Kokosový olej je považován za zázrak přírody: Není ale vhodný na vše!

Kokosový olej se má své nesporné výhody. Použijete jej v přírodní medicíně, v kosmetice nebo jako olej na vaření. Existují stovky článků, kde se dočtete o výhodách a blahodárných účincích kokosového oleje. Jak je to ale s jeho stinnou stránkou?

Kokosový olej a jeho účinky:

  • Zlepšuje trávení
  • Hydratuje pokožku
  • Reguluje hladinu hormonů
  • Redukuje vrásky
  • Pomáhá stabilizovat cukr
  • Snižuje výskyt celulitidy

Kde si dát pozor?

Umí toho opravdu spoustu. I ta nejzdravější potravina může mít v určitých případech negativní účinky. Přemýšleli jste, kde není dobré ho nepoužívat?

Hubnutí

Kokosový olej má vysoký obsah kalorií a nutriční odborníci jej nedoporučují používat během hubnutí. Dvě lžíce tohoto oleje má 734 kJ. Nutriční specialisté také poukazují na fakt, že ve dvou lžících se nachází 16 g v zásadě škodlivých tuků, které mohou mít neblahý vliv na riziko srdečních onemocnění nebo na vysoký cholesterol.

Zubní pasta

I když se v mnoha článcích dočtete, že kokosový olej je super věc v oblasti zubní hygieny, zubní lékaři jsou jiného názoru. Poukazují na to, že použití kokosového oleje neumí likvidovat bakterie v ústech. Proto využití v ústní a zubní hygieně zvažte.

Otevřené rány

Četli jste někdy, že kokosovým olejem můžete desinfikovat a ošetřit rány? Pozor na to! Bylo zjištěno, že kokosový olej při kontaktu s otevřenými ranami nebo odřeninami může způsobit zarudnutí, podráždění a následné svědění pokožky. Léčba se tak logicky protáhne, nikoliv urychlí.

Oční linky

Stačí smíchat kokosový olej, gel z aloe vera a aktivované dřevěné uhlí a máte skvělé oční linky? Tento recept je sice zajímavý nápad, ale na citlivou pokožku očí nemusí být tím nejlepším řešením. Hrozí zde riziko infekce přímo v očích nebo v jejich oblasti.

Opalovací krém

Kokosový olej účinkuje na pleť úžasně, umí vypnout pleť a redukovat vrásky. Co však neumí je ochránit tělo před slunečními paprsky. Je velmi mastný, ale potřebné ochranné účinky proti UV záření nemá. Kožní lékaři a jiní odborníci doporučují využívat opalovací krémy, které mají ochranný faktor nejméně 30.

Akné

I když bylo výše zmíněno, že kokosový olej má účinky na pleť velmi dobré, na akné se využívat nedoporučuje. Kokosový olej je komedonní. To znamená, že ucpává póry a pomáhá při tvorbě černých teček a logicky i napomáhá k výskytu akné. A vy se jej přeci chcete zbavit!

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno