Je vhodná nejen pro ženy v těhotenství, řadí se k vitamínům skupiny B. Poprvé byla využita z listů špenátů v roce 1941. Živiny, vitamíny a minerály jsou pro lidské tělo opravdu velmi důležité. Díky nim může organismus správně fungovat, nebudete se cítit unavení, nebudou se objevovat zdravotní problémy. Když je v těle něčeho nedostatek automaticky se objeví varovné signály. Tělo vám tímto způsobem dává najevo, že je něco v nepořádku a je třeba zajistit nápravu. Ne vždycky tyto signály lidé vidí, a když už ano, pak je přehlíží a neřeší. Jak je to s kyselinou listovou v lidském těle?
Co je to kyselina listová?
Jedná se o vitamín, který se řadí do skupiny B a je rozpustný ve vodě. Jak už samotný název vitamínu napovídá, kyselina listová se nachází především v listové zelenině. Můžete jí znát také pod názvy folát, folacin, vitamín B9 nebo acidum folicum. Její největší přínos lidé zaznamenávají během těhotenství. Pomáhá u plodu dělit buňky, podporuje růst a diferenciaci tkání a spoustu dalších věcí.
Jaké účinky má pro tělo?
Kyselina listová je nezbytný vitamín pro syntézu nukleových kyselin, je důležitá pro tvorbu krve. Pomáhá také například u buněčného dělení, tedy přenosu genetické informace. Je součástí tvorby látek, takže pomáhá u nervového systému. Podílí se také na metabolismu bílkovin a aminokyselin, na růstu a vývojových procesech v těle (tedy pomáhá tvorbě svalů a hojení ran).
Když se ke kyselině listové přidají vitamíny B6 a B12 společnými silami odbourávají škodlivý homocystein. Ten v těle často posiluje riziko vzniku nemoci cév a srdce. Samotnou kapitolou je kyselina listová a těhotenství. Je nepostradatelným důvodem pro správný vývoj plodu. Těhotné ženy jej musí konzumovat zejména v první fázi těhotenství.
Kyselina listová a těhotenství
Je důležitou složkou během těhotenství, doporučuje se však užívat také před samotným otěhotněním. Pokud tedy plánujete s partnerem miminko je dobré si příjem kyseliny listové pohlídat. Mícha a mozek dítěte se utváří již během prvních týdnů těhotenství a i kvůli tomu je opravdu důležité jí konzumovat již od začátku. Pozdější konzumace je dobrá, ale už nedosáhnete až tak kýženého efektu. Odborníci se shodují, že nedostatečné množství kyseliny listové během těhotenství může mít vliv na vznik těžkých vývojových vad, může se taky zvyšovat riziko potratu, odtržení placenty nebo další vážné problémy.
Kolik kyseliny listové konzumovat?
Kyselina listová neboli vitamín B9 se získává z potravin. Samozřejmě jej můžete doplňovat s pomocí doplňků stravy, těch je na trhu opravdu spousta, stačí navštívit lékárnu. Pokud to však jde, je dobré konzumovat potraviny s vysokým obsahem vitamínu B9. Vždy je lepší získávat vitamíny přírodní cestou než doplňky stravy. Kolik kyseliny listové je tedy dobré konzumovat každý den? Doporučená denní dávka je 0,4 mg. Těhotné a kojící ženy by tuto dávku měly navýšit a to na 0,6 mg kyseliny listové a to ideálně tři měsíce před početím. Zde je dobré užívat vhodné doplňky stravy.
Co způsobuje nedostatek a nadbytek kyseliny listové?
Nedostatek kyseliny listové se může objevit u lidí, kteří mají určité choroby krve, u lidí s lupénkou, u lidí se zhoršeným vstřebáváním živin ze střeva. Objevuje se také u lidí, kteří mají nějaké nemoci jater či bojují s těžkým alkoholismem. Nedostatek kyseliny listové se může projevovat různě, obvykle prvním náznakům nevěnujete dostatečné množství pozornosti. Dlouhodobý nedostatek kyseliny listové může mít neblahý vliv na lidské tělo. Jaké mohou být příznaky deficitu kyseliny listové?
- Únava, neustálá potřeba spánku
- Ztráta energie a celkové chuti do života
- Citlivost a bolest jazyka nebo sliznic v dutině ústní
- Problémy při těhotenství
- V některých případech se může objevovat anémie
Nadbytek kyseliny listové v těle nemusí mít žádné výraznější vedlejší účinky, ty jsou popsány jen zcela výjimečně. Bez vědomí lékaře není dobré zvyšovat denní dávky nad 800 mikrogramů. Co se nadbytku týče, vyloučí se močí, takže nějaká intoxikace nebo předávkování tímto vitamínem nehrozí. Mohou se však objevit doprovodné nepříjemné příznaky, které na vysoké dávky kyseliny listové poukazují. Mohou to být například žaludeční problémy (hořká pachuť v ústech, velmi časté nadýmání) nebo podráždění nervového systému (poruchy spánku, celkový neklid). Jak řešit nadbytek kyseliny listové v těle? Vysaďte jí a nejpozději do tří týdnů zmizí všechny nepříjemné příznaky.
Kde kyselinu listovou můžeme najít?
Jak už jsme výše zmínili, kyselina listová se nachází zejména v listové zelenině. Najdete jí však také v mase, ovoci, luštěninách nebo třeba obilninách. Stačí do své stravy zařadit níže uvedené potraviny a příjem kyseliny listové bude v normě. Jaké potraviny tedy konzumovat?
- Listová zelenina – jde například o ledový salát, čínské zelí, hlávkový salát
- Zelenina – zde můžete vybrat například květák, špenát, zelený hrášek, okurky, červenou řepu, rajčata, chřest, brokolici, fazolové lusky.
- Luštěniny – fazole, hrách.
- Ovoce – avokádo, pomeranče, třešně, maliny, angrešt, jahody, mango, višně.
- Maso – játra a další vnitřnosti (v těhotenství se však příliš nedoporučují), hovězí.
- Ořechy – zejména pak vlašské ořechy a pistácie.
- Džusy – pomerančový, ananasový nebo rajčatový.
- Obilniny – zde jde zejména o celá obilná zrna, klíčky a cereální výrobky jako celozrnný chléb, müsli, celozrnné pečivo, ovesné vločky.
- Mléčné výrobky – plísňové sýry, měkké sýry.
Co je dobré o kyselině listové vědět?
Jde o vitamín, který se může zničit vlivem tepla, světla nebo vzduchu. Kyselina listová je sama o sobě citlivá na oxidaci při kontaktu s nějakými kovy. Je tedy dobré konzumovat všechny potraviny, které v sobě obsahují kyselinu listovou v její čerstvé podobě (je-li to možné). Budete-li připravovat například saláty, pak je vždycky lepší jednotlivé kousky raději natrhat, než vzít nůž a nakrájet je. Ptáte se proč? Při kontaktu s kovem (což bývá nůž či cokoliv jiného) může potravina ztratit cennou kyselinu listovou. Kyselina listová se v lidském organismu bohužel neumí dlouhodobě udržet. I kvůli tomu je nutno dbát na každodenní doplňování tohoto vitamínů.