E1422 – Acetát zesíťovaného adipátu škrobu

  • Skóre škodlivosti: 2
  • Skupina: Stabilizátory

  Charakteristika a využití:

  E1422 je zařazen do skupiny stabilizátorů, využívá se také jako zahušťovadlo, stejně jako většina upravených škrobů.  Jedná se o bílý nebo nažloutlý prášek z bramborového škrobu, bez další vůně a chuti, za tepla je dobře rozpustný. Jako většina škrobů dokáže stimulovat růst prospěšných bakterií ve střevech a působí tedy podobně jako některá probiotika. Lidské tělo škrob rozkládá na glukózu. Své využití nachází acetát zesíťovaného škrobu v potravinách, jako jsou omáčky, zálivky, tatarky, kečupy, některé jogurty či uzeniny.

  Výroba:

  Škroby se často modifikují tak, aby se upravily jejich vlastnosti a potraviny získaly větší/menší hustotu, byly odolnější vůči mrazům nebo teplu nebo aby se podpořily jejich stávající fyzikálně-chemické vlastnosti. Tento škrob je díky chemické úpravě (na běžný škrob se nechá působit kyselina adipová a kyselina octová) stabilnější při vyšších teplotách a při míchání nemění svou konzistenci ani jiné své vlastnosti.

  Vedlejší účinky:

  E1422 nemá negativní vedlejší účinky.

  Přijatelná denní dávka:

  U látky se neuvádí doporučená maximální dávka. V USA i EU je využívání acetátu škrobu povoleno. Používá se částečně i v dětské stravě.

  Předchozí článekE132 – Indigotin
  Další článek E1412 – Zesíťovaný fosfát škrobu
  E133 nebo třeba E225? Nejedná se o dálniční exity, ale o nebezpečná éčka, která se v některých potravinách vyskytují. Vylepšování vlastností výrobků je v dnešní době běžnou praxí a vědět, čemu se kvůli svému vlastnímu zdraví vyhnout není rozhodně od věci. Ale kdo se má v té záplavě éček vyznat? Přeci Božka!
  Sdílejte

  Diskuze k článku

  Zadejte svůj komentář
  Zadejte své jméno