Blahokeř – král října, který překvapí svou krásou

Klerodendron neboli také blahokeř je pokojová rostlina z Afriky. Máte rádi kvetoucí rostliny, které vypadají exoticky? Právě blahokeř je pro vás ideální. Na světě ho existuje okolo čtyři sta druhů a v domácnosti, za běžných teplotních podmínek, vypěstujete jen zlomek druhů. Nejčastěji to bývá blahokeř Thomsonové, který je ze střední Afriky. Některé druhy můžete pěstovat také venku, například v arboretech a parcích. Bývá to blahokeř trojmý.

Co blahokeř Thomsonové potřebuje?

Většinou má tvar klasické liány, která se pne po opoře. Můžete jí podobně pěstovat. Vypadá velmi dobře jako převislá rostlina nebo v kruhovém vývazu. Potřebuje pravidelnou péči, zastřihování. Poté bude rostlina vysoká asi šedesát centimetrů. Ke svému růstu a životu potřebuje světlé místo, ovšem nesnese přímé slunce.

Během zimy potřebuje teplo, jinak se může začít vytahovat a vysilovat, což není dobré. Pokud se tak stane, na jaře všechny špatné výhonky seřízněte a dbejte na regeneraci rostliny. V létě ji můžete dát ven, ovšem opět pozor na přímé slunce. Raději volte zimní zahrady nebo balkóny. Zahrada, terasa či balkón umí rostlině pomoci, celkově posílí a bude vám lépe kvést.

Výsledkem vaší práce budou květy

Budete-li se o ní dobře starat, pak se odmění krásnými květy a to přibližně od půlky jara do půlky léta. Bílé květy, které mají uvnitř menší, ale výrazné červené květy jen tak někde neuvidíte, proto vám mohou udělat hodně radosti. Během vegetace se vyplatí, aby rostlina měla mírně vlhkou půdu, vypomůžete si rosením. V zimním období zálivku omezujte.

Jak se starat o blahokeř trojmý?

Například takový blahokeř trojmý vyniká na zahradě a to už ve chvíli, kdy jiné rostliny pomaličku odkvétají. Opět jsou základem bílé květy a v nich najdete malé zelené květy, které se postupem času mění na purpurové květy, které se lehce otevírají. Tento listnatý keř dorůstá ve své domovině až do výšky deseti metrů. Domov nachází v Indii, Korei, Japonsku. Má příjemnou vůni, nejčastěji je najdete jako okrasné keře nebo rostliny v přenosných nádobách.

Tato rostlina má ráda slunná místa, ale pozor na přímé slunce, to ji může popálit. Rovněž venku je nutno chránit před silným větrem. Mladé rostliny potřebují víc vláhy, keř můžete přihnojovat, ovšem není to nutností, když je půda živná a mírně vlhká, poroste i bez hnojení. Jde o okrasný keř, který umí zkrášlit nejeden park či zahradu.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno