Podle čeho dává Ikea bizarní jména svým produkty?

Asi nejznámější případ divného jména, hlavně pro nás Čechy, bylo pojmenování hnědého koberce HOVEN. To internet obletěly stovky vtípků. Máte to také tak, že listujete katalogem obchodu s nábytkem a občas se nad některými názvy pozastavujete. Kdo mohl vymyslet takový název a vůbec, kdo mohl takhle pojmenovat právě nábytek. Možná je v tom něco víc, říkáte si. Mohou se v názvu vyskytovat určité parametry, které obchodnímu domu pomohou v lepším určení, o jaký nábytek jde. Nebo jde o nějaké zkratky. Jak je to doopravdy?

Nábytek se zvláštním jménem

Pro mnoho z nás je IKEA místem, kde je jednoduchý a cenově dostupný nábytek. Švédský obchod s nábytkem se snadno skládá, vyrábí nábytek ve velkém a tím pádem můžete jednoduše zařídit celý interiér. Procházíte se obchodem, vybíráte jednotlivé kousky. Potřebujete se zeptat na radu, kde najdete skříň, kterou jste si vyhlédli. Nicméně je před vámi menší problém. Jak jméno nábytku vyslovit?

Komolíte jednotlivá slovíčka a říkáte si, proč se nemohli produkty jmenovat nějak „normálně“ tak jako je to v ostatních obchodech s nábytkem, kde povětšinou jednotlivé kousky dostávají mužská nebo častěji ženská jména. Doma tak často můžete mít postel Claire, sedačku Joannu nebo konferenční stolek se jménem Steve. Ikea však má velmi specifické názvy, které ne vždy musíte pochopit.

Jak vznikl název IKEA?

Byl proveden výzkum o tom, jak produkty švédské společnosti Ikea získali své zvláštní názvy. Výrobek není jen náhodným uspořádáním čísel a písmen. Zakladatel obchodu Ingvar Kamprad byl dyslektický a při práci často dělal chyby. Tím, že dával svým produktům specifické názvy, byly pro něj snadno zapamatovatelné. Při vyplňování formulářů se tak neudělalo tolik chyb. Takhle vznikl název IKEA.

Produkty společnosti IKEA nemají jen náhodný švédský název nebo shluk písmen. Společnost pojmenovává své produkty po švédských městech, vesnicích, lidech nebo využívá různé švédské výrazy.

Přinášíme některé překlady knihoven, které můžete v tomto švédském koncernu pořídit:

Billy – skandinávské chlapecké jméno

Hemnes – město v severním Norsku

Liatorp – vesnice v jižním Norsku

Laiva – finské slovo pro loď

Brimnes – město v jižním Švédsku

Brusali – místo v Norsku

Avdala – město ve Švédsku

Galant – švédské slovo pro někoho udatného a statečného

Bestå – švédské slovo pro zůstat nebo sestavit

Kallax – švédská lokalita

Je obtížné vyslovit některé názvy knihovny, které se vám líbí a co teprve správně pojmenovat lampu nebo pohovku. To je skoro jako nějaký těžký jazykolam! Nebojte se, prodavači v tomto švédském řetězci jsou na tyto situace připraveni. Spoustě zákazníkům se dokonce tato zvláštní cizí jména líbí a to i přesto, že neumí název správně vyslovit. Dávají obchodu evropský nádech a styl. Pokud se vám stále nedaří vyslovit název produktu, který chcete, jednoduše to prodavačům. Jsou na to jistě zvyklí!

Komentář

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno