Moravská svatba – to nejsou jenom koláčky a slivovice – ale hlavně zajímavé tradice!

Svatba – to je den, který si pamatujete na celý život a obvykle jej řadíte mezi jeden z nejkrásnějších dnů vašeho celého života. Ale jak se říká – jiný kraj, jiný mrav. V každém koutu nejenom světa, ale i naší republiky se odehrává svatba jinak – co se týče tradicí a zvyků. A Morava samozřejmě nemůže zůstat v závěsu – proto se podíváme, jaké jsou nejčastější moravské svatební tradice – a možná budete i překvapeni!

„Dneska nevěsta, zajtra žena, dnes večer budeš začepená….“

Že jste tohle slovo ještě neslyšeli a nemáte nejmenší tušení, co znamená? Věřte nebo ne – čepení ženicha a nevěsty je svatební tradicí na Moravě již od pradávna. Probíhá obvykle okolo 22. hodiny.

V sále se zhasne světlo, svatebčané zpívají lidové písně a shromažďují se u stolu novomanželů, na kterém je dort osvětlen dortovými svíčkami. Svědek nevěsty odebere její závoj a uváže šátek a zástěru. Ženichovi matka nasadí klobouk, lidovou vestu a předá čagan. Novomanželský pár následně usedne na židle uprostřed sálu, jež jsou zvednuty svatebčany do výše a za zpěvu lidových písní pohupovány. Pak už následuje samozřejmě štamprla slivovice a pořádná pusa!

Vyzvednutí nevěsty v domě jejich rodičů

Na dveře domu zaklepe svědek ženicha, jemuž otevře prapodivně oděna žena s panenkou v ruce a žádá po něm výživné na malé dítě. Obvykle tvrdí, že se s ženichem setkala na jeho služební cestě a poté, co se dozvěděla, že se bude ženit, přijela mu dítě ukázat.

Následuje další zvyk, kdy na „scénu“ přijde ženich. Toho přivítá několik „falešných“ a jedna pravá nevěsta, ze kterých si ženich musí vybrat tu svou vyvolenou (obvykle bývá v řadě třetí).

Ženich do chomoutu

Tento zvyk se odehrává po samotném obřadu v momentě, kdy dvojice vyjde ze dveří kostela či radnice. Mimo to, že na novomažele „prší“ rýže, ženich je symbolicky „ochomoutován“ – na krk je mu nasazen koňský chomout na znak toho, že ho od této chvíle ovládá jeho manželka, kterou od teď bude také mít již napořád „na krku“.

Únos nevěsty

S přibývajícími hodinami samozřejmě roste zábava, jež je podpořena litry piva, vína a spoustou slivovice, které na moravské svatbě rozhodně nesmí chybět! V momentě, kdy ženich nedává na svou nevěstu pozor, ji jeho svědek nenápadně odvede a s pár dalšími svatebčany ji odvezou do nedaleké hospůdky či jiného restauračního zařízení, kde ji ženich prostě musí najít. Poté, co se objeví ve dveřích, už musí připravovat peněženku, jelikož je potřeba, aby za svou milou zaplatil výkupné ve formě platby útraty, jež svatebčané stihli v hospůdce propít.

Dražba střevíce nevěsty

V době, kdy se nevěsta s ženichem „čepují“ a pohupují se ve výšce na židlích, je velice snadné nevěstě ukradnout střevíc z nožky. Ten se draží mezi svatebčany a ženich jej pak následně musí vyplatit, aby se mohla botka vrátit zpátky nevěstě.

Občas se do tohoto střevíce vybírají peněžité dary pro novomanžele – a tímto střevícem obchází svatebčany svědek nevěsty a o příspěvky žádá.

„Serenády“ pod oknem

Poté, co novomanželé po hostině odjedou domů, vydá se pár mužských svatebčanů pod okna jejich ložnice, kde jim zpívají „serenády“ ve formě lidových písní až do té doby, kdy ženich otevře okno. To je pro svatebčany znamení, že už mohou odejít a novomanželé si mohou konečně začít užívat svatební noc.

A jaké svatební zvyky se provozují u vás? Podělte se s námi o ty nejzajímavější z nich!

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno