Vodní kámen, to je prevít! Vyčistěte svou pračku efektivně a jednoduše!

Bohužel, zatím neexistuje taková pračka, která by čas od času nepotřebovala „očistu“. Jistě, v dnešní době jsou už pračky tak chytré, že dokážou za vás udělat spoustu věcí, nicméně, tento krok zůstává na vás. Jak vyčistit pračku? Rádi vám poradíme!

Kde se nejčastěji usazuje špína?

Odpověď na tuto otázku je naprosto jednoduchá! Nejvíce špíny soustředí takzvaný filtr hrubých částic. Nedivte se, když v něm najdete utržené knoflíky či ty starodávné mince po babičce, které již tak dlouho hledáte!

Pokud se pustíte do čištění tohoto filtru, připravte své čichové pohárky na ne moc příjemný zážitek. Z filtru vyteče zapáchající šedohnědá tekutina, v lepších případech se bude jednat pouze o povlak. Tento filtr bývá většinou instalován dospodu pračky a není nic těžkého ho vyjmout. Nestačí ale nečistoty pouze opláchnout! Vezměte to pěkně z gruntu – a to nejlépe starým zubním kartáčkem!

Co způsobuje zápach z pračky?

Bakterie jsou prostě všude tam, kde se hromadí špína – a v pračce obzvláště! Jak je známo, bakterie jdou ruku v ruce s plísněmi. Pokud perete na nižší teplotní stupeň, doporučuje se alespoň jednou za měsíc vyprat na více, než 50 stupňů, jelikož bakterie a plísně nemají vysoké teploty vůbec v oblibě. A právě nízká teplota a usazeniny špíny jsou ideálním „množištěm“ pro tyhle nepříjemné parazity.

Jak pračku nejlépe vyčistit?

Pokud se vám zdá, že z té pračky „prostě něco cítíte“, na nic nečekejte a vrhněte se na její čištění. Jakou ale zvolit možnost? Je jich totiž hned několik! Pokud si chcete pomoci s tím, co máte aktuálně doma, můžete zkusit tento

Osvědčený recept

Do místa, kam v dávkovacím šuplíku jindy sypete či lijete prací prášek, nasypejte jedlou sodu. Do přihrádky na máchání nalijte po okraj octem – a dalšího alespoň půl litru octa vlijte přímo do bubnu. Pračku zapněte na nejvyšší možnou teplotu. Nesmíte ale zapomenout proces praní kontrolovat, před vypouštěním pračku vypnout a nechat pár hodin odstát! Pak už jen mechanicky očistěte hadice a sifon – a práce je hotova!

Každý víme, jaký má soda v kombinaci s octem úžasné čisticí účinky. A to nemluvě o tom, kolik peněz jste právě ušetřili za drahé čisticí prostředky!

Jak nejlépe čistit jednotlivé části pračky?

Dveře

Dveře pračky jsou ohrožovány tím, že se na nich usazuje vlhkost v případě, že ihned po doprání z ní prádlo nevyndáme – a ono tam prostě zatuchá a propouští vlhkost. Preventivně je po každém praní otřete suchým hadrem a nechte větrat – nikdy je ihned nezavírejte!

Nenechte, aby vaši pračku sežrala špína – bojujte s ní!

Těsnící guma

Také jste si všimla, že barva těsnící gumy již není „to, co bývala“? A to hlavně proto, že tento materiál doslova přitahuje všechny bakterie a nečistoty z každého praní. Proto byste ji měli po každém praní alespoň otřít a jednou za čas důkladně vyčistit – ale pozor na přípravky na bázi chlóru! Ty by mohly tento materiál nenávratně poškodit. Nezapomeňte ani na kovový rám okolo těsnící gumy!

Buben

Buben pračky byste měli čistit pravidelně – a to jednou za měsíc. Opět se vám v tomto případě zavděčí jedlá soda – a to v kombinaci s kyselinou citronovou. Touto směsí stačí buben jednoduše vytřít – zamezíte tak usazování hořečnatých a vápenatých solí, jež jsou většinou obsaženy v pracích prášcích. Další skvělou volbou je nasypání tolik kyseliny citronové, kolik sypete prášku do jeho otvoru, a následně zapnout pračku naprázdno na nejvyšší program.

Zásobník

Dávkovač tekutin lze samozřejmě celý vytáhnout. Důkladně jej vymyjte opět směsí octa a jedlé sody – ta dokáže odstranit dokonce i případný rez. Pokud je dávkovač zanesen více, jednoduše jej celý namočte na půl hodiny do tohoto roztoku a nechte jej fungovat.

Filtr

Filtr pračky se nachází na její spodní části. Před jeho vyjmutím ale nikdy nezapomeňte podložit pračku pevným a velkým ručníkem, jelikož z něj vyteče usazená voda. Pokud máte ručník nachystán, tak odšroubujte víčko filtru proti směru hodinových ručiček a zbavte ho všech nečistot, které se v něm nachází.

Nebuďte překvapeni – nejčastěji se zde usazují vlasy, nitě a další kusy látek. Nezapomeňte na následné vytření filtru a samozřejmě na zpětné nasazení víčka.

Dnes jsou na trhu i přípravky, jež pračku efektivně vyčistí a neobsahují žádnou chemii – jsou plně ekologické.

Vyhněte se neznačkovým a levným práškům a avivážím!

Ne, nejedná se o skrytou reklamu – sice to tak může znít, ale věřte, že na této větě je hodně důležité pravdy! Raději dejte ruce pryč od takových prášků, gelů a aviváží, jejichž původ není tak zcela známý – jedná se většinou o prostředky dovezené z Polska.

Jsou totiž často tím hlavním problémem, který způsobuje poškození a znečištění vaší pračky. Takže úspora za prací prostředek vás v konečném důsledku vyjde „pěkně draho“!

Navíc vaše prádlo nebude tak efektivně vyprané, jak byste čekali a v těch horších případech jej perete i víckrát za sebou. Navíc po zjištění, že nepere tak, jak byste očekávali, jej dáváte do dávkovače jednou tolik – a to rozhodně efektivní není.

Samozřejmě, na druhou stranu také nemusíte kupovat to nejdražší, stačí zvolit zlatou stření cestu – a to zavedenou značku s dlouholetou tradicí na našem trhu – vaše pračka bude jistě spokojená, a vy také!

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno