Nepříjemný váček na dásni vám může pořádně zavařit. Někdy je vyplněn hnisem a je nutno ho léčit, někdy odborným zákrokem. Bolesti zubů nejsou vůbec příjemné, někdo dokonce říká, že bolesti zubů jsou ty nejhorší bolesti, které existují. Váček na dásni je zánětlivé ložisko, které bývá vyplněno hnisem a vzniká v něm zánět. Je nutno jej léčit, protože je to nejen nepříjemné, ale také může mít fatální následky na vaše zdraví.
Malý výrůstek, který se může ztratit
V ústech se mohou objevovat nejrůznější infekce. Některé přejdou a vy je ani nemusíte zpozorovat, některé se o slovo přihlásí. Neléčené infekce v ústech mohou mít nepříjemné následky. Dokonce i na první pohled obyčejný vacek na dasni může v tom nejhorším scénáři vyvolat komplikace jako mozková mrtvice, infarkt a podobně. Ač se to mnohým nezdá, právě pravidelná preventivní péče o zuby, čištění a návštěvy zubního lékaře mohou těmto problémům předejít.
Když už se však bílý váček na dásni objeví, může to být známkou infekce nebo také to může poukazovat na absces, kdy dochází k zánětu. Ať už je to jeden nebo druhý stav, vždy je nutno navštívit lékaře a nechat jej konat svou práci. Jak vypadá váček na dásni? Na první pohled je velmi nenápadný, dokonce o něm ani nemusíte dlouho vědět. Jak to? Jen akutní zánět vás bude bolet a začne se projevovat. Můžete se cítit unavení, oslabí se organismus a podobně.
Nechat si jej propíchnout?
Lidé se snaží vymýšlet nejrůznější způsoby, jak se hnisavého váčku na dásni zbavit. Přece s tím nepůjdou k lékaři, ne? Raději jej zkusí propíchnout sami. Stačí na to jehla, pokud možno sterilní, aby se ještě víc neuškodilo, poté desinfekce a bude to. Skutečně to tak funguje a váček u dásní takto propíchnout? Podle zubních lékařů se tento postup rozhodně důrazně nedoporučuje! Tento postup je nebezpečný a hrozí velké riziko infekce a to nejen dásní, ale také zubů celkově. Váček sice tímto odstraníte, ale můžete si přivodit další nepříjemné nemoci a infekce.
Váček na dásni a děti
Malý, ale přesto problematický váček na dásni může potkat kohokoliv, muže, ženy, mladé, staré i děti. Jestliže si děti nestěžují na bolesti, nevadí jim při pití nebo jídle, pak se obvykle čeká pár dní a uvidíte, co se z toho stane. Někdy se může objevit váček na dásni nad právě prořezávajícím se zubem, takže u dětí nemusí jít o nic vážného, stačí jen vyplachovat desinfekcí a následně jít s dítětem na kontrolu k lékaři.
Jak léčit váček na dásni?
Váček na dásni je vždycky nutno řešit. Zubní lékaři se shodují, že není na co čekat, problém se totiž může zvětšit a tím by se situace zhoršila. V zubní ordinaci vás lékař vyšetří a navrhne postup léčby. Je-li stav zánětu již pokročilý a neléčitelný, pak je nutno přistoupit k vytržení zubu. Tento krok je poslední možností, lékaři se předtím snaží takto napadený zub zachránit. Většinou se přistupuje k otevření a pořádnému pročištění. Následně se mohou předepsat antibiotika, která mají bránit infekcím.
Váček na dásni domácí léčba
Po pročištění dásní a kanálků můžete využívat desinfekci, tím nic nezkazíte. Sáhnout můžete po přírodní alternativě, tedy po bylinkách. Několikrát denně můžete vypláchnout pusu silným odvarem z šalvěje a řepíku. Dásním může pomoci také rozpůlený česnek, protože to je přírodní silné antiseptikum, které může pomoci!