Příčiny studených rukou: Špatný krevní oběh, ale i práce s vibračními přístroji

Studené ruce jsou dnes poměrně častým jevem. Ne vždy za to může chlad venku, může to být zapříčiněno něčím vážnějším. Studené ruce a nohy bývají výsledkem přirozené reakce lidského těla na udržení teploty. Venku je zima, vy nemáte rukavice, nebo jsou příliš tenké. Berete do ruky sníh, kolegyně až příliš větrá v kanceláři a spousta dalších drobností může mít vliv na studené ruce, které se pak všemožnými způsoby snažíte zahřát.

Možné zdravotní problémy

Studené ruce však mohou také odkazovat na nějaký zdravotní problém. Kromě chladu a celkově studených rukou se může objevovat také necitlivost v rukou, třes nebo brnění v končetinách. V takovém případě je vždy lepší vyhledat lékařskou pomoc, svěřit se s problémy, které vás trápí. Lékař může udělat sérii vyšetření, které zjistí pravou příčinu studených rukou a začne s léčbou.

Příčiny studených rukou:

  • Špatný krevní oběh
  • Možný výskyt cukrovky
  • Reakce na určité léky
  • Raynaudova choroba
  • Dlouhodobá práce s vibračními nástroji
  • Velmi nízká až extrémně chladná teplota těla
  • Hypotermie
  • Omrzliny
  • Stres či nervozita

Ve většině případů může za studené ruce opravdu jen stres či nervozita, před zkouškou, těžkým testem a podobně, nebo na chlad v rukou má vliv počasí a absence rukavic nebo kapes, do kterých byste běžně ruce vložili. Objevuje-li se chlad v rukou častěji a častěji, je to signál, že je něco jinak, než by mělo být.

Jak na teplé ruce díky oběhovému systému

Naše ruce jsou udržovány v teple díky oběhovému systému těla. Teplá krev cirkuluje celým tělem a je posílána od srdce až ke konečkům prstů. Víc krve tak znamená také víc tepla. Někteří lidé jsou zkrátka citlivější na změny životního prostředí a tak mohou mít chladnější ruce častěji, než by se jim líbilo. Proti studeným končetinám můžete bojovat a to například přípravou domácích prostředků, které usnadní léčbu studených rukou.

Horké lázně s kořením

Pro udržení tepla je nejlepší před spaním vytvořit horkou lázeň s kořením. Do horké vody přidejte jednu polévkovou lžíci drceného kmínu, zázvoru, kajenského pepře, černého pepře, skořice, šalvěje, oregana a rozmarýnu. Směs koření dejte do sítka a vhoďte do horké vany.

Levandulové koupel

Vytvořte si levandulovou koupel pro studené nohy i ruce. Do misky s vodou přidejte levandulové listy a nechejte je namočené přes noc. Následující den tuto směs přidejte do vany s teplou vodou, do které namočte ruce i nohy.

Kajenský pepř

Své ponožky a rukavice posypte zhruba ½ lžičkou drceného kajenského pepře a následně si je oblékněte. Kajenský pepř obsahuje sloučeniny kapsaicinu, který zlepšuje krevní oběh a udržuje ruce i nohy v teple. Použít můžete také krém, který obsahuje kajenský pepř.

Pravidelné masáže

Masáž je jedním z nejlepších přírodních léků, který pomůže v léčbě studených rukou i nohou. Masírujte s pomocí teplého olivového nebo sezamového oleje. Po dokončení procesu oblékněte ponožky a rukavice z bavlny a jděte spát.

Epsom sůl

V zástupu užitečných prostředků stojí také Epsom sůl. Namočte ruce i nohy do roztoku Epsom soli. Do lavoru přidejte ½ čajové lžičky Epsom soli a namočte na dvacet minut nohy. Kromě toho, že vás zahřeje, vám také poskytne dostatečné množství hořčíku.

Potraviny bohaté na železo

Nedostatek železa je jednou z příčin anémie, která také v konečném důsledku může mít vliv na studené ruce a nohy. Konzumujte proto potraviny, které jsou bohaté na železo. Tedy například špenát, sóju, jablka, olivy, sušené meruňky, ústřice a podobně.

Potraviny bohaté na hořčík

Nejpravděpodobněji trpíte studenýma nohama a rukama kvůli nedostatku hořčíku. Tato živina v těle absorbuje vitamín D. Doplňte jej do těla s pomocí stravy. Konzumujte špenát, dýňová semínka, sezamová semínka, mandle, brokolici.

Zelený čaj

Zelený čaj stimuluje krevní oběh v lidském těle. Uvařte si jej, můžete přidat také trošku zázvoru a pijte 2 – 3x denně. Můžete také vzít 2 – 3 sáčky zeleného čaje v horké lázni a namočit do ní nohy.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno