Co se vyplatí sledovat na toaletě? A na co je moč dobrá?

Močení je přirozenou součástí lidského života a během jednoho dne tělo vyprodukuje dva až dva a půl litru v podobně moči. O močení se objevila spousta věcí, například to, že zadržování moči v těle může škodit lidskému zdraví, nebo že je nutno sledovat barvu moči, protože to může prozradit nemoci a problémy. Přinášíme však pár věcí, které jste o močení možná nevěděli.

Nemá vliv na žahnutí medúzou

Také jste slyšeli v různých dokumentech nebo filmech, že pokud vás u moře žáhne medúza, pak je dobré to počůrat? Neexistuje však žádné podložené potvrzení, že právě moč má léčebné nebo alespoň antibakteriální vlastnosti, které by měly vliv na žahnutí medúzy.

Moč se tvoří nejen z přijatých tekutin

Během dne se vyprodukuje až dva a půl litru moči, ale nutně to neznamená, že musíte stejné množství vody vypít. Není tomu tak, protože moč se netvoří jen z tekutin, které během dne vypijete, ale pochází například také z toho, co jíte. Například ze zeleniny či ovoce, které mají vysoký obsah vody.

Přirozený detox těla

Moč je jedním z nejzdravějších detoxů na trhu. Moč je vyráběna ledvinami a pomáhá zbavit tělo toxinů a jiných odpadních látek, které by jinak zůstaly v krvi. Ve zkratce moč zbavuje tělo jedů. Jde o přirozený proces, který je velmi důležitý.

Syndrom stydlivého měchýře

Paruréza neboli také syndrom stydlivého měchýře je de facto sociální fobie. Jen v USA tímto problémem trpí asi dvacet miliónů lidí. Znamená to, že tito lidé se bojí použít toaletu, když jsou jiní lidé poblíž. Pro vykonání své potřeby potřebují soukromí a klid. Veřejné záchody jsou pro ně absolutní tabu.

Časté močení

Chodit na záchod každou hodinu není až tak úplně normální, pokud nepijete spoustu vody, nebo nekonzumujete diuretika jako například kávu, čaj nebo alkohol. Nadměrné močení není až tak úplně nebezpečné, ovšem pokud dostatečně nepijete, může to poukazovat na další problémy jako cukrovka, hyperaktivní močový měchýř, infekce, problémy s prostatou nebo problémy se srdcem.

Vůně moči

Je v pořádku, pokud moč nějakým způsobem „voní“. Pokud to není rybí zápach, to může naznačovat infekci. Moč může páchnout také ve chvíli, kdy tělo zasahuje dehydratace, je totiž koncentrována. Vůni moči může ovlivňovat jídlo, které konzumujete během dne, například chilli papričky, kari, chřest nebo potraviny, které obsahují dusičnany či jiné konzervační látky.

Barevnost moči

Normální barva se pohybuje od bledě žluté (to signalizuje, že je tělo dostatečně hydratováno) až po temně žlutou barvu jantaru (to signalizuje, že je tělo dehydrováno). Do moči se mohou přimíchat barevné pigmenty z potravin a léků, čímž může mít vaše moč nevšední odstíny. Některé léky mohou vaši moč zbarvit do červena, některé léky na předpis zase mohou věnovat moči výrazně žlutou nebo zelenavou barvu. Když budete konzumovat například borůvky, pak může mít vaše moč načervenalou barvu. Když však sledujete svou moč a přidáte k tomu také další přidružené příznaky, může signalizovat nějaký zdravotní problém.

Pozor na pěnivou moč

V mnoha případech je pěnivá moč jen výsledkem toho, že proud moči byl silný a rychlý. Pokud pozorujete, že je vaše moč pěnivá dlouhodobě, může to znamenat zvýšenou hladinu bílkovin v moči, což by mohlo znamenat vážný problém s ledvinami, což se neobejde bez návštěvy lékaře.

2 Komentáře

  1. Moje babička říkávala,když se poraníš,počůrej to,zkoušel jsem to a je pravda že jsemnenělnikdy problémy s nějakou infekcí-doporučuji

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno