Proč nevyhazovat banánovou slupku? Obsahuje velké množství vitamínů a naleštíte s ní i boty

nevyhazujte banánovou slupku dá se jíst

Banánová slupka je přínosná pro tělo, obsahuje velké množství vitamínu B6, B12, hořčík, draslík, vlákniny a bílkoviny. Když konzumujete banán, pravděpodobně vás nenapadne schovávat jeho slupku. Automaticky jí hodíte do koše nebo na kompost a ani to neřešíte. Taková banánová slupka však může mít spoustu přínosů pro lidské zdraví. Čerpejte i vy tyto výhody a všechny látky, které jsou pro tělo prospěšné. Je známo, že banánová slupka může pomoci pleti od akné a dalších nečistot. Kde však působí dál? V čem všem může pomoci?

Banánové slupky jsou jedlé

I když si mnoho lidí může myslet, že banánová slupka není jedlá, opak je pravdou. Slupku můžete konzumovat, ale předtím je dobré jí zpracovat. Před konzumací jí pořádně umyjte pod tekoucí vodou a následně dejte vařit minimálně na deset minut, aby krásně změkla. Můžete je zkombinovat například s ovocnými šťávami nebo smoothie.

Pomůže leštit boty

Banánová slupka obsahuje draslík, což je minerál, který je skvělý pro leštění obuvi. Umyjte boty vodou, vysušte a následně vezměte banánovou slupku a pečlivě leštěte. Následně otřete papírovými utěrkami a je hotovo. Boty vypadají jako nové, jsou dokonce i bez zápachu.

Pomůže na vaší zahradě

Máte zahrádku? Tak to banánovou slupku určitě nevyhazujte! Zahradníci banánové slupky použijí a to hned v několika variantách. Banánové slupky přinášejí rostlinám živiny, které tolik potřebují. Navíc, když je dáte asi jeden centimetr pod zem, pak se zbavíte přebytečných mšic, které půjdou zase o dům dál.

Pomáhají čistit vaše rostliny

Slupky od banánů mohou pomoci v čištění rostlin, přesněji mohou zachytávat prach, který na rostlinách může ulpívat a tím pádem jim škodit. Banánovými slupkami můžete čistit listy rostlin, které pak budou vypadat zdravěji. Na rozdíl od vody může banánová slupka odstranit prach velmi důkladně.

Pomůže od bolesti

V časopise Journal of the Medical Association of Thailand byla uvedena studie která zjistila, že výtažky z banánových slupek mohou mít protizánětlivé vlastnosti. A to by mohl být také důvod, proč někteří tvrdí, že banánová slupka může pomoci při vyrážce, která se objeví po kontaktu s jedovatým břečťanem, pomůže proti hmyzímu kousnutí, spálenině od slunce, poskytuje velmi příjemnou úlevu. Když se objevuje bolest nebo svědění, stojí za to vyzkoušet právě banánovou slupku.

Maso s banánovou slupkou

Je to zvláštní? Možná ano, ale kuřecí maso může opravdu skvěle chutnat s banánovou slupkou. Máte v plánu připravovat k obědu kuřecí prsíčka? Zkuste dát do pánve banánovou slupku a poté přidejte maso. Slupka způsobí, že maso nebude vysušené, ale bude velmi chutné.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno