Akné a nutkání vymáčknout si každý pupínek: Jak na to jít správně?

Asi znáte ten lákavý pocit vymáčknout nepříjemně vypadající akné na obličeji. Nejste v tom sami. Někteří lidé mají dokonce vymačkávání akné jako zlozvyk a také existují videa, kde lidé sledují vymačkávání pupínků. Jedno z nejsledovanějších na YouTube má asi 28 milionů shlédnutí. Zvláštní? Možná, ale když se vrátíme k tomu, že nechcete chodit s bílou tečkou na obličeji, tak jistě k vymačkávání přikročíte. A to nemluvíme ještě o pórech, které nám tvoří černé tečky v kůži. Jak se tedy zbavit akné, abychom si nezpůsobili ještě větší potíže s pletí?

Vymačkávejte jen některé pupínky

Neměli byste si hned první známku akné začít mačkat. Pupínek musí být připraven k vymáčknutí. Měl by mít bílou špičku. V případě, že se jedná o hluboké akné (bolestivé červené akné), neměli byste pupínek vymačkávat vůbec. Zánět je totiž příliš hluboký a hnis se může rozlít pod kůží a dojít ještě k většímu zánětu, infekci či vám může zůstat nepříjemná jizva.

Čistota je klíčem k úspěchu

Je nutné, abyste při mačkání měli opravdu čisté ruce. Pokud se chystáte si vymáčknout pupínek s bílou špičkou, vždy si umyjte ruce mýdlem. Někdy je dobré přidat i trochu alkoholu na desinfekci.

Používejte správné nástroje

Před mačkáním je dobré si připravit teplé obklady nebo si obličej rozehřát nad párou. Otevřou se vám tak póry a mačkání lze provést snadněji. Při mačkání můžete použít i vatový tampon. Nedoporučuje se používat nástroje určené pro profesionální kosmetičky, protože si jimi můžete více ublížit než pomoci.

Důležité je vědět, kdy přestat

Další věc, kterou byste měli mít na paměti, je mačkat akné jemně, a to z obou stran. Jestliže již dojde na krvácení, je čas přestat. Jestliže naopak vytéká z akné světlá tekutina, potom jste začali s mačkáním pupínku příliš brzy a pravděpodobně se vám vše ještě zhorší.

 

2 Komentáře

  1. […] Jídelníček, který je zaměřen na mléčné výrobky, cukr, zpracované potraviny, tuky a smažené věci, pak není divu, že se na vašem obličeji objevují pupínky. Pokožka vás upozorňuje na to, že jí to vadí a je nutno s tím něco dělat. Někdy může být vznikem také nekvalitní make-up, který vám nemusí sedět. Dejte si pozor na akné na pokožce a pečujte o svou pokožku a zapomeňte na vaše nutkání jej vždy vymáčkout. […]

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno