Ach jo, nachlazení! Co všechno o něm ještě nevíte?

příznaky nachlazení

Nachlazení je nepříjemné onemocnění, existuje velké množství virů a víc než 200 z nich může způsobovat nachlazení. Když propukne nachlazení, pak obyčejně máte rýmu, možná i zvýšenou teplotu nebo kašel. Cítíte únavu, potřebujete dostatečně odpočívat a celkově dát tělu klid a dostatek spánku. Co všechno ještě o nachlazení nevíte?

Jen obyčejné nachlazení

To možná říkáte všem okolo, když se vás ptají, co vám je. Ve skutečnosti může být nachlazení lehčí i vážnější. Na každé nachlazení působí něco jiného, takže najít lék na to obyčejné nachlazení se asi jen tak neobjeví. Může se projevit v různých příznacích.

Nachlazení je komplikované

V podstatě toho moc nevíme. Ovlivňují nízké teploty patogenitu viru? Obecně se odborníci domnívají, že v zimě a chladnějších měsících je nachlazení častější a to zejména ve chvíli, kdy trávíte čas mnohdy uvnitř, mezi mnoha lidmi, kteří mohou být nositeli viry.

Ochranné bariéry klesají

Lidské tělo se snaží proti virům a bakteriím bránit, ovšem suchý zimní vzduch může mít vliv na dutiny, které pak vysychají. Tělo tak nemůže zachytit nebezpečné mikroby a ty se dostávají do vašeho těla. Snaží se bojovat tím, že vylučuje víc hlenu, odstraňuje bakterie a viry.

Časté nachlazení

Dospělí trpí nachlazením méně, v průměru dvakrát až třikrát za rok. U dětí je to jinak, ty mohou být nachlazené osm i víckrát ročně. Nachlazení snižuje produktivitu, podle průzkumu z roku 2012 nachlazení snižuje produktivitu o 26%.

Nejlepší lék – odpočinek

Objeví-li se nachlazení, pak není nic důležitějšího, než jej pořádně vyléčit. Pokud ignorujete příznaky, pak může mít nachlazení negativní dopad na lidské zdraví a mozek. Není nic lepšího než se při nachlazení zahrabat do peřin, popíjet čaj, spát a relaxovat.

Odpočinek na zádech?

Odpočinek na zádech může zhoršovat situaci, protože hleny v nosní dutině klesají do krku, což způsobuje a zhoršuje kašel. Tato poloha tedy není příliš pohodlná. S pomocí polštářů podepřete hlavu, čímž snížíte podráždění.

Trocha cvičení neuškodí

Tělo během nachlazení potřebuje dostatečné množství odpočinku, ale skvělý způsob, jak zvýšit imunitní systém je i lehounké cvičení. Pravidelné cvičení pomáhá v boji proti mikrobům. Omezují vznik nachlazení a mohou přispívat k tomu, že se lépe cítíte.

Polévka jako lék

Skvěle může fungovat silná slepičí polévka, jde o teplou tekutinu, která zmírňuje nachlazení a zvyšuje tok hlenu. Kuřecí polévka je v tomto ohledu ideální.

Nespoléhejte jen na vitamín C

Když se objeví nachlazení, obvykle sáhnete po vydatné dávce vitamínu C. Ten je pro tělo prospěšný ovšem ne vždycky je jediným možným lékem. Obrovské dávky vitamínu mohou některé symptomy zmírnit, nepůsobí však na všechny, jak vyplívá z různých studií.

Přísun zinku

Zinek může pomoci snížit příznaky nachlazení a celkově se může zkrátit doba léčby až o jeden den, zejména když jej budete užívat do 24 hodin od nástupu příznaků. Zinek posiluje imunitní systém a objeví-li se nachlazení, pak je dobré dávku zinku zdvojnásobit. Je důležité se před konzumací poradit s lékařem, zda to nezasahuje do dalších léků, které užíváte.

Myjte si ruce

Zní to jako klišé, vždyť ruce si myje každý z nás. Viry způsobující nachlazení mohou na rukou přežívat 24 a více hodin a je možno se nakazit už jen pouhým dotykem. Proto je dobré pravidelně umývat ruce s pomocí mýdla.

Kloktejte

Kloktání je možno použít ve chvíli, kdy jste nemocní i jako prevenci. Zmírňuje bolest v krku a stačí smíchat ¼ až ½ lžičky soli se sklenicí teplé vody.

Komentář

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno