Slinivka: Když malý orgán dělá velké problémy

nemocná slinivka problémy

Slinivka břišní neboli pankreas je malý, ale velice důležitý orgán zhruba o velikosti lidské dlaně. Ačkoliv si to mnoho z nás neuvědomuje, v životě nám sehrává velice důležitou roli. A tak nás může pořádně pozlobit, není-li s ní něco v pořádku. Pokud máte štěstí, o slinivce celý život ani nemusíte vědět. V těch horších případech na sebe upozorní především silnou bolestí a její onemocnění nás mohou ohrozit i na životě.

Onemocnění slinivky má, ať už chceme nebo ne, vliv na celou kvalitu našeho života. Není to něco, co můžeme jen tak přehlédnout, a to je dobře, neboť riziko ohrožení života je v mnoha případech nezanedbatelné.

Obecně o slinivce

Tento nepárový orgán vážící přibližně 75 gramů je umístěn v dutině břišní pod brániční klenbou, v oblasti mezi žaludkem a velkými břišními cévami. Se žlučníkem sdílí společní vývod, který ústí do začátku tenkého střeva (dvanáctníku). Je možné ji zařadit do trávicího systému.

Slinivka břišní má vícero funkcí, jednou z nich je schopnost trávení potravy, přesněji přeměny naší stravy v důležité živiny, například štěpením tuků, bílkovin a složitých cukrů. Mimo to je ale slinivka také žlázou s vnitřní sekrecí a vytváří inzulin, který je pro lidský život naprosto nezbytný. Inzulin, jak víme, snižuje hladinu cukru v naší krvi. Jestliže máme inzulinu málo, nebo ho je naopak přebytek, i to způsobuje vážně zdravotní komplikace, mnohdy končící kómatem nebo smrtí pacienta. Proto je slinivka bezpochyby jedním z nejdůležitějších orgánů našeho těla.

Jak může slinivka onemocnět

Ať už vás nemoc slinivky postihne v jakékoliv formě nebo intenzitě, vždy se jedná o vážný a potenciálně velmi nebezpečný stav. Bez asistence lékaře se neobejdete, minimálně pro vaši osobní jistotu. Nejčastější onemocnění slinivky můžeme rozdělit v podstatě do tří kategorií. Dále bychom zde mohli zařadit i cukrovku, která přímo souvisí se špatnou sekrecí inzulinu.

  • Akutní zánět slinivky
  • Chronický zánět slinivky
  • Rakovina slinivky břišní

Léčba se následně odvíjí od jednotlivé nemoci, může se jednat o dietu, aplikaci inzulinu nebo celkovou změnu života, v těch lepších případech. V horších nastupují léky, hospitalizace a odborné lékařské řešení.

Slinivka je malý, ale velice důležitý orgán zhruba o velikosti lidské dlaně

Příčiny: Čeho se vyvarovat?

Na rozdíl od mnoha dalších onemocnění těla, kde se téměř nedá určit „odkud přišlo“, slinivka má k onemocnění důvodů jen pár. O to více jsou však nebezpečné a je třeba dát si na ně bedlivý pozor. V případě pankreatu je prevence nejlepším řešením. Příčiny se mezi sebou mohou samozřejmě nakombinovat, což je obvykle právě konečnou příčinou těch největších potíží.

  1. Špatná strava – Nevhodné stravování, kde převládají přepálená, tučná jídla je přímo pozvánkou pro podrážděnou slinivku a její následný zánět. Tuky v jídle je dobré si hlídat vždy, u slinivky to platí obzvlášť.
  2. Alkohol – Vůbec nejčastější důvod pro onemocnění pankreatu. Dlouhodobé nadměrné požívání alkoholu může vést k řadě potíží, jelikož alkohol ničí tkáň slinivky, a to může vést k zánětu, nebo ještě hůře ke karcinomu.
  3. Žlučový kámen – Slinivka se žlučníkem úzce souvisí, proto problém v tomto orgánu může i slinivku ovlivnit a podráždit. Malý žlučový kamínek, který se rozhodne cestovat žlučovými cestami, je potenciálně nebezpečný, neboť může dojít k zatarasení společného vývodu žlučníku a slinivky. Žluč následně slinivku poškozuje. Taktéž v orgánu se aktivující enzymy slinivky ji mohou podráždit. Obě situace pak vedou k nepříjemnému zánětu.

Akutní zánět slinivky

Akutní zánět slinivky neboli akutní pankreatitis, se může objevit naprosto bez varování, jako důsledek špatné stravy nebo nadměrného požití alkoholu, ale opravdu nejčastějším případem je zaklíněný žlučový kamínek. Mezi další příčiny se řadí infekce, ischemie, toxické faktory nebo poranění (tupý úder do břicha nebo zvedání těžkých břemen).

Tento zánět se nejčastěji vyskytuje u mužské populace ve věku mezi třicátým a padesátým rokem, ale ani mladší lidé nejsou výjimkou. Roli zde ale může hrát i genetika: jestliže se v rodině vyskytuje rakovina slinivky či jiné obtíže s ní, je výskyt zánětu daleko pravděpodobnější.

Příznaky

  • Silná bolesti levého boku nad oblastí pupku, která může vystřelovat až do zad
  • Nevolnost
  • Opakující se silné zvracení (nepřináší úlevu, stupňuje se)
  • Špatný odchod plynů z těla
  • Schvácenost
  • Rychlý puls
  • Zvýšená tělesná teplota
  • Dezorientace
  • Žloutenka

Bolest z akutního zánětu slinivky břišní může velice snadno vyvolat šok, proto s vyhledáním lékařské pomoci není vůbec radno otálet, šeredně se to nevyplácí. Pokud máte po ruce blízkou osobu, nechte se převézt do nemocnice. Lepší je nelitovat, se slinivkou není dobré si zahrávat.

Jestli se skutečně jedná o akutní zánět slinivky zjistí lékař z laboratorních testů po krátkém, bezbolestném vyšetření.

Léčba

Hospitalizace – Pacientovi se tak dostane té nejlepší pomoci a předejde se jakýmkoliv dalším komplikacím. Životní funkce jsou pečlivě monitorovány, léky a živiny pravidelně podávány. V prvních dnech akutního zánětu nesmíte přijímat stravu ústně – v nemocnici vám budou nasazeny infuze. Do tenkého střeva může být zavedena sonda kvůli zpracování výživy. Pokud nastal akutní zánět vlivem žlučového kamene, bude odstraněn, nejspíše pomocí ERCP, což je tenký kabel s kamerkou.

Při zvláště závažných a komplikovaných případech se lékaři mohou uchýlit k chirurgickému zákroky, pokud se ve slinivce vyskytuje oblast s nekrotickou tkání či jiné vážnější potíže.

Jestliže je akutní zánět slinivky léčen správně a včas, neznamená trvalé poškození slinivky, což je velmi dobrá zpráva. Po návratu k běžnému životu se však doporučuje mírná úprava životosprávy, především co se týče jídelních návyků.

Chronický zánět slinivky

Na rozdíl od akutního zánětu není chronický zánět tak náhlý a divoký, na druhou stranu nám může život zkomplikovat daleko více četnými potížemi, které jej provázejí. Příčinou bývá nejčastěji dlouhodobá vysoká míra konzumace alkoholu, která slinivce komplikuje práci – produkce trávicích enzymů se snižuje, později se snižuje i množství produkovaného inzulínu.

Příznaky

  • Apatie
  • Ochablost
  • Nechutenství
  • Hubnutí
  • Bolest břicha po požití stravy (nárazová)
  • Průjem
  • Nadýmání
  • Žloutenka
  • Cukrovka (pokud se následkem nemoci snížila produkce inzulínu)

Stejně jako u akutního zánětu, pro určení přesné diagnózy jsou provedeny laboratorní testy a různé zobrazovací metody. I zde je důležité zánět odhalit co nejdříve to půjde, ale obvykle se na něj přichází až tehdy, dojde-li k poškození nějaké funkce. Proto je chronický zánět potenciálně více nebezpečný – pozdní odhalení nebo nedodržování stanovené léčby může vést až ke smrti.

Léčba

Hospitalizace není ve většině případů nutná – léčba se provádí doma. Nasazeny jsou léky (spasmolytika, analgetika), zvyšuje se přísun vitamínů, především vitaminu B, A, D a K.

Největší důraz je však kladen na změnu životního stylu, stravovacích návyků (omezení živočišných tuků, zvýšený příjem sacharidů a bílkovin) a přísný zákaz požívání alkoholu. V případě cukrovky je na místě diabetická dieta, v těžších případech inzulínové injekce.

Rakovina slinivky břišní

Nádorům slinivky břišní se obecně přezdívá konečná diagnóza. Přestože je tento termín bezpochyby nevhodný, pravdou zůstává, že nádor a rakovina slinivky břišní patří mezi obávané diagnózy. Bez léčby se totiž člověk dlouho neobejde – medián přežití je něco okolo šesti měsíců. Pokud je možná radikální operace, prodlužuje se tato doba na něco přes dva roky, zatímco při chemoterapii nebo ozařování je to přibližně další rok života.

U tohoto onemocnění velice záleží na individuální diagnóze jednotlivého pacienta a nelze příliš generalizovat. Svou roli hraje rozsah poškození, rozměr nádoru, prorůstání mimo slinivku a další postižení v rámci dané oblasti. Nádor může dlouho růst bez příznaků, proto se na rakovinu slinivky přichází obvykle pozdě. Jediným příznakem pak bývá bolest břicha, a to jen v některých případech.

Pokročilejší nádor má příznaky už jasnější: hubnutí, zvracení, žloutnutí očního bělma a kůže, bolest břicha a zad, únava a ztráta chuti k jídlu. Co se týče prevence, přidává se do hry významný faktor: kouření. Jeho zanechání je jedinou možnou prevencí proti rakovině slinivky, spolu s již výše zmíněnými možnými původci.

Jak už bylo mnohokrát řečeno, slinivka je velice důležitý orgán těla, jehož onemocnění nebo selhání může mít na organismus i fatální důsledky. Je proto třeba se starat o své tělo a hlídat si alespoň v minimální míře svou životosprávu, aby se podobným potížím v co největší míře dařilo předejít. A pokud už k potížím dojde, neváhejte vyhledat lékaře: je lepší, když půjde o planý poplach než o zaspanou akutní situaci. Pamatujte, zdraví máme jen jedno.

2 Komentáře

  1. Nemá být místo „Lepší je nelitovat“ – „Lepší je neotálet“? Jinak díky za informace. Jeden nikdy neví.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno