Je vůbec správné větrat v zimě?

jak větrat v zimě

V zimních měsících spousta lidí větrá podstatně méně, někteří vůbec ze strachu, aby se teplo z místností nevytrácelo. Bohužel je to velká chyba, i v zimě se musí pravidelně a často větrat. Vzduch v místnosti bez vyvětrání bývá těžký, může přispívat k únavě, špatnému dýchání a podobně. Větrání v letních měsících je jednoduché, často míváte otevřené okno po celý den, i v noci. Jak to tedy dělat v zimě?

Pozor na plísně

V zimě je také důležité větrat, ovšem to větrání má podstatně jiná pravidla, než v létě. Zdi u oken mohou vlhnout, plesnivět. Na vině je nedostatečná ventilace. Právě vlhkost je jedním z důležitých důvodů, proč pravidelně větrat. Mohou tak vznikat alergie a různé další nemoci. Jak správně v zimě větrat?

Krátce a intenzivně

Nejlepší způsob větrání je otevřít okno dokořán. Čím je venku chladněji, tím kratší čas na vyvětrání potřebujete. V zimě vám postačí přibližně pět minut, na jaře to může být deset až dvacet. V místnosti bude chvíli chladněji, ale vzduch se velmi rychle vymění a za pár minut bude zase teplo. Dobu větrání nechejte na svém aktuálním pocitu, někdo snese delší dobu větrání, minimální doba v zimě je 4 minuty při každém větrání.

Jak často otevřít okno?

Rozhodně větrejte ráno, jakmile se probudíte. Po ránu nebývá vzduch zrovna nejlepší, takže je nutno jej vyměnit! Nejlepší je krátké a intenzivní větrání a to každé dvě hodiny. Dobré je větrat před spaním, protože spát v horku není dobré.

Kdy poznat, že je třeba větrat?

I když je vám zima, vyvětrat musíte. Jak poznat, že je nutno větrat častěji? Orosená okna jsou v tomto případě jasným signálem. Vezměte suchý hadřík, utřete a ihned vyvětrejte.

Větračka? Raději ne!

Větrání v zimě znamená teploty okolo nuly nebo v minusových hodnotách. V tomto případě zapomeňte na větračku, trvá to moc dlouho. Navíc pootevřené okno může promrzat, sráží se vlhkost a to vede k tvorbě plísně. Raději otevřete okno naplno než větračku. Tu zvolte v létě.

Komentář

  1. My doma v rodinném domku větráme tak, že po probuzení otevřeme všechna okna a dveře. Pokud je větrno, máme vyvětráno za 2 minuty. V bezvětří za 4 minuty. Při průvanu, který se za větru vytvoří, je nutné zabezpečit okna i dveře. Záclony jen vlají. Ale pozor na květiny při větších mrazech. Můžou omrznout

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno