dávejte si pozor na nápoje s bublinkami. Pokud prokládáte drinky šampaňským nebo sektem, budete opilí rychleji, než bez šumivých pochutin. Oxid uhličitý je ochotně nápomocný, pokud jde o rychlejší vstřebávání alkoholu do krve.
-
Kvalita
Z krabicového vína bylo snad všem špatně v sedmnácti, když zkoušeli pít poprvé, a bude z toho všem špatně i dál. Chcete-li mít ráno jiné starosti než křeče v žaludku, vybírejte si kvalitní alkohol nejlépe od jedné značky, kterému se budete během večera věnovat. Nepijte nic pochybného původu ani nápoje, o kterých nevíte, z čeho přesně jsou smíchané.
-
Žádné jiné kratochvíle
Během pití nekuřte, neužívejte jiné návykové látky, nedopřávejte si marihuanu a nezvedejte si náladu žádnými lehkými drogami, radikálně tím zhoršíte svoji pozdější kocovinu, případně budete zvracet ještě v baru nebo klubu, nemluvě o vážných život ohrožujících situacích, které může kombinování těchto látek vyvolat – a vy si nebudete schopní sami pomoci. Proto buďte v tomto směru velmi opatrní, a pokud uvidíte někoho, kdo se s takovým stavem potýká, zavolejte na pomoc lékaře!
-
Předchozí péče
Než vyrazíte večer do jámy lvové, stavte se doma nebo v lékárně a dejte si vitamín B (B-komplex) a C (Celaskon) – později za jejich přítomnost ve svém systému budete vděční, protože vaše kocovina bude díky nim lehčí a mnohem méně nepříjemná.
-
Následná péče
Po příchodu domů si dejte minimálně dvě sklenice (půl litru) vody, nebo ředěného džusu. Naředíte si tím koktejl ve svém žaludku, aby vám ráno bylo líp. Po probuzení nevynechávejte snídani a dejte si tučné jídlo. Co se týče dalšího postupu, aplikujte jeden nebo více z našich tipů na vyprošťováky a uvidíte, že překonat těžké ráno po vydařené párty není zas tak těžké a nesnesitelné, jako by se mohlo na první pohled zdát.