Únor na zahradě: Čas připravit půdu pro novou sezónu

Únor je vůbec nejkrutějším měsícem v roce pro hlízy či kořeny rostlin, venku je zima, brzy se stmívá a pozdě rozednívá. Ani lidé nemají obvykle tolik energie jako na jaře nebo v létě a co teprve rostliny! Ty ke svému vývoji a obnově potřebují co nejvíc přírodního slunečního světla. Dobrou zprávou je, že únor je předzvěstí, že se blíží jaro!

Prodloužení dne

Hromnice jsou jasným signálem, že se pomaličku, ale jistě blíží jaro, prodlužuje se den a zkracuje noc. Do konce února získáte navíc asi dvě hodiny a to vše začíná mít pozitivní vliv na vaši zahradu. Cibulky rostlin začínají klíčit a i když je venku ještě převážně chladno a zimní bundu jen tak nesvléknete, půdu a vše okolo je nutno začít pomaličku připravovat.

Dbejte o zahradní náčiní

Zahradní náčiní je pro péči o zahradu důležité, proto mu věnujte dostatečnou péči. Zkontrolujte, zda se neobjevuje rez, není někde uvolněný šroubek nebo hřebík. Očistěte a následně naostřete nože, na dřevěná držadla použijte lněný olej. Takový generální úklid, než na jaře vše vypukne.

Máte-li schované nějaké sazeničky, pak je zkontrolujte, zda se na nich neobjevuje plíseň a také jejich datum spotřeby. Jděte do zahradnictví na nákup nových nebo těch, které se v letošním roce chystáte na své zahrádce nově vysadit. Připravte si také hnůj, ten kravský je ideální pro zeleninu, koňský zase pro květiny. Na svých záhoncích můžete také odstranit plevel, pokud nesněží.

Co v únoru na zahradě udělat?

Chystáte se na své zahradě mít také čistě záhon se zeleninou? A chcete tam mít také česnek?Pak si s jeho sadbou pospěšte, je poslední šance! Také máte poslední šanci prořezat ovocné stromy, pakliže to potřebují. Můžete také začít se sadbou brambor (jarní výsev).

A jak to vypadá u květin? Zkontrolujte kořeny u Jiřin, které může postihnout hniloba nebo také oblíbené muškáty. Během února si připravte vše na hlavní sezónu, naplánujte si, co všechno na své zahradě vysadíte, zda to budou jahody, maliny, rybíz, mrkev, ředkvičky nebo cokoliv jiného. Načerpejte také potřebnou energii, pořádně si odpočiňte, protože na jaře začne ten pravý zahradnický zápřah.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno