Štěnice – jak vypadá kousnutí a jak jej léčit?

Štěnice jsou noční můrou spousty lidí, na první pohled nenápadný a malý hmyz může v domácnosti udělat velkou neplechu. Jde o hmyz, který se živí především lidskou krví a, proto parazituje zejména na lidském těle. Jde o ploštici, která je bez křídel, v dospělé fázi má asi jen 4 – 5 milimetrů, ale život vám umí znepříjemnit opravdu hodně. Ve chvíli, kdy se dostane k vám do bytu a zejména do postele nebo nábytku, pak může způsobit řadu problémů.

Nepříjemnost jménem štěnice

Štěnice jsou dosti urputným hmyzem, bez potravy, tedy lidské krve umí přežít i několik týdnů až měsíců. Jsou také velmi plodné, během života mohou naklást 200 – 500 vajec, takže stačí jedna nebo dvě ve vaší posteli a o „zábavu“ v tom negativním slova smyslu, máte postaráno. Váš problém to není, vy máte doma čisto a pravidelně uklízíte? Bohužel výskyt štěnic není o čistotě nebo úklidu. Prát se s nimi mohou lidé, kteří na úklid moc nedbají, ale i ti, kteří uklízí dennodenně.

Můžete si je přivézt z dovolené a vůbec to nemusí být nějaká exotická destinace. Objevit se mohou v hotelové posteli, na kterou ulehnete a už si s sebou, kromě suvenýrů, které nakoupíte, přivezete i jeden velmi nevítaný. Během dne štěnice spí a ožívají v noci, kdy spíte. Boj proti nim nebývá jednoduchý, svépomocí to nezvládnete, je potřeba zásah odborníka, který má s tímto hubením zkušenosti a potřebné chemikálie. Obvykle jde o minimálně dvě návštěvy. Nejčastěji se ukrývají v postelích, matracích, nočním stolku, obrazech, tmavých koutech a podobně. Během dne je těžké je spatřit, ale pokud počkáte do noci a nečekaně rozsvítíte, můžete na bílém povrchu sledovat, zda je neuvidíte při útěku do bezpečného místa.

Takto vypadá štěnice

Jak vypadá kousnutí od štěnice?

Problém s identifikací štípanců od štěnice mají někdy i kožní lékaři a dermatologové. Většinou se potvrdí štěnice ve chvíli, kdy se v domácnosti nachází dospělá štěnice nebo přibývají na těle stále nové a nové kousance, které velmi svědí a trvá dlouho, než zmizí. Někdo však nemusí takto citlivě reagovat na kousnutí od štěnice a nemusí se tak silně projevit.

Jak se léčí kousnutí od štěnic?

Reakce bývá u každého jednotlivce jiná, těžkých alergií na kousnutí štěnice je velmi málo. Léčba závisí na tom, jak moc tělo na kousnutí reaguje. Nutností je neškrábat jednotlivé kousance. Proti svědění pomohou studené obklady, nejúčinnější je kortikoidová mast, kterou získáte na lékařský předpis. Jak vypadá kousnutí od štěnice? Štěnice kousnutí foto zde najdete rozsáhlou fotogalerii, jak může vypadat kousnutí štěnice.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno