Alergie na sperma: Výmysl nebo skutečnost?

Alergie na sperma skutečně existuje, i když je mezi lidmi velmi vzácná a může mít za následek také problémy s otěhotněním. Není to jen nesmysl a výplod fantazií. Jde o reálnou alergii, která, i když je ojedinělá, trápí mnohem víc lidí, než si ve skutečnosti myslíte. Objeví-li se nějaký příznak, pak je dobré na nic nečekat a jít ke svému lékaři.

Výmysl nebo skutečnost?

Alergie na spermie skutečně existuje, podobně jako alergie na lepek, pyl, prach, ořechy nebo psí chlupy. Je dvojího typu. První je alergie histaminová, jejíž příznaky jsou pálení, svědění v intimní oblasti po nechráněném sexu. Kůže v okolí genitálií bývá obvykle zarudlá, svědí a někdy se může objevit také vyrážka nebo až puchýřky. Problémy cítíte vždy po sexu. Bohužel v tom spousta žen vidí vaginální infekce a také je tak řeší.

Druhou možností je porucha buněčné imunity. V těle ženy se tvoří protilátky, které reagují na mužské spermie. Zpravidla to nebývá nijak bolestivé, ženy si toho často ani nemusejí všimnout. Zvýšená buněčná imunita může být také jednou z příčin, které ovlivňují problémy s plodností.

Jaké příznaky mohou značit alergii na spermie?

Cítíte nepříjemné pálení

Alergie na spermie se mohou objevit ihned poté, co partner ejakuluje. Může se objevovat pálení, zarudnutí, otoky a také puchýřky a to vše ve vagíně. Tyto příznaky se však objevují často u dalších onemocnění, takže je ženy mohou jednoduše zaměnit za jinou nemoc. Lékaři musí vyloučit další alergie, například alergickou reakci na kondomy, tampony a podobně.

Objevuje se svědění

Lidé si mohou myslet, že je to kvasinková infekce. Odhaduje se, že asi 75% žen jednou za život trápí kvasinková infekce. Tento problém je mnohem častější, než alergie na sperma. Ovšem pokud se svědění objevuje až po sexu a žádný výtok, pak může jít o alergii na sperma. Svěřte se svému gynekologovi a upozorněte jej na tuto možnost.

Děje se to až s aktuálním partnerem

Sperma se u každého muže tvoří jinak, je tedy pravděpodobné, že vaše protilátky reagují na konkrétní bílkovinu nového partnera. V minulosti se alergie na sperma nemusela vůbec projevit. Bohužel je právě toto také důvod, proč je tak těžké jí diagnostikovat. Reakce je specifická a reaguje na proteiny ve spermatu.

Symptomy pouze s nechráněným sexem

Jste-li alergičtí na latex, pak se tyto symptomy objevují pouze tehdy, kdy partner použije kondom. Při alergii na spermie je to naopak, když si užijete nechráněný sex, mohou se objevovat výše uvedené příznaky. Existuje možnost léčby, v takovém případě se vypořádáte i s možností neplodnosti.

Problémy s dýcháním

Alergie na sperma může mít vliv také na dýchání, které se zrychluje. Může to být potenciálně i život ohrožující, nicméně zatím lékaři neslyšeli o smrtelné reakci vlivem této alergie.

Orální sex je nepříjemný

Bolest, otoky, zarudnutí, puchýře, to vše se může objevovat také ve vašich ústech během orálního sexu. To může být pro mnoho jedinců nepříjemné, proto se orálnímu sexu vyhýbají.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno