Máte problémy se soustředit? Víme proč tomu tak je a co vám pomůže!

Vstanete, dojdete do práce a začnete pracovat na mnoha věcech? Chvíli jedna, potom druhá a zase jiný úkol? Jak se soustředit? Problémy s pozorností trpí v dnešní době čím dál více dospělých. Co s tím a jak pozornost trénovat?

I když jste jako dítě nemuseli trpět žádnou poruchou pozornosti, v dospělosti se potýkáte se stresovým životním stylem, uspěchaností a dlouhodobým vyčerpáním. Možná málo spíte, hodně pracujete a děláte si starosti? Navíc žijete v době, která klade velké nároky na schopnost multitaskingu (z angličtiny, multi = mnoho, task = úloha) neboli schopnost rychle přesouvat pozornost na střídající se různé, spolu ne úplně související činnosti. Jak tedy zlepšit svou schopnost soustředění?

Jenom jedna věc

Problémy s pozorností tkví v roztěkanosti. Stanovte si jediný úkol, na který budete myslet a kterému se budete věnovat. Vypněte si všechny sociální sítě, odložte telefon a zakažte si jej kontrolovat. Jakmile se přistihnete, že myslíte na něco jiného a nepracujete, snažte se vrátit k práci a nevyčítejte si tyto odbočky. Chcete-li se naučit tyto okamžiky vytipovat a nedovolit jim, aby vás rozptýlily, musíte je začít rozeznávat. Stejná situace platí doma, když jste chtěli uklízet a najednou sedíte u internetu – zavřete všechna okna a opět se chopte houbičky na nádobí. Příště už tak snadno nepodlehnete.

Dělejte věci jinak

Udržujte mozek ve střehu tím, že nedovolíte stereotypu pohltit váš život. Každý den udělejte jednu běžnou činnost jinak, než ji děláte obvykle. Jděte do práce jinou ulicí, uvařte si jiný čaj, přerovnejte si věci do jiné zásuvky, čtěte novinky na jiném zpravodajském portálu. Váš mozek tyto změny registruje a zkoumá je, protože všechno nové podvědomě vnímáme.

Úkoly pro prevenci

Znáte úkoly s porovnáváním obrázků? Najděte si alespoň každý týden některý z těchto hlavolamů na internetu, v novinách nebo časopise a poctivě najděte všech pět, sedm nebo deset rozdílů. Stejně fungují i jiné chytáky – zkoušet můžete sudoku nebo jiné luštění. Nad ranní kávou s nimi strávíte pár minut, ale vaše koncentrace si toho v dlouhodobém měřítku všimne a problémy s pozorností ustoupí.

Zrcadlové psaní

Stejně jako hledat rozdíly můžete nad snídaní zkoušet i jiné fígle na problémy s pozorností. Vezměte si zrcátko a napište jednu nebo pár vět tak, aby byly čitelné v odrazu v zrcadle, ale na papíře byly opačně. Během tohoto pokusu je mozek maximálně ve střehu, protože každý tah může znamenat zničení slova. Jakmile zapomenete směr, můžete začít úplně od znova.

Soustředění

I když vám meditační cvičení nic neříkají, najít si denně tři minuty na zavření očí a uklidnění se by neměl být takový problém, obzvlášť pokud bojujete s problémy s pozorností. Nejjednodušším cvičením na koncentraci je sledovat své nádechy a výdechy. Pokročilejší lidé mohou za zavřenýma očima vnímat tikání hodin. Pokud budete v duchu počítat vteřiny a pak podle hodinek zkontrolujete, jak moc jste se pletli, získáte přesný obraz toho, jak dobře se během meditování soustředíte. Můžete ale také s otevřenýma očima sledovat některý z předmětů na stole, nebo hypnotizovat obraz na zdi.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno