Boty na vysokých podpatcích: Co dělají s vašimi chodidly?

Když je nosíte celý den podpatky, pak vás nohy přirozeně bolí. Nosíte-li vysoké podpatky často, pak se může vytvořit vážné a bolestivé poškození nohou. Boty na podpatku však ženy nosí již od starověku a asi se jich jen tak nevzdají. Takže, co dělat? Když je budete nosit často, hrozí vám nejen velká a nepříjemná bolest, ale také různé zdravotní obtíže.

Prodlužují nohy

Vysoké podpatky ženy dělají krásnější. Opticky prodlužují a zeštíhlují nohy. Ženy se také cítí lépe, mají díky nim vyšší sebevědomí, vypadají elegantněji a dodá jim to na ženskosti. Když podpatky nosíte po celý den, pak přenášíte váhu na malou část těla. Páteř dostává zabrat, aby udržela rovnováhu těla. Vlivem toho se můžete častěji naklánět dopředu, můžete cítit nepříjemnou bolest v zádech.

Problémy s páteří

Předklánění dopředu mívá vliv také na kotníky, bedra, kyčle nebo i kolena. Dlouhodobé nošení vysokých podpatků může mít vliv na celkové držení těla, mohou se přetěžovat velké i malé klouby dolních končetin. Dochází k napětí zádového svalstva, objevují se problémy s klenbou, která může být nakonec deformovaná. Někdy mohou vznikat kladívkovité deformity prstů nebo také problémy s vbočeným palcem (hallux). Takový vbočený palec se řeší operativně.

Menší stabilita

Během chůze se celá váha těla přenáší na špičky nohou a nebudete mít takovou stabilitu, jako u klasické ploché obuvi. Problém mohou mít i ženy s kilogramy navíc nebo také těhotné ženy.

Problémy s achilovkou

Vysoké podpatky mohou mít vliv také na achilovku, může docházet ke zkrácené achilovce a je nutno jí pravidelně protahovat, aby šlachy měly dostatečnou pružnost. Při prudkém pohybu může hrozit natržení nebo dokonce prasknutí achilovky.

Vyvrknutý kotník

Častý problém žen, které nosí vysoké podpatky, souvisí právě s rovnováhou. Snadno vám může noha nepříjemně podklouznout nebo se podvrknout. Některé tyto problémy mohou končit výronem nebo dokonce i zlomeninou, což je velmi nepříjemné.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno