V účtenkách se objevují nebezpečné chemické látky: Jak a na co si dát pozor?

Víc než 90% účtenek obsahuje nebezpečné chemické látky, které mohou být spojené s autismem a cukrovkou typu 2. Nový výzkum uvádí poněkud znepokojivá fakta. Bisfenol A a jeho alternativa Bisfenol S se přidávají až do 93% účtenek. Pouze 2% účtenek neobsahují žádný chemický nátěr. BPA reaguje s estrogenem a to může souviset s obezitou a začátkem puberty. Jelikož obavy z poškození zdraví chemickou látku BPA sílily, byla tato látka nahrazena látkou BPS. Ta však narušuje růst dětí.

Chemické látky, které škodí

Americká studie zjistila, že chemikálie BPA, tedy Bisfenol A a jeho „zdravější alternativa“ BPS Bisfenol S jsou přidávány až do 93% účtenek. BPA reaguje s receptory estrogenu a hormonu štítné žlázy. Spojuje se tak s neplodností, autismem, obezitou, cukrovkou typu 2, předčasným porodem, ADHD nebo předčasným nástupem puberty. Nejvíc ohroženi jsou prodavači a zákazníci, kteří se často dostávají do kontaktu s účtenkami.

Jelikož BPA je zdraví nebezpečná, byla nahrazena BPS, což měla být zdravější alternativa. Nicméně důkazy ukazují, že to tak nebude, protože tato látka může narušovat vývoj dítěte už v děloze. BPA a BPS se přidávají do účtenek, aby písmo bylo tmavší a vydrželo delší dobu. Látky se mohou nacházet v plastových lahvích na vodu nebo v obalech na potraviny. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv zakázal BPA přidávat do dětských lahví. V Evropě je to trochu jinak, Evropská komise zakazuje přidávání těchto chemikálií do účtenek až od roku 2020.

Kdo je nejvíc ohrožený?

Už dřívější výzkumy odhadovaly, že pokladní a prodavači mohou zpracovat za jednu hodinu až třicet účtenek. Tito lidé tak mají ve své krvi a moči významně vyšší hladinu BPA a BPS. Předchozí studie zase naznačují, že BPS se nachází v moči až u 81% lidí, kteří žijí ve Spojených státech. Výzkumy také dále odhalují, že i krátký kontakt s účtenkami, které obsahují BPA a BPS může mít na tělo vliv. Látky se dostávají do těla a to zejména tehdy, pokud má člověk mastné nebo vlhké ruce či nedávno použil desinfekční prostředek na ruce nebo krém.

Jak je na tom Česká republika?

Státní zdravotní ústav (SZÚ) připustil zdravotní rizika, která mohou být způsobena kontaktem s Bisfenolem A (BPA). Jde o jeden z nejznámějších endokrinních disruptorů. Může mít vliv na mnoho hormonálních poruch v lidském těle, tedy na obezitu, cukrovku, imunitní systém a podobně. Objevilo se také nařízení Evropské komise a to v souvislosti výskytu BPA v účtenkách. Nařízení má za cíl snižovat BPA v účtenkách. I v České republice platí, že BPA v účtenkách nesmí být v koncentraci, která je rovná nebo vyšší 0,02% hmotnostních jednotek.

Chemikálie škodlivé pro tělo

Tyto chemikálie se nacházejí ve věcech, které využíváme každý den. Od plastových a kovových potravinových krabiček až po detergeny, hračky nebo kosmetiku. BPA se často používá při výrobě plastových lahví a obalů na jídlo. BPS zase najdete v dětských lahvích a produktech osobní hygieny. Vědci doporučují snížit riziko vystavení BPA a BPS na minimum.

Jak se bránit?

  • Pokud to jde, vybírejte si elektronické účty namísto tištěných
  • Účtenky skládejte tištěnou stranou dovnitř, ta zadní není tolik pokrytá chemikáliemi
  • Účtenky uchovávejte v peněžence
  • Nedávejte je dětem
  • Umyjte si ruce po kontaktu s účtenkami

Komentář

  1. Takže ten, kdo vydává nenáviděné EET )účtenky je ještě navíc ohrožen na zdraví. Z toho jsem blázen. Jde tedy o záměrnou likvidaci účtenky vydávajících? Jinak si to vysvětlit neumím.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno