Všudypřítomný vodní kámen se usazuje všude, kde jen může. Odstraníte jej s pomocí rad našich babiček snadno! Vodní kámen je nevzhledný a často vás trápí na místech, odkud jde těžko odstranit. Rozhodujete se, zda jít do obchodu a použít drahé prostředky? Co když nebudou mít takový účinek, jak se neustále ukazuje v reklamě v televizi? Sáhnout můžete po takzvaných babských radách. Ty jsou mnohdy účinnější, než předražené prostředky.
Vodní kámen takřka všude
Vodní kámen se tvoří takřka všude, kde se objevuje voda a je tomu vlivem nesprávného pH vody. Pokud je voda příliš tvrdá, pak se vodní kámen usazuje na spotřebičích, které s vodou přijdou do kontaktu. Může se tedy objevit v pračce, myčce, ale například také v záchodové míse, na vodovodní baterii, ve sprše a umyvadle. Zbavte se vodního kamene jednoduše a pohodlně s pomocí přírodních prostředků.
Rychlovarná konvice
V té se vodní kámen usazuje velmi často a rád. Ideálním pomocníkem na jeho odstranění je obyčejný ocet. Ten smíchejte s vodou, vždy jeden díl vody a jeden díl octa a nalijte do varné konvice. Následně nechejte projít varem a je po problému. Než začnete v rychlovarné konvici opět vařit, několikrát jí propláchněte čistou vodou.
Záchodová mísa
Tvrdá voda úřaduje také v toaletní míse, zde se totiž mohou tvořit usazeniny, které nepůsobí příliš vábně. Je-li toaleta hodně zanesená, pak můžete vyzkoušet roztok kyseliny solné. Ten nalijte do mísy, nechejte pár minut působit a poté pořádně vyčistěte. Pomůže také obyčejný ocet. Stačí jej nalít do záchodové mísy a nechat působit během celého dne. Poté jen toaletu vydrhněte a máte hotovo.
Vana a umyvadlo
Nevzhledné bílé fleky, které se objevují ve sprše, vaně nebo na umyvadle vám nedají spát? Ač se snažíte sebevíc, dolů prostě nejdou. Opět může pomoci ocet s vodou. S tímto roztokem čistěte postižená místa a opláchněte. Pokud vám nevoní ocet, přidejte ještě šťávu z citronu, která má tendence neutralizovat zápach. Tuto směs aplikujte všude tam, kde je potřeba, nechejte asi deset minut působit a poté opláchněte.
Vodovodní baterie
Kovy bohužel s vodním kamenem bojují. Do boje vytáhněte i vy s pomocí octového roztoku, jedlé sody nebo třeba citronu. Stačí potřít místa, kde se vodní kámen objevuje a chvíli nechat působit (podle toho, jak moc je místo zaneseno). Vezměte vodu, opláchněte a je hotovo. Máte-li vodovodní baterie z lesklého chromu, pak může kyselina povrch zničit.
Pračka
Perete-li v tvrdé vodě, pak to odnese vaše pračka. Při každém praní na to myslete a přidávejte změkčovač vody. Pravidelně poté můžete provádět tuto metodu, která vodní kámen odstraní hravě. Do bubnu pračky nalijte asi půl litru klasického kuchyňského octa a zapněte na 90 stupňů. Další možností je pravidelně přidávat dvě polévkové lžíce ke každému praní do místa, kam přidáváte aviváž. Brání nejen usazování vodního kamene, ale také prádlo umí desinfikovat. A nemusíte se bát, oblečení po octu cítit nebude.