Nedostatek pohybu může zabíjet stejně jako kouření cigaret

Studie tvrdí, že nedostatek pohybu a celková neaktivita může způsobovat tolik úmrtí, jako běžné kouření cigaret. Zprávy zveřejněné společností Lancet odhaduje, že asi třetina dospělých jedinců, kteří nemají dostatečnou nebo dokonce žádnou fyzickou aktivitu mohou mít velké zdravotní problémy. Právě nedostatečná nebo žádná fyzická aktivita může způsobovat úmrtí a to až 5,3 milionů lidí ročně.

Nedostatek pohybu prý zabíjí

V praxi to je srovnatelné s úmrtím vlivem onemocnění srdce, cukrovky, rakoviny prsu nebo rakoviny tlustého střeva. Jde přibližně o jedno z deseti úmrtí na tyto choroby. Vědci se tohoto problému velmi obávají, dokonce si myslí, že by mohlo jít o pandemii. Je nutno s problémem nedostatku pohybu něco dělat, začít myslet víc na své zdraví.

A řešení? To je především v každém z nás. Je nutno se zamyslet nad dosavadním způsobem života. A pokud je špatný a bez dostatku pohybu, pak to vyžaduje nový způsob myšlení. Ukazuje se tak, že je nutno veřejnost varovat před nebezpečím, které se může vyvinout z nedostatku fyzické aktivity.

Důležité je začít pravidelně sportovat

Tým vědců po celém světě také prohlásil, že vláda by měla začít hledat způsoby, jak učinit fyzickou aktivitu cenově přijatelnou, pohodlnou a bezpečnější. Lidé by si k ní jistě našli cestu a pohyb by do svého životního stylu zařadili. Doporučuje se, aby dospělí jedinci vykonávali každý den asi 150 minut mírného cvičení.

Jako mírné cvičení je brána například rychlá chůze, jízda na kole nebo zahradničení. Studie společnosti Lancet také zjistila, že lidé v zemích s vyššími příjmy jsou nejméně aktivní. Různé sporty v televizi mohou přitahovat pozornost. Lidé často chodí fandit na hokej či fotbal, účastní se různých utkání, sledují mistrovství a olympijské hry. Většina z nich je však pohybově neaktivních.

Co s tím dělat?

Celosvětová výzva je tedy jasná – fyzická aktivita je prioritou veřejného zdraví a to napříč celým světem. Díky tomu se zlepší zdraví lidí a tím pádem se také sníží výskyt různých nemocí. V konečném důsledku může být kouření a nedostatek pohybu stejně nebezpečné. Nedostatek pohybu má vliv na další nemoci v lidském těle a může tak být ještě horší než kouření, domnívají se vědci.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno