Proč se vám tvoří na prstech varhánky po koupání?

Proč vaše prsty na rukou pokrývají varhánky, když ruce dlouho namáčíte ve vodě? Vědci přišli se zajímavým zjištěním. Jestliže chodíte pravidelně plavat, dáváte si rádi koupel nebo jen myjete dlouho nádobí, objeví se na bříšcích prstů varhánky. Pokožka se na prstech podivně zkroutí. Víte, čím to je? Proč se tak stává?

Varhánky na prstech

Také jste doma slýchávaly jako děti, že když se objevily varhánky na prstech, znamenalo to, že jste ve vaně moc dlouho a musíte jít z vody ven. Vědci se snažili dlouho přijít na to, co za tím vším stojí, jestli jde opravdu o to, že jste ve vodě již příliš dlouho nebo má tento jev jinou příčinu. Vědci si dlouho mysleli, že jde o mechanickou reakci pokožky. To jim však vyvrátili lidé, kteří mají problémy s poškozenými nervy. Víte, že lidem s poškozenými nervy se varhánky netvoří? Tento fakt poukázal na to, že varhánky se spojují s nervovým systémem.

Odumřelé bílkoviny jménem keratin

Varhánky se tvoří především na dlaních a chodidlech. Celý povrch kůže tvoří odumřelé buňky bílkovin, které se jmenují keratin. Právě tato vrstva keratinu, pokud je delší dobu ve vodě, do sebe natáhne vodu. A kvůli tomu začne bobtnat. Varhánky se však tvoří ve chvíli, kdy se stahují krevní cévy pod kůží. Stahuje se tak také spodní vrstva lidské kůže.

Oba tyto způsoby se dějí takřka současně a vlivem toho se začínají na prstech tvořit varhánky. A proč se objevují právě na chodidlech, dlaních a prstech? Zde je totiž vrstva odumřelých buněk – keratinu nejtlustší. Mezi varhánky se tvoří „žlábky“, které odvádí od těla vodu, takže se díky tomu zlepšuje přilnavost kůže k věcem, které jsou mokré či ponořené ve vodě.

Ne všichni mají varhánky

Jak už jsme výše zmínili, ne všichni lidé trpí těmito varhánky na rukou. Neobjevují se u lidí, kteří mají poškozené nervy. Znamená to, že se jedná o mimovolní reakci autonomního nervového systému, mimochodem systému, který ovládá lidskou srdeční činnost, pocení nebo také dýchání.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno