Nejpoužívanější éčka v potravinách: Víte, jaké jsou?

Image of several flasks with multi-color chemical liquids

Éčka se objevují ve výrobcích řadu let, mnoho lidí neřeší, co vlastně jí, v obchodě nekontrolují jednotlivé potraviny. Když se řekne, že něco obsahuje éčka, všichni vědí, že jde o přídavné látky. Ty se snaží daný výrobek ještě nějakým způsobem obohatit, dodávají mu lepší chuť, lepší barvu, díky těmto látkám příjemně voní, konzervuje se, takže vydrží daleko déle a mnoho dalšího. Ne všechna éčka jsou pro lidské zdraví ta pravá, některá jsou dokonce zdraví závadná a představují nějaké to riziko.

Přídavné látky, které mohou ubližovat

Éčka se objevují ve většině výrobků a potravin, které konzumujeme. Zajišťují, aby daný produkt vypadal na pohled lépe, intenzivněji voněl, lépe chutnal nebo aby déle vydržel ve vaší domácnosti. V dnešní době je asi nemožné vyrábět různé potraviny ve velkém množství a nepoužívat přitom éčka. I když mají tyto přídavné látky zdravotní atesty, ale ne vždycky to znamená, že jsou pro lidské tělo správné. Některé z nich mohou škodit, když je budete konzumovat ve velkém množství, mohou vyvolat spoustu nežádoucích účinků. Jaká éčka jsou nejpoužívanější?

Aspartam

Používá se jako náhražka cukru a to k běžnému slazení. Přitom je však přibližně dvě stě krát sladší, než samotný cukr. Pomáhá zvýraznit aroma a chuť jednotlivých výrobků, a jen tak pro zajímavost, je obsažen ve více než 6000 potravinách a výrobcích po celém světě. Zvýšená nebo dokonce nadměrná konzumace tohoto umělého sladidla se může projevovat bolestmi hlavy či únavě. U dětí může docházet k poruchám chování. Tato látka se nedoporučuje dětem, těhotným a kojícím ženám.

Kde se aspartam objevuje – objevuje se při výrobě čajů, žvýkaček nápojů v sypkém stavu (prášků a podobně), pudinků, cereálií, které se konzumují ke snídani, hořčice, vitamínových doplňků, nakládané zelenině a ovoce, majonézy a mnoho dalšího.

Glutamát sodný

Tato přídavná látka se využívá velmi často v čínské kuchyni, jako dochucovadlo. Jde o bílou krystalickou látku, která nemá žádnou vůni. Je velmi často používaným dochucovadlem, pomáhá zvýraznit vůni a chuť, čímž se jídlo stává lákavější. V mnoha potravinách jej najdete zcela běžně, bohužel u některých jedinců může nadměrná nebo pravidelná konzumace způsobovat některé alergie nebo nevolnost.

Kde se glutamát sodný objevuje – ve spoustě kořenících směsí, přidává se do alkoholických nápojů, slouží jako náhražka soli, objevuje se v sójových omáčkách, v hotových jídlech, konzervovaných jídlech, v instantních polévkách, některých uzeninách, rybách nebo sýrech.

Benzoan sodný

Konzervant, který se velmi často objevuje v různých potravinách či výrobcích. Může mít podíl na vzniku rakoviny žaludku, protože reaguje s vitamínem C. Na první pohled obyčejný bílý prášek, který je velmi dobře rozpustný ve vodě může napáchat mnoho problémů. Stále víc a víc se v jeho souvislosti hovoří o hyperaktivitě u dětí. Jsou-li lidé citliví, popřípadě mají-li chronické astma nebo kopřivku, pak se dané příznaky mohou zhoršovat.

Kde se benzoan sodný objevuje – často je součástí nealkoholických nápojů, margarínů, ovocných džusů, džemů, omáčkách, sterilovaných kvašácích (okurky), sýrech.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno