E133 – Brilantní modř FCF (Cl potravinářská modř 2)

  • Nebezpečnost: 5
  • Skupina: Barviva

  Charakteristika

  Jedná se o organickou sloučeninu, která má vzhled modrého prášku a je dobře rozpustná ve vodě. Často se používá v kombinaci s jinými barvivy.

  Využití nejenom v jídle

  Toto umělé barvivo se u nás používá k barvení mnoha druhů potravin: limonády, piva, sladkostí, zmrzliny, pudinků apod. Dále se hojně objevuje v kosmetickém průmyslu – a to v barvách na vlasy, deodorantech, mýdlech, zubních pastách a dalších drogistických přípravcích.

  Nežádoucí účinky

  V kosmetických výrobcích je barvivo neškodné, nežádoucí účinky se objevují v potravinách. V některých odborných studiích je tato látka spojována s astmatem, alergiemi či hyperaktivitou. Barvivo má tendenci se hůře vstřebávat, a proto může zabarvit moč, stolici nebo pokožku. Při aplikaci látky na jazyk se může barvivo dostat přímo do krevního řečiště. Byly objeveny i další negativní účinky – jako pokles krevního tlaku či vznik metabolické acidózy.

  Přijatelná denní dávka:

  Vhodná denní dávka je 0 – 12,5 mg na 1 kg tělesné váhy. Maximální přípustná úroveň barviva v nápojích 70 mg/l, v jídle 290 mg/l.

  Předchozí článekVousy a jejich úprava dle typu obličeje
  Další článek E140 – Chlorofyly a chlorofyliny
  Bolest krku, zad nebo břicha - každého někdy něco začne bolet a neví co s tím. Symptomy i léčebné procedury pro vás probere Božka, protože zdraví máme jen jedno a je třeba si jej hlídat. Rady babiček i doporučení odborníků tak máte přehledně na jednom místě. Zdlouhavé a drahé návštěvy lékaře spolehlivě nahradí návštěva Božky!
  Sdílejte

  Diskuze k článku

  Zadejte svůj komentář
  Zadejte své jméno