E110 – Žluť SY

    • Nebezpečnost: 5
    • Skupina: Barviva (Azo barviva)

    Výroba

    Žluť SY se vyrábí synteticky. Dříve se jako surovina pro výrobu užíval uhelný dehet, dnes ale o výrobním procesu není mnoho informací.

    Využití v jídle

    E110 je barvivo oranžovožluté barvy a i kvůli ní se často využívá v nealkoholických nápojích, meruňkovém džemu, marcipánů a v dalších sladkostech. Barvivo najdeme i v pekařských výrobcích, hořčici nebi instantních polévkách.

    Využití v průmyslu

    Žluť SY se hojně využívá ve farmaceutickém průmyslu a jako látka v dočasných barvách na vlasy a v dalších kosmetických přípravcích.

    Nežádoucí účinky

    Jelikož se Žluť SY chemicky odvozuje od prokazatelné karcinogenní látky Sudan I, může mít i ona tento vliv. Zároveň může vyvolat alergické a astmatické reakce, otoky kůže, vyrážky a kopřivku, nebo po požití podráždit žaludek a způsobit tak průjem či zvracení. Látka je v podezření ze způsobování hyperaktivity u dětí a může sama vyvolat nesnášenlivost aspirinu, které se váže k dalším intolerancím. Toto barvivo je zakázáno v Norsku a Finsku, její zákaz se plánuje ve Velké Británii a v budoucnu možná i v EU. Přijatelný denní příjem byl stanoven na 4mg na kg tělesné váhy za den.

    Doplňující informace

    Toto barvivo můžeme nalézt i pod anglickými názvy Sunset Yellow nebo FCF Orange Yellow S 6. Pro vytvoření hnědé barvy se může kombinovat s barvivem E123 (Amaranth).

    Předchozí článekE100 – Kurkumin
    Další článek E101 – Riboflavin
    E133 nebo třeba E225? Nejedná se o dálniční exity, ale o nebezpečná éčka, která se v některých potravinách vyskytují. Vylepšování vlastností výrobků je v dnešní době běžnou praxí a vědět, čemu se kvůli svému vlastnímu zdraví vyhnout není rozhodně od věci. Ale kdo se má v té záplavě éček vyznat? Přeci Božka!
    Sdílejte

    Diskuze k článku

    Zadejte svůj komentář
    Zadejte své jméno