Lidé posuzují druhé na základě čtyř neobvyklých funkcí obličeje: Co o vás prozradí rysy ve tváři?

jak lidé posuzují obličej

Rysy ve tváři o člověku prozradí daleko víc, než si myslíte. Můžete odhadnout, jak se dotyčný cítí či co si o vás myslí. Říká se, že člověk nemá soudit jiné, dokud je pořádně nepozná. Nesuď knihu podle obalu. Je to povrchní a mnohdy můžete člověka odsoudit, myslíte si o něm, že mu jde jen o vzhled, že je namyšlený a on přitom není. To už však nemáte šanci poznat, když jej odsoudíte.

Je libo pevný stisk?

V mnoha příručkách a článcích se dočtete, jak udělat ten nejlepší dojem, čeho se vyvarovat a podobně. Sebejistý úsměv, přímé vystupování, pevný stisk při podání ruky a nemluvě o vzhledu, ten musí být také upravený. Neumyté vlasy, fleky na tričku nebo okousané nehty nejsou to pravé ořechové. Lidé posuzují druhé odjakživa, a i když tvrdí, že to tak není, že nedají na první dojem, jakmile někoho vidí, škatulkují si jej.

Není to o tvaru očí nebo nosu

Podle psycholožky Leslie Zebrowitze to nejdůležitější není tvar nosu, zda je velký či malý, nebo podle očí, zda jsou moc velké a podobně. Lidé posuzují druhé lidi na základě čtyř neobvyklých funkcí obličeje. Výzkum, který provedla tato psycholožka, byl zveřejněn v časopise Current Direction in Psychological Science. V tomto výzkumu se zkoumalo, jakým způsobem se vytváří první dojem u druhých lidí.

Protějšky, které denně potkáváte, se kterými si denně povídáte, analyzujete. I když možná nechcete, neubráníte se tomu, je to přirozené. Lidský mozek reaguje na určité typy tváře. Nejvíce reagují na obličeje, které vzbuzují důvěrnost, na zdravý a fit obličej, na obličej, který vyzařuje podobné emoce a také na dětský obličej.

Jednotlivé typy obličeje

Přijde vám to zvláštní? Máte pocit, že reagujete a posuzujete lidi podle něčeho jiného? Výzkumy se tím zabývají dál. Lidé s dětskou tvářičkou jsou podle ostatních velmi milí. Jsou to obvykle lidé, kteří mají kulaťoučké tváře, velké čelisti a oči, krátkou bradu. Podle všech je jejich tvář podobná miminku, což lidi nutí chovat se mileji a zdvořileji, než běžně. Máte tendenci se víc usmívat.

Dalším rysem, podle kterého lidé druhé soudí je zdraví a celková kondice. Nejde nutně o svaly nebo hubenou postavu, jde o výraz ve tváři. Lidé se zdravým a fit obličejem vypadají v kondici, působí vyrovnaně a podle všeho jsou takoví lidé pro ostatní inteligentní, schopní a sympatičtí. Rysy emoční podobnosti mohou lidem připomínat sebe sami, tedy jejich výraz, což je pro druhé jistě pozitivní. Důvěryhodnost a jistá přátelskost zase zapříčiní, že se druhým víc otevřete, jste k nim přirozeně milejší a vstřícnější.

4 Komentáře

  1. Článek je o nás. To co zde píší je pravda obecně platící. Jenom mi vadí, ze jde jen po povrchu…a takřka působí nedopracovane. Tkovy malý výkřik do tmy.☺

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno