E101 – Riboflavin

    • Nebezpečnost: 0
    • Skupina: Barviva

    Výroba

    Riboflavin s označením E101 je možné získat přírodní cestou z droždí, jako potravinářské barvivo se ale vyrábí uměle syntetickou cestou.

    Využití v jídle

    E101 se jiným názvem označuje také jako lactoflavin nebo vitamin B2. Má typicky zelenožlutou barvu a jedná se o barvivo, které můžeme nalézt v každé živočišné nebo rostlinné buňce. Jako vitamin je využíván častěji než jako barvivo, ale můžeme ho nalézt v játrech, mléce nebo ve vejcích. Přidává se také do mouky, chleba a pečiva, kukuřičné moučky a krupice, dětských cereálií, makarónů, majonéz, arašídového másla, margarínů, pudinků, zmrzlin, mléčných výrobků, sýru, sýrových pomazánek a mnoha dalších výrobků.

    Využití v průmyslu

    V průmyslu slouží E101 jako přísada do změkčovadel.

    Nežádoucí účinky

    Riboflavin nezpůsobuje žádné zdravotní problémy, je zcela neškodný a bezpečný. Je dokonce součástí dvou enzymů, které společně spolupracují na získávání energie z tuků a cukrů. Pravidelný příjem riboflavinu je proto nutný, protože tělo ho samo dokáže ukládat jen velmi obtížně. Je potřebný pro zdravou kůži a správné dýchání, také chrání oči před citlivostí na světlo. Na druhou stranu, podporuje infekční malárii, proto se jeho konzumace ve velkém množství nedoporučuje, pokud se chystáte cestovat do zemí s výskytem této vysoce infekční nemoci. Jeho nedostatek vede k poškození koutků úst a k nepříznivým změnám v oční rohovce.

    Doplňující informace

    Stejné označení (E101, či přesněji E101a) nese také Ribovlavin-5‘-fosfát, což je lépe rozpustná forma stejného barviva. Obě formy tohoto barviva jsou nerozpustné v alkoholech a ničí se působením teplot nad 40°C a vystavením UV záření. V mléce pak modře fluoreskují.

    Diskuze k článku

    Zadejte svůj komentář
    Zadejte své jméno