Jóga během menstruace: Kterým pozicím se v tomto období vyhnout?

jóga při menstruaci, které cviky

Během menstruace mají ženy tendenci omezovat nebo se úplně vyhýbat všem sportům, které jinak provozují. Není to škoda? Menstruace ještě neznamená, že se musíte zcela odříznout od všech aktivit, které máte rády. Když se objeví křeče nebo nepříjemné bolesti, pak zpravidla máte chuť lehnout si do postele a přečkat těch pár dní. Během „svých dní“ můžete dělat prakticky cokoliv, samozřejmě s ohledem na své tělo.

S ohledem na tělo a zdraví

Některé ženy o menstruaci takřka ani nevědí, nebolí je břicho, nemají nepříjemné křeče nebo silnou menstruaci. V takovém případě můžete dělat takřka cokoliv, jít na výšlap do hor, dopřát si oblíbenou hodinu v posilovně, před prací jít běhat nebo dokonce jít na svou oblíbenou hodinu jógy. Pokud vás nějak menstruace limituje, cítíte nepříjemné křeče, bolest a podobně, je na vašem zvážení, zda chcete jít cvičit nebo ne. Řešením může být právě jóga, kde nejde o žádné kardio cvičení, ale spíš jemné a příjemné pohyby. Právě jóga umí zharmonizovat tělo, umí pomoci od depresí a stresu. Ne všechny pozice jsou však při menstruaci vhodné.

Jaké pozice vynechat?

I tak se doporučuje během menstruace z jógy vynechat dynamické sestavy a také obrácené pozice, které patří k nejnáročnějším v józe. Vynechat můžete různé záklony nebo zkruty, které nejsou zrovna dvakrát příjemné v tomto období. Pozor také na přepínání břicha a podbřišku, bývá při periodě citlivější, než jindy. Nemusíte sport nutně vynechat, jen jej přizpůsobíte stávajícímu stavu. Pokud vás třeba bolí ruka nebo noha, také můžete jít sportovat, ale danou oblast zbytečně nezatěžujete. Podobně je to se sportem a menstruací.

Jóga jako pomoc

Naopak přiměřená fyzická aktivita může pomoci, například se uleví od nepříjemné bolesti nebo křečí. Vyplavují se z těla endorfiny, cítíte se lépe, zmírní se stres nebo úzkost. Během menstruace a PMS můžete cítit nejen změny chutí, ale také změny nálad a právě cvičení vám může v tomto ohledu trochu pomoci. Poslouchejte své tělo a podle potřeby mu přizpůsobte také cvičení.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno