Malá dírka u ucha? Nejde o pozůstatek piercingu!

Všimli jste si někdy u někoho, že má takovou drobnou dírku na uchu, v místech, kde začíná chrupavka? O co vlastně jde? Když takového člověka vidíte, určitě vás přinejmenším napadne, z čeho taková dírka u ucha je. Pozůstatky nějaké té náušnice? Nebo piercingu, který si už dotyčná osoba vytáhla? Nebo je to třeba nějaké to dětské zranění, které také určitě na těle máte? Ani jedno z toho, jde o poměrně vzácnou věc, kterou nemá hned tak každý.

Vzácná vada

Malá a na první pohled snadno přehlédnutelná dírka na uchu je ve skutečnosti dědičná vada. Odborně se nazývá preauricular sinus a první zmínka se objevila v roce 1864, kdy s tím přišel vědec Van Heusinger, který přesně pojmenoval, o co jde. Možná to vypadá jako místo, kde kdysi býval piercing nebo bývalo dětské zranění, ale ve skutečnosti, pokud se u člověka tato malá dírka na uchu objevuje, pak je to od narození.

Jde o velmi vzácnou věc, kterou nemá jen tak někdo. Jen pro představu, ve Velké Británii má tuto anomálii asi jen jedno procento celé populace. Nemusíte se nyní bát, že jde o nějakou vadu, která vás může ohrozit na životě. Prakticky o ní celý život nevíte, nikterak vás neomezuje ani kvůli ní nevznikají žádné problémy. V některých případech se může tvořit infekce nebo cysta, kterou je potřeba léčit, ale spraví to antibiotika či vyšetření u lékaře.

Různé teorie vzniku

Proč vlastně tato dírka na uchu vznikla? Proč jí mají jen někteří lidé? O vzniku se objevilo hned několik teorií. Jedna za všechny je od evolučního biologa, který má za to, že jde o pozůstatky žaber. Někteří lidé mají dírky na obou stranách, někdo jen na pravé straně. Jde o dědičnou vadu, takže je pravděpodobné, že pokud tuto dírku na uchu máte vy, mohou je mít i vaše děti!

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno