Nepříjemný problém – proč vám smrdí nohy?

smradlave nohy

Problém, o kterém se zpravidla nemluví, přesto trápí mnoho lidí – nepříjemný zápach nohou. Proč vám zapáchají chodidla? Už se vám to někdy stalo, že k vám přišel někdo na návštěvu, ale poté, co sundal boty, jste cítili nepříjemný zápach? Páchnoucí nohy bohužel nejsou nic nového a dokonce ani neobvyklého. Někdo tento problém vůbec nemá, jiný se s ním musí trápit celý život. Nosí ponožky navíc, různé spreje na nohy a podobně.

Není to jen o hygieně

Ve chvíli, kdy se u vás doma někdo objeví, komu páchnou nohy, automaticky to přičítáte snížené hygieně. Je to už takové zažité pravidlo, kterého se lidé drží. Bohužel to není jen o správné a dostatečné hygieně, používají sprejů na nohy, sprejů do bot a podobně. Zápach nohou je klasická nemoc, které se odborně říká bromhidrosis. Komu je tento problém dán geneticky, může jej maximálně minimalizovat, omezit, ale nikdy ne zcela vyrušit. Když vám smrdí nohy, pak jistě přemýšlíte, proč tomu tak je. Pravidelně se myjete, tak kde je problém?

Potní žlázy na nohou

Na nohou se objevuje víc než čtvrt miliónů potních žláz. Jsou aktivní, v podstatě nejaktivnější na lidském těle. Jsou neustále v pohybu, když cvičíte, chodíte, i když jste v klidu. Vyprodukovaný pot se následně rozkládá a bakterie se mění na kyseliny a ihned se objevuje nepříjemný zápach či časem plísně. Proč vám smrdí nohy? Přinášíme několik příčin.

Špatně zvolená obuv

Obvykle nemáte jen jedny boty na sezónu, ale může se stát, že nosíte jedny boty několik dní za sebou. Když jste v botách navíc celý den, vlhkost se může zadržovat. Na vině je také špatný materiál, kůže nedýchá a tím pádem se potí ještě víc. Vsaďte vždy na takové materiály, které odvádí vlhkost a zbytečně jí neudržují. Mějte vždy alespoň dva páry, které budete pravidelně střídat.

Špatné uskladnění bot

Po příchodu domů boty vyzujete a dáte do botníku, kde se jim nedostává vzduch. Vlhkost se v nich udržuje a boty se nemohou pořádně vysušit. Pokud se vám hodně potí nohy, je nutno vždy nechat boty pořádně vyschnout, pokud se v nich nachází vložky, vytáhněte je, můžete použít Lysol, kterým se počet bakterií sníží.

Odstraňte stres

Najděte si takové cvičení, kde budete moci odstranit stres. Ten totiž může zvýšit pocení u lidí a tím se vám budou samozřejmě potit také nohy. Přeci jen, když jste ve stresu, potí se vám ruce nebo oblast podpaží. A s chodidly je to stejné. Nejlepší je jóga, meditace a podobně.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno