Cysty v těle – vznik, příznaky a léčba

O cystách se hovoří poměrně často, může se objevovat kdekoliv v lidském těle a člověk o ní poměrně dlouho nemusí vědět. Když se řekne cysta, obvykle o ní slýcháváme ve spojitosti s ženami. Cysta na vaječníku nebo cysta v prsou. Existuje mnoho druhů cyst, lidé se často vyděsí, když jim je lékaři diagnostikují. Obvykle za tím vidí hned nádory. Ovšem cysta není nádor a v mnoha případech bývá nezhoubná.

Co je to cysta?

Existuje několik druhů cyst, ale obecně jde o dutinu, o patologický útvar, který bývá vyplněn hustou hmotou nebo tekutinou. Může se objevovat přímo pod kůží v podobě bulky, když je však v těle, pak o ní člověk nemusí vůbec vědět. Cysta může měřit několik milimetrů a být celkem malá nebo může měřit pár desítek centimetrů. I když cysty nebývají v mnoha případech zhoubné, není dobré je podceňovat. Pokud máte nějaké podezření, že v těle máte bulku, pak raději jděte preventivně k lékaři.

Proč vznikají?

U většiny cyst nelze přesně určit příčinu vzniku, vytváří se v lidském těle samy, bez nějakých onemocnění nebo vlivů. Ve vývodech některých žláz se mohou hromadit škodlivé látky, protože jsou ucpané. Žláza tak oteče a tvoří se cysta. Někdy se objevují cysty v lidském těle vlivem cizího parazita v těle. To však u nás, v našich klimatických podmínkách, bývá spíše výjimkou. Může jít také o jeden z vážnějších příznaků zranění, které se v těle utvoří vlivem silného úderu. Další příčinou mohou být také hormonální nerovnováhy, hladina progesteronu je nižší a hladina estrogenu naopak vyšší, to v případě cysty na vaječnících nebo v prsou.

Jak poznat cystu?

Co se týče příznaků, bývají velmi nejasné, mnohdy, jak už bylo výše popsáno, o cystě ani nemusíte vědět. Je-li viditelná, tedy pod kůží, pak se objevuje boule, na kterou je možno sáhnout. Na dotek bývá pružná či měkká. Jestliže se objeví uvnitř těla, pak bude chvíli trvat, než o sobě dá vědět. Většinou pociťujete v místě cysty nepříjemný tlak, který postupem času sílí.

Pokud se tento tlak objeví, je dobré navštívit lékaře, který cystu odhalí a navrhne správnou léčbu. Většina cyst neohrožuje lidské zdraví, avšak je nutno je řešit, pokud se objeví. Problém může nastat, je-li cysta infikována. To může způsobovat záněty. Je nutno tedy cystu rozříznout a odstranit její obsah.

Jak se cysta léčí?

Léčba je vždy stanovena s ohledem na to, kde se nachází a čím je způsobena. Někdy lékaři vyčkávají, zda se sama rozpustí. Pokud jde o cystu, která se usadí na vaječnících, lékař se může rozhodnout pro hormonální léčbu. Když cysta nemizí sama, naopak, pokud roste, přikračuje se k chirurgickému odstranění, většinou jde o laparoskopii.

3 Komentáře

  1. Také mi před pár lety urolog zjistil cystu v levé ledvině. Říkal mi ovšem, že to nic není, jen 2x ročně mi ji kontroloval ultrazvukem, v jakém je stavu. Před rokem jsem ovšem dostala infarkt a protože beru neskutečné množství zdraví zachraňujících léků, přestala jsem se léčit na urologii a věnuji se jen svému slabému srdci. Je ovšem pravdou, že posledních pár měsíců mě snad denně tato ledvina bolí a já si nejsem vůbec jistá, čím to vlastně je. Jestli se cysta zvětšila, či je to následkem negativních účinků těch léků na srdce.

  2. Před lety mi urolog také zjistil cystu v levé ledvině. Říkal mi však, že to nic není a jen ji 2x ročně kontroloval ultrazvukem. Loni jsem však prodělala infarkt, poté jsem dostala 2 stenty do srdce a letos v únoru mi implantovali kardiostimulátor. Protože beru velké množství život zachraňujících léků, přestala jsem se na urologii léčit a věnuji se jen svému slaboučkému srdci. Tyto léky mají velké množství pro mne negativních účinků, ale musím je brát. Jenže posledních pár měsíců mě tato ledvina téměř denně bolí a já vůbec nevím, jestli se snad zvětšila a tlačí mě to, či je to jen další negativní účinek těch léků na srdce.

  3. Kamrádka měla cystu na vaječníku, která se jí bohužel sama nevstřebala a musela na opraci. Velmi si chválila wobenzym, který brala před i po operaci.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno