Jak se zbavit vší? Nadobro!

S problémem vší se setkal téměř každý rodič, a to buď jako dítě, nebo mu tohoto nepříjemného parazita přinesl na svých vlasech jejich vlastní potomek. Jak poznat vši? Jak se zbavit vší po domácku? Co pomáhá a co je pouze placebo? A věděli jste, že odvšivením hlavy proces nekončí? V následujícím článku naleznete všechny potřebné rady a tipy, jak se zbavit vší nadobro. 

Co jsou vši?

Vši ve vlasech jsou paraziti, kteří sídlí na těle a živí se krví své oběti. Jsou celosvětově rozšířené. Celkově existuje asi pět set druhů. Veš dětská, která je asi nejznámějším zástupcem, nám pak způsobuje nepříjemné trápení, a proto se zaměřujeme zejména na to, jak se zbavit vší dětských. Naštěstí není přenašečem nebezpečných chorob, otravné příznaky napadení vší nás však nutí k rychlému jednání a boji s tímto parazitem. Nejde pouze o svědění, ale také o společenskou zodpovědnost. Vši se v kolektivu dětí přenáší velmi snadno a zastavit jejich šíření je možné pouze tak, že si zametete před vlastním prahem a zbavíte své dítě vší.

Jak se lze nakazit?

Veš jako taková neumí skákat, případně přelétat. Na svého hostitele se dostane přímým kontaktem. U dětí se tak může stát například při společném hraní, kdy se dotknou vlasy, půjčením cizí čepice, helmy nebo i lehnutím si na cizí polštář a půjčením si ručníku. Díky častému kontaktu vlasů na vlasy jsou tak děti hlavní cílovou skupinou.

Mimo vlasy veš přežívá zpravidla do 24 hodin, pak umírá na dehydrataci způsobenou tím, že nemůže sát krev.

Nebojte, vši měl skoro každý

V první řadě je důležité nepanikařit. Jak tedy vši poznat, aby se jich člověk mohl zbavit. Na začátku bude s největší pravděpodobností Vaše dítě, které se vrátí ze školy nebo z tábora a trápí jej nepříjemné svědění.

Přenos vší je totiž velmi jednoduchý, zejména pro malé dívky, které milují pletené copy a dostanou se v kolektivu dětí do blízkého kontaktu. Veš má pak připravenou “dálnici” z vlasů, po které může cestovat k novým hostitelům.

I přes svůj název, veš dětská, si svého hostitele nevybírá podle věku, pohlaví a často ani dodržování hygieny. Zkrátka se může stát, že veš chytne i čistotný dospělý jedinec. Postiženého pak může zmáhat pocit únavy, malátnost a případně zvětšené lymfatické uzliny. To vše je pouze reakce na látku, kterou vši vstřikují do krve a zabraňují tím srážení krve. Pouze veš šatní může být nositelem závažnějších chorob, jako je například skvrnitý tyfus. Tento druh vši se však vyskytuje zejména při snížených hygienických návycích.

Jak poznat vši?

Tyto malé potvůrky zná jménem každý, ale jak vypadají, už nemusí být zejména při prvním setkání tak jasné.

Veš je parazit měřící jen pár milimetrů, obvykle mezi 2 až 4 milimetry. Její tělo je ploché s malou hlavou. Krátké, silné nohy slouží k udržení se na hostiteli. Dospělá veš saje krev až 5 krát denně. Vydrží žít maximálně měsíc, za tu dobu však zvládnou naklást i 50 vajíček. Ty jsou nazývány hnidy a mají hnědou barvu.

Při prohledávání a pozorování vytrvale se drbajícího dítěte, pak narazíte na zarudlé či krvavé štípance na pokožce hlavy, dále se Vám povede najít i dospělé vši, nalepená vajíčka, neboli hnidy a případně i zvláště nechutné larvy. Jistě Vás napadne zanedbaná hygiena a další podobné příčiny, věřte však, že to nebývá pravda.

Veš je nenápadný parazit měřící jen pár milimetrů

Zanedbaná prevence?

Myslíte, že jste mohli předejít napadení tímto parazitem? Vši se ve vlasech prostě objeví, pokud k tomu mají podmínky. To znamená, že preventivní používání prostředků proti vším je zbytečné. V podstatě jediná prevence je pravidelné prohlížení vlasů, případně ostříhání na ježka. Tak, aby se vši neměly čeho “chytit”. Vlasy kratší než 1 centimetr jsou pro vši k ničemu, neudrží se na nich a nepřežijí.

Výskyt vší je dán přirozeně. Důležité je vysvětlit zejména dětem, že se nejedná o nic ostudného. Psychická stránka věci je totiž také důležitá. Vši provází lidstvo již od nepaměti a dělat z toho velkou vědu je zbytečné.

Po napadení vší

V případě, že objevíme vši, hnidy nebo larvy, je nutné začít jednat. Pamatujete na babské rady s petrolejem či šamponem na psy? Tak na ty rovnou zapomeňte.

Petrolej je sice účinná zbraň, která řeší vši ve vlasech, ale dostane se do drobných poranění na pokožce hlavy, které vši způsobují a napáchá další škody. A prostředky na domácí mazlíčky? Je vaše dítě pes? Není. A navíc jsou takové produkty určeny pro jiné druhy parazitů, takže veš dětská je vůči nim imunní.

Místo zbytečných snah o nápravu pomocí nefunkčních látek jděte navštívit lékárnu. Tam Vám poskytnou výběr specializovaných prostředků, které dítěti pomohou zbavit se vší spolehlivě a bez vedlejších účinků. Hodí se také dodat, že pokud Vás vši navštívily opakovaně a máte doma podobný prostředek v zásobě, dbejte na dodržení minimální doby trvanlivosti.

Začínáme boj!

Po konzultaci s lékárníkem, který doporučí vhodný prostředek, nastudujte příbalové informace a dodržujte je. U všech prostředků platí, že je nezbytné, aby se produkt dostal na celý objem vlasů. Buďte tedy důslední, nedodržení postupu se Vám totiž vymstí tak, že budete problém řešit opakovaně. Zejména u malých dětí bývá problém dosáhnout důkladného nanesení přípravku do vlasů, jelikož takto rozsáhlé mytí vlasů nebývá pro většinu potomků příjemné a rádi vzdorují.

Mezi nejznámější prostředky patří Diffusil Care, Diffusil H Forte, Barnys Effective roztok proti vši, LiQuido Duo X, Ducray Itax, Jacutin gel, Pedicul Herma, Paranit, l či Pedicap OL.

Po ošetření přípravkem ale Váš zásah nekončí. Je nutné zbavit se i toho, co po sobě vši zanechaly ve vlasech. Proces to může být pro někoho nechutný, je však nutný. Mrtvé vši a hlavně hnidy je potřeba dostat pryč z hlavy hostitele. Pokud si myslíte, že Vám bude stačit hřeben, jste na omylu. Zejména hnidy je nutné stáhnout z vlasů, například mezi nehty a obrnit se značnou trpělivostí. I s pomocí speciálního hřebene a za pomoci rukou Vám tato činnost zabere poměrně dost času.

Pro jistotu opakujeme

Jelikož jsou vši ve vlasech velmi odolní parazité, je nutné celý proces opakovat. Jedním mytím a vyčesáním se jich pravděpodobně nadobro nezbavíte. Navíc ani žádný prostředek nezajistí 100% úspěšnost po prvním mytí. Nehledě na fakt, že se Vám nemusí podařit dostat produkt ke všem parazitům. Také pokud se nepovede odstranit všechny vajíčka či larvy, do zhruba 10 dnů může nastat vylíhnuté nových vší. Takže odstraňujte, prohlížejte a proces v případě potřeby opakujte.

Pokud je vaše dítě neklidné, pozorujete, že se neustále drbe ve vlasech, je nutné proces tak jako tak opakovat. Obvykle se tak děje do sedmi až deseti dnů od prvního léčení.

Další zhruba tři týdny dodržujte režim hlídek. To znamená, že svému dítěti pravidelně prohlížejte hlavu a zkoumejte, zda se neobjevují náznaky nového napadení.

Hlídková pohotovost platí i v případě, že Vaše dítě vši nemá, ale v jeho kolektivu se vši objevily. Pokud například škola vydá upozornění, že se vyskytly vši, kontrolujte dítě pečlivě každý večer.

Typy na přírodní odstranění vší

Pokud si i přes riziko nehodláte zajistit prostředky přímo určení na léčbu vší, můžete vyzkoušet i přírodní postup, nebo se uchýlit k babským radám. Ne vždy tyto recepty fungují spolehlivě a u některých je i riziko, že si přivodíte podráždění kůže, které by u komerčních prostředků mělo být eliminované díky dermatologickému testování.

Vši mohou být postupem času rezistentní vůči běžně používaným komerčním léčivům, zvláště pokud jste si nechali přípravek z minulých let. Proč tomu tak je? Lékaři se obecně shodují, že je tak způsobeno nadměrným užíváním stejných druhů prostředků. Insekticidní látka obsažená v těchto produktech umí zabít dospělé jedince vší. Na hnidy však působit nemusí. Nedokonalé vyhubení vší pak vede k začarovaném kruhu a opětovnému šíření vší v dětském kolektivu. Pak třeba zabere, když vším odeberete přístup vzduchu. Při této metodě je nutné odepřít parazitům volné dýchání alespoň na 45 minut. Jako přípravek tak může sloužit šampon smíchaný s olejem, případně je možné vyzkoušet tea-tree oil. Stejně jako předchozí metody je nutné tuto proceduru opakovat, nejčastěji v následujících 7 až 10 dnech.

Podobně může fungovat i silná slivovice. Tou se polijí vlasy a opět zabalí do igelitu a přikryjí ručníkem. Takto ošetřené vlasy je nutné nechat několik hodin, aby byl parazit zahuben.

Stejně tak je možné vyzkoušet i ocet, ten však obnáší riziko pálení na pokožce hlavy. Postup je stejný, vlasy namočené v octu zabalíme a vyčkáváme, následně vlasy opláchneme běžným šamponem.

A na závěr tip pro otrlé: žehlička na vlasy. Ano, čtete správně, i takovouto radu můžete dostat. Hnidy vlivem horka při přejíždění vlasů explodují, což je samozřejmě zahubí. Jedná se však o zvláště nechutný způsob a příliš jej nedoporučujeme ani vyzkoušet.

A co infikované věci?

Pokud Vaše dítě nosí čepici, helmu nebo jinou pokrývku hlavy, bude nutné ji zbavit vší a pečlivě dezinfikovat. Také použité ručníky, osušky, povlečení nebo kartáče a hřebeny bude nutné ideálně vyvařit, aby se omezilo riziko nové nákazy. V tuto chvíli tedy hygiena skutečně hraje důležitou roli. Důležité je nezapomenout ani na matrace, ty lze vyluxovat a zbylé součástky postele omýt dezinfekcí.

Tip pro věci, které nelze vyprat na 90 stupňů. Případně jak jinak dezinfikovat prostředky? Strčte je do mrazáku. Takto ošetřené věci se také spolehlivě zbaví otravných parazitů.

Až tedy Vaše dítě napadne tento nepříjemný parazit, víte už, jak se s ním vypořádat. Důležité je s dítětem komunikovat, zajímat se, sledovat změny chování a dodržovat základní hygienické návyky.

Pedagog není povinný kontrolovat dětem hlavu, není tak dáno žádným předpisem. Vše záleží na aktivitě dané školy, zda vůbec informuje rodiče o výskytu, proto je nutné sledovat děti a jejich chování preventivně. Povinnost hlásit výskyt vší zanikla v září roku 2012, obecně však lze předpokládat vyšší výskyt zejména v zimních měsících, kdy děti nosí zimní pokrývky hlavy.

Běžně zjistíte, že se vši objevují i u Vašich známých, kteří mají malé děti, připravte se také na fakt, že proces se může opakovat a budete odvšivení řešit klidně v krátké době po prvním setkání s tímto parazitem.

Také se nebojte s dítětem otevřeně mluvit. Vysvětlit mu, že se o nic nejedná a nestrašit jej ostříháním na ježka. Vysvětlete, že nepříjemné svědění je způsobeno štípanci. Nehrozí tak nakažení zákeřnou chorobou. Důležité je pokožku neškrábat do krve nehty, aby nedošlo k zanesení infekce. Pokud jste vši měli jako malí, vzpomeňte si, že se v kolektivu nejedná o nic příjemného a každé slovo podpory pomůže.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno