Co se stane s tělem, když začnete pravidelně cvičit? Pomůže i snížit riziko osteoporózy

Zdravý životní styl to je pestrá strava a pravidelný pohyb. Co vše se stane s vaším tělem, když budete pravidelně cvičit? Aktivní životní styl se doporučuje pro všechny. Právě fyzická aktivita a pravidelný pohyb pomáhá pro mnoho funkcí v těle, budete se díky tomu cítit lépe, zhubnete, protáhnete si tělo a vaše fyzička vám dovolí bez problémů vystoupat velký kopec nebo schody do pátého patra bez zadýchání.

Aktivní způsob života

Na aktivnější životní styl není nikdy pozdě. Ať vám to doporučí nebo dokonce nařídí lékař, je dobré se začít pravidelně o své tělo starat. I když to na první pohled nevypadá, ono vám to později vrátí. V poslední době je trend zdravého jídla a pravidelného cvičení stále oblíbenější. Jestliže i vy máte chuť začít měnit svůj život, pak do toho! Co všechno můžete čekat, když začnete pravidelně sportovat? Co to udělá s vaším tělem?

První trénink je tak trochu zvláštní, nic moc nevydržíte, srdeční frekvence se zvyšuje, celkový průtok krve a kyslíku do mozku dělá hotové divy. Budete se cítit dobře a nabuzeně. Následující den vás budou však bolet svaly a to může trvat přibližně tři dny. Dobrou zprávou je, že při dalším tréninku to bude lepší a při dalším zase lepší.

Zvýšená produkce mitochondrií

V příštích několika týdnech se začíná pomalu zvyšovat produkce mitochondrií pomocí procesu, který se jmenuje mitochondriální biogeneze. Mitochondrie jsou ty části vašich buněk, které přeměňují sacharidy, tuky a bílkoviny na palivo, které svaly využívají k výkonu. Po šesti až osmi týdnech ukázala studie, že se u lidí zvýšili mitochondrie až o 50%. Svaly se díky tomu začnou lépe cítit a zvýší se vytrvalost.

Formování svalů

Po šesti měsících tvrdé práce, by se mělo začít dít něco nečekaného. Soustředíte-li se na silový trénink, vaše svaly se začnou formovat. V tomto období se budete celkově cítit podstatně lépe. Bohužel cvičební programy zaznamenaly, že až 50% lidí předčasně ukončuje trénink během prvních šesti měsíců.

Po devíti měsících pravidelného kardio cvičení uvidíte zvýšení VO2 max o 25%. A co je to VO2 max? Jde o míru kondice a označuje rychlost, kterou může vaše tělo přenášet kyslík do svalů. Vyšší VO2 max znamená, že můžete běžet rychleji po delší dobu.

Hustší kosti

Po jednom roce pravidelného cvičení se stávají vaše kosti hustší, což snižuje riziko osteoporózy. Vědci zjistili, že pravidelný trénink na odpor, který se kombinuje s aerobním cvičením, může skutečně zvrátit účinky osteoporózy po 12 měsících.

Spoření financí

Dlouhodobé dodržování cvičebního programu naznačuje, že bude v plusu také váš bankovní účet. Jedna studie ukázala, že starší lidé, kteří cvičí pět dní v týdnu po dobu třiceti minut, uspořili v průměru 2500 dolarů ročně při lékařských nákladech na problémy, které se spojují se srdcem. Rovněž se sníží riziko vývoje artritidy diabetu 2. typu, demencí a některých typů rakoviny.

Delší a lepší život

Dále se ukazuje, že s největší pravděpodobností budete žít déle a jinak, sníží se riziko úzkosti, deprese. Všechny výhody záleží na typu a intenzitě tréninku a také na tom, jak dlouho každý den trénujete. Do toho zasahuje také strava, zda je zdravá, vyvážená a pestrá.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno