E129 – Červeň Allura AC (Cl potravinářská červeň 17)

  • Nebezpečnost: 4
  • Skupina: Barviva

  Výroba

  Červeň Allura AC je souhrnným názvem pro větší skupinu červených barviv. Vyrábí se synteticky z ropy a uhelného dehtu, využívá se přitom i sloučenina p-credine. Kromě barvy dodává pokrmům, ve kterých je obsažena, také ovocnou chuť. Často je využívána místo barviva amaranth.

  Využití v jídle

  V potravinářství má červeň své místo při barvení limonád, moučníků a salámů.

  Využití v průmyslu

  E129 je používána v kosmetice a šamponech, dále v lécích a krmivech pro zvířata.

  Nežádoucí účinky

  Barvivo může být, jako mnoho dalších, původcem hyperaktivity u dětí, stejně tak u něj hrozí alergické reakce. Látka byla podrobena studiím, přičemž krátkodobé studie na myších neprokázaly mutagenní účinky ani negativní vlivy na pokožku. Dlouhodobější studie na krysách ale objevily, že barvivo může při zvýšené koncentraci působit negativně na schopnost reprodukce a reprodukční orgány. Také se uspíšil výskyt nádoru lymfatického systému a u krys byla pozorována změna dosavadního chování.

  Doplňující informace

  Přestože u sloučeniny p-credine byla prokázána karcinogenita na zvířatech, pro nepřesvědčivé výsledky některých nařízených studií je barvivo v mnoha zemích světa stále povoleno, včetně České republiky. Je dobré dát si pozor na dávkování, přípustné jsou 0 – 7 mg na 1 kg váhy. Nápoje mohou obsahovat maximálně 70 mg na 1 l, pokrmy 290 mg/l.

  Diskuze k článku

  Zadejte svůj komentář
  Zadejte své jméno