Proč máme malý žlábek pod nosem? Nazývá se odborně Philtrum a je nám k ničemu!

Tělo je velká záhada, občas nevíme, k čemu jednotlivé věci v lidském těle slouží. Co přesně dělá malá drážka pod nosem? Říkáte si, že kdyby na obličeji nebyla, takřka vám to nevadí. A přesto má svůj význam, nějak vzniknout přeci musela. Je to lidský rys, který po staletí vědci zkoumali. Proč vlastně tato podivná drážka mezi nosem a horním rtem vznikla? K čemu slouží? Stalo by se něco, kdyby na lidském obličeji nebyla? Má jí opravdu každý člověk, To jsou otázky, které se vědci snažili osvětlit.

Kde se drážka nad horním rtem vzala?

Tato drážka se tvoří už v děloze. Embryo se postupem jednotlivých měsíců vyvíjí, tvoří se nový lidský život. Během těhotenství se tvoří například prsty na rukou, nos, prsty na nohou, pohlavní orgány, utváří se a rostou orgány v lidském těle a podobně. Kromě toho se tvoří také detaily jako nehty, řasy a drážka pod nosem. Vše na těle má svůj význam, ale co právě tato drážka? Co zaštituje?

Lidský rys, který hraje roli v děloze

Vědce tento útvar na lidském těle velmi zajímal a tak se snažili zjišťovat, proč vlastně existuje tato podivná drážka. Je známa jako philtrum a jde o svislou středovou drážku, kterou najdeme na obličeji mezi nosem a horním rtem. Jde o místo, kde se různé části tváří spojují v jednu. Podobně jako například jednotlivé kusy puzzle, vše do sebe krásně zapadá. Děje se tak ve druhém až třetím měsíci vývoji embrya. Philtrum má tedy velmi důležitou roli už v děloze.

Na horním rtu se vytváří tato drážka právě už během těhotenství. V děloze se tak dějí fascinující proces – spojují se jednotlivé části a tvoří se rozpoznatelná lidská tvář, tvář vašeho miminka. V dospělosti tato drážka není nijak důležitá, vlastně nemá vůbec žádnou funkci. Je to něco jako vzpomínka, stopa nebo chcete-li pozůstatek právě tohoto vývoje.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno