Víte, co se může skrývat za pálením žáhy? Žaludeční neuróza nebo překyselení žaludku

Pálení žáhy zanechává v ústech nepříjemnou kyselou pachuť a bohužel až 10% lidí se s tímto problémem potýká den co den. Odborně se pálení žáhy nazývá pyróza a potkala snad každého z nás minimálně jednou. Obvykle je to jev, který se objevuje na chvíli a po podání léku rychle mizí. Někoho však pálení žáhy trápí dlouhodobě a pravidelně. Pokud tomu tak je, obyčejně domácí léky nemusejí pomoci. V takovém případě by nebylo od věci navštívit lékaře.

Pyróza je nepříjemná věc

Většina lidí zažila nepříjemné pálení žáhy na vlastní kůži. Věděli jste, že nejméně jednou za měsíc se s pyrózou potýká až 44% lidí? K tomuto jevu dochází ve chvíli, kdy se natrávené potraviny a žaludeční kyseliny vracejí zpátky ze žaludku do jícnu. Tento celý proces můžete také znát pod slovíčkem reflux. Obvykle se toto nepříjemné pálení objevuje za hrudní kostí a někdy může vystřelovat až do krku.

Některé případy refluxu jsou dokonce vážnější, obsah žaludku se vrací do jícnu, ale také do úst. To se dále může projevovat nadměrným sliněním, říháním, bolestmi v horní oblasti břicha, zvracením nebo vůbec problémy s polykáním. Pálení žáhy se obvykle objevuje, když se přejíte, vypijete velké množství alkoholu, konzumujete stravu, která je příliš tučná. Někdy však může být pálení žáhy velmi časté. Jde o takzvaný patologický reflux. A to už je nemoc.

Jaké jsou příčiny pálení žáhy?

Těhotenství – pálením žáhy trpí velmi často těhotné ženy, obvykle se objeví v posledním trimestru a zhruba polovina těhotných žen těmito problémy trpí. Pokud automaticky nezmizí po porodu je dobré jí léčit.

Hiátová kýla – jde o poruchu, kdy část žaludku vyhřezne otvorem pro jícen nad bránicí. Žaludeční šťávy se vrací zpátky do jícnu. Objevují se zcela bez příznaků, a pokud nepůsobí výrazné potíže, není třeba jí léčit.

Špatný životní styl – jeden z častých důvodů je špatné stravování, nepravidelná strava, velké porce jídla, hladovění, konzumace spousty jídel během večerních hodin, kdy už tělo není připraveno trávit tučná a složitá jídla.

Tučné a smažené pokrmy – majonéza, tatarka, smažená a tučná jídla, velmi kořeněná jídla, horké nebo studené nápoje, alkohol. To všechno má vliv na pálení žáhy.

Alkohol a cigarety – alkohol a cigarety mohou snižovat napětí dolního jícnového svěrače a tím pádem se vrací žaludeční šťávy zpátky a vzniká pálení žáhy.

Nadváha – častým důvodem je také nadváha, kdy se na žaludek vyvíjí větší tlak a tím pádem také na jícnový svěrač. Lidé s nadváhou trpí pyrózou daleko častěji.

Stres – dlouhodobý a neřešený stres může vést k pravidelnému pálení žáhy vlivem stažení žaludku.

Alkohol a cigarety mohou způsobit pálení žáhy

Prevence je základ

Základem léčby pálení žáhy je prevence. Čili snažíte se chovat tak, aby se pálení žáhy vyskytovalo co možná nejméně. Není to příjemné, když se žaludeční šťávy „vrací zpět“. Výše zmíněným příčinám je dobré předcházet. Ze všeho nejdřív upravte svůj životní styl a začněte například jídelníčkem. Stravujte se pravidelně co 2 – 3 hodiny, dávejte si menší porce a večer konzumujte lehce stravitelné pokrmy.

Omezte kořeněná jídla, kávu, alkohol, sladké nápoje a podobně. Do svého jídelníčku zařaďte hlavně ovoce a zeleninu, ideální jsou potraviny s vyšším obsahem vlákniny. Je nutno předcházet také dlouhodobému stresu, který má vliv nejen na pálení žáhy, ale na další věci v lidském těle. Pokud trpíte nadváhou, zamyslete se nad tím, zda by nebylo dobré zhubnout pár kilogramů.

Jak léčit pálení žáhy?

Když už vás žáha pálí, pak je dobré sáhnout po osvědčených prostředcích, které pomohou odstranit tyto bolesti a nepříjemné pocity. Půjdete-li do lékárny, pravděpodobně vám lékárník poradí několik osvědčených pilulek či jiných léků, které vás velmi rychle a jednoduše zbaví pálení žáhy. Pokud se pyrózy zbavujete pravidelně, léky mohou v těle škodit. Pokud to jen trošku jde, můžete sáhnout po osvědčených domácích pomocnících.

Jedlá soda – je asi nejznámějším domácím prostředkem pro léčbu pálení žáhy. Smíchejte s vodou a vypijte. Uleví se vám během chvíle.

Mléko – naše babičky pyrózu léčily také s pomocí mléka. To neutralizuje kyseliny v jícnu a pomáhá od bolesti.

Aloe vera – léčivá rostlina, která působí takřka na vše může pomoci při boji s pálením žáhy. Má dlouhodobější účinky, takže může pomoci zbavit se pálení žáhy na delší dobu.

Bylinkové čaje – velmi dobře mohou působit také různé bylinkové čaje. Trápí-li vás pálení žáhy, pak vyzkoušejte čaj z máty, meduňky, puškvorce, pampelišky nebo čaj z pelyňku. Pomoci vám může také kopretina řimbaba nebo mletý hořec.

Mandle – ano, také mandle umí pomoci, stačí, když jich sníte pár denně.

Kyselá okurka – dalším z babských rad je konzumace kyselé okurky, která ihned změní chemické reakce, které se ve vašem žaludku odehrávají.

Mandle umí pomoci s pálením žáhy, stačí jich sníst pár denně.

Léčba pomocí potravin

Když se objevuje bolest pod hrudním košem nebo cítíte v ústech nepříjemné pocity, jde o pyrózu. Tu můžete vyléčit s pomocí léků, domácích prostředků nebo také s pomocí konzumace určitých potravin. Umí zmírnit nebo dokonce zbavit se nepříjemných pocitů a bolestí.

Konzumujte jablečný ocet

V posledních letech se díky alternativní medicíně hodně využívá jablečný ocet. Jde o skvělý elixír, který pomáhá při spoustě problémů, například při pálení žáhy. Pomáhá urychlovat trávení potravy. Jakmile potraviny opouští žaludek a vstupují do střeva, produkce kyseliny poklesne a tím pádem se odstraní také pálení žáhy.

Zázvor

Zázvor používejte denně, jde o skvělého pomocníka při hubnutí, ale také mírní příznaky pálení žáhy. Má také skvělé antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Můžete si každý den připravovat zázvorový čaj, zázvor přidávat do masových směsí, koláčů nebo popíjet zázvorovou limonádu.

Čerstvé zeleninové šťávy

Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy jsou také velmi dobrým způsobem jak mírnit příznaky pálení žáhy. Ty ovlivňují kyselý obsah žaludku, ředí jej. Pozor však na citrusové šťávy, které mohou pálení ještě víc podpořit a zhoršit.

Žvýkejte žvýkačku

Žvýkání zvyšuje produkci slin v ústech a ty jsou alkalické a reagují s kyselinou žaludku, což vede k její neutralizaci. Jakmile začnete pociťovat pálení žáhy, sáhněte po žvýkačkách a žvýkejte.

Česnek

Mírnit pálení žáhy umí také česnek, který najdete snad v každé domácnosti. Kromě antibakteriálních účinků, které česnek má, může mírnit problémy, které se objevují při pálení žáhy. Používejte jej každý den při vaření nebo žvýkejte stroužek česneku, jakmile se pálení žáhy objeví. Chuť a následný zápach je sice nic moc, ale česnek má skvělé účinky.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno