Děsí vás vypadávání vlasů? Každý den nám běžně vypadne 60-100 vlasů.

Věděli jste, že člověk se rodí přibližně s počtem 100 000 vlasů? Kolik jich máte záleží ale také na barvě.  Blondýny mají v průměru 150 000 vlasů a zrzky naopak 90 000.  Černovlasí a hnědovlasí lidé pak mají v průměru 100 000 až 110 000 vlasů. Kolem stovky vlasů nám běžně vypadává každý den. Některým lidem ale za den vypadá mnohem více vlasů, než je normální. Myslíte si, že patříte mezi ně? Pak čtěte dál.

Proč nám vypadávají vlasy?

Nejčastěji za to můžou hormony, a to hlavně mužské pohlavní hormony, proto k vypadávání vlasů dochází spíše u mužů. I přesto se s tímto problémem potýká řada žen. Přece jen i v ženském těle se mužské pohlavní hormony vyskytují.  Některé ženy trápí vypadávání vlasů především pár týdnů po porodu, kdy v těle dochází k ústupu ženského hormonu estrogenu, nebo během menopauzy.

Hormony ale nejsou jedinou příčinou, kvůli které ztrácíme vlasový porost. Na vlasech se obvykle odráží celkový stav našeho těla. Vypadávání vlasů tedy může být i následkem nemocí, včetně různých hořečnatých viróz apod. Velký vliv na vlasy má však i naše psychika, takže příčinou může být i stres či deprese.

Stojí za to se také zamyslet nad vaším běžným jídelníčkem. Možná neobsahuje dostatek živin a vitaminů, hlavně železa, které vlasy potřebují. Na vině může být i velký úbytek hmotnosti.

Příčiny ovšem nemusí být jen vnitřní, možná s vlasy jen špatně zacházíte. Může jít o špatně zvolený hřeben, přípravek na vlasy, časté používání příliš pevných gumiček aj.

Ať už je důvod vypadávání vlasů jakýkoli, nic není ztraceno a můžete nad ním hravě vyhrát.

Účinné rady, jak zastavit vypadávání vlasů

Udělejte změny v jídelníčku

Než začnete hledat léky na padání vlasů, zkuste nejprve získat účinné látky tou přirozenou cestou – zdravou stravou. Není nutné držet nějaké speciální diety, stačí, když je strava vyvážená a obsahuje důležité látky.

Mezi nejdůležitější z nich patří železo, to najdeme hlavně v hovězím mase, ale také třeba luštěniny, ořechy nebo listová zelenina. Případně existují i doplňky stravy s obsahem železa. Ve vašem jídelníčku by však neměly chybět ani vitaminy, křemík, zinek či vápník. Nevyhýbejte se tedy ani mléčným výrobkům.

Vlasům ale prospívá i třeba kofein, takže i taková ranní káva může mít na vypadávání vlasů pozitivní vliv. Ovšem není vhodné to přehánět, příliš kofeinu by mohlo pro změnu zase uškodit vašemu zdraví.

Pozitivní vliv na vypadávání vlasů má i ranní káva

Věnujte svým vlasům dostatečnou péči

Samozřejmě se projeví, jak se o své vlasy staráte. Pokud věnujete svým vlasům dostatečnou péči, můžete tak zabránit nejen jejich vypadávání, ale také ztrátě lesku či lámavosti. Čím se při péči o vlasy řídit?

 • Dejte pozor na mokré vlasy

  Před česáním vždy počkejte, než uschnou, a určitě nikdy nechoďte spát s mokrou hlavou.

 • Pravidelně si zajděte na návštěvu ke kadeřnici

  I když dáváte přednost dlouhým vlasům, vyplatí se několikrát do roka zajít alespoň na ostříhání konečků. Ale pokud se nebojíte změny, zkuste čas od času úplně změnit účes – vlasům to jen prospěje.

 • Neničte si vlasy zbytečně

  Každý měsíc jiná barva, věčné kulmování a žehlení, spousta laku a gelu každý den? Nic z toho určitě nevěstí nic dobrého pro vaše vlasy. Určitě není třeba se vším zcela přestat, jen si dejte pozor, abyste vlasy nenamáhali příliš často.

 • Zvažte kosmetiku, kterou na vlasy používáte

  Pokud ani změny ve stravě nezaberou, vyzkoušejte šampon proti vypadávání vlasů. Berte ale v úvahu, že se nelze spolehnout pouze na tyto přípravky, slouží jen jako nápomocný doplněk léčby problému. Mimo kvalitní šampon proti vypadávání vlasů přidejte do pravidelné péče i různá séra a zábaly na vlasy, které budou mít v kombinaci s šamponem ještě lepší výsledek.

Nestresujte se

Velmi důležitý je také váš psychický stav. Máte problémy v práci, se vztahy, s vlastním sebevědomím? Takové situace mohou více či méně stresovat, což vaším vlasům rozhodně neprospívá. Snažte se tedy stres eliminovat, jak jen to je možné. I to bude mít na vypadávání vlasů prospěšný efekt. Takže relaxujte, uvolněte se, udělejte si nějaký čas pro sebe a pro to, co vás baví. Vaše vlasy vám za to později poděkují.

Nečekejte, že se výsledky objeví hned

Už týden se zdravě stravujete, o vlasy se pečlivě staráte, ale změny nepřicházejí? Buďte v klidu, nelze počítat s tím, že se vypadávání vlasů vyřeší takto rychle. Dejte tomu pár týdnů, možná i měsíců. Pokud se ale ani po několika měsících neprojeví žádné změny, či naopak se vypadávání vlasů ještě zhorší, popřemýšlejte o návštěvě lékaře. Možná se za tím může skrývat nějaký vážnější problém.

Jak si vybrat šampon proti vypadávání vlasů?

Jestliže se rozhodnete, že vyzkoušíte šampon proti vypadávání vlasů, zjistíte, že na trhu je jich celá řada. Cenově se pohybují od pár desítek až po několik set korun. Levný šampon však nemusí nutně znamenat špatné výsledky, a naopak. Podle čeho tedy zvolit ten správný šampon pro vás? Základem je složení.

Co by měl šampon proti vypadávání vlasů splňovat?

 • Obsahovat výživné látky. Aby vlasy mohly správně růst, potřebují dostatek živin.
 • Čistit pokožku hlavy od mazu. Ten obsahuje velké množství hormonu, který může zapříčinit vypadávání vlasů.
 • Pečovat o zdraví vaší pokožky.
 • Zlepšovat cirkulaci krve ve vaší pokožce. Přestože jsou výživné látky ze samotného šamponu také důležité, základem jsou ty, které přijímáme potravou. A právě krví se mohou dostat k vlasům.
 • Neobsahovat silné chemikálie. Takové mohou vlasům jen uškodit, leckdy bývají dokonce toxické. Přesto je stále řada žen, které takové přípravky používají. Nebuďte jednou z nich.

Ať už si vyberete jakýkoli šampon, mějte na paměti, že žádný šampon proti vypadávání vlasů nezačne fungovat po pár dnech. Dejte mu alespoň pár týdnů. Je také důležité dodržovat správné použití šamponu, které předepisuje výrobce. I to má vliv na správný efekt přípravku.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno