Proč vás může sex bolet? Možná je za tím infekce, hormonální antikoncepce nebo psychický blok

Bolest při sexu není až tak výjimečná, některé studie ukazují, že opakovanou bolest při sexu pociťuje až čtvrtina žen. Bolestivý sex je velmi nepříjemný, všichni to vědí. Ženy, ale někdy také muži dobře vědí, jak může sex bolet a být velmi nepříjemný. Není to nic neobvyklého, má na to vliv spousta věcí. Bohužel se o tom ženy často nerady baví, ale vědomě se tak brání sexuálnímu styku. Ne proto, že by je muž nepřitahoval, ale proto, že je milování s ním jednoduše bolí. Co všechno může stát za bolestí při sexu?

Hormonální antikoncepce

Možná jde tak trochu o paradox. Hormonální antikoncepce napomáhá chránit před otěhotněním, ale sex si nakonec stejně neužijete, především kvůli bolesti. Užívání hormonální antikoncepce může u žen zvyšovat riziko chronické bolesti při sexu. Možná to zní poněkud nevěřícně, ale i to může být problém, který ženám způsobuje při sexu nepříjemné bolesti. Zkuste čas od času jinou formu ochrany, popřípadě se poraďte se svým gynekologem.

Nedostatečná lubrikace

V některých případech se může stát, že je ženská pochva „suchá jako Sahara“ a sex tak buď není možný, nebo je pro ženu opravdu velmi bolestivý. Bývá to například při stresu, menopauze, sexu ve sprše nebo ve vodě a podobně. Někdy může docházet také ke chronické suchosti. Jednoduše sáhněte po lubrikačním gelu a problém může být vyřešen. Pokud jde o častější a pravidelný problém, možná za tím vězí jiný zdravotní problém, který je nutno řešit.

Čerstvě po oholení

Někdy holení nemusí vyjít přesně tak, jak si představujete, a na pokožce se mohou objevovat pupínky, které bývají bolestivé, zvláště když o ně třete během sexu. Můžete cítit nepříjemné pálení nebo také bolesti. Vyzkoušejte zklidňující sérum či krémy a čekejte. Pupínky zmizí za nějakou dobu. Poté už bude vše v pořádku

Infekce a záněty

Infekce a záněty jsou poměrně častým problémem, a když se v těle objeví, doprovází tyto problémy bolestivost, svědění či pálení při sexu. Infekcí a zánětů je hned několik. Ať už je příčina infekce či zánětu jakákoliv (nakazit se můžete při sexu s neznámým partnerem, v bazénu, sauně, při používání nového sprchového gelu a podobně), je dobré začít tento problém řešit. Jděte k lékaři, který vás vyšetří, předepíše léky a za pár dní je obvykle po problému.

Psychický blok

Psychika je složitá věc, která si dělá vždy jen to, co sama chce. Ať se snažíte sebevíc, nejde jí poručit. Blok mohou mít jak muži, tak i ženy. Ženy během sexu mohly v minulosti prožít nepříjemnou zkušenost. Stačí jen jedna nepříjemná zkušenost, kterou ženy prožijí a už předem u všech dalších očekávají, že se to bude opakovat. Jestliže se při sexu objevila bolest, čekají, že při dalším styku bude bolest ještě větší a intenzivnější. Pokud to nejde překonat a bolest je při sexu dlouhodobá, je na zvážení návštěva psychologa nebo sexuologa.

Panenská blána

První sex je pro dívku vždycky tak trochu skok do neznáma. Může jej provázet bolest, nepohodlí a celkově problémy, které si ženy ponesou do dalších sexuálních zkušeností. Časem se situace zlepší, ale pokud stále žena trpí chronickou bolestí při sexu, je dobré se obrátit na odborníka.

Těsně po porodu

Po porodu tělo prožívá spoustu změn, období šestinedělí je doba, kdy si ženy zvykají na to, že jsou matkami. Tělo se snaží vypořádat s porodem, který je pro tělo velká zátěž. Sex po porodu tak může být poněkud nepříjemný a bolestivý. Mnoho žen se mu dokonce vyhýbá, protože mají jednoduše strach.

2 Komentáře

    • Tak ono to pro někoho může být hodně trraumatizující, když si sex nemůže pořádně užít, protože ho to bolí. Já třeba trpěla neustále na záněty a teď jsem fakt ráda, že konečně po několika letech, co jsem se přeléčila dlouhodobě wobernzymem, mám klid a nemusím se tím trápit,

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno