Je pravda, že teplá voda čistí lépe než studená?

Také vám babička nebo maminka říkala, že umýt vše jde jen s teplou vodou? Ať už ruce před jídlem, nádobí nebo hračky, které spadly na zem. Teplá a někdy i horká voda, ta jediná umí opravdu vše očistit, samozřejmě s pomoci čisticích přípravků. Je tomu skutečně tak? Jedině teplá voda čistí nejlépe? Se studenou vodou nebudete tak úspěšní? Výrobci čisticích prostředků se dnes snaží minimalizovat zbytečné plýtvání vody i čisticích přípravků, proto může stačit jedna kapka a umyjete mnoho nádobí, alespoň podle reklamy.

Jak je to se studenou vodou?

Je pravdou, že čistí lépe, než voda teplá? Moderní čisticí prostředky dnes nerozlišují, jakou vodu používáte. Stejně dobře fungují v teplé i ve studené vodě. Co se například praní týče, pak je lepší vsadit na vodu studenou, protože ta je méně škodlivá pro některé materiály. Barva díky studené vodě tolik nebledne, nevymývá se. Některé kousky přímo musíte prát v ruce a ve studené vodě. Kromě toho na některé skvrny není radno používat teplou vodu. Díky ní se skvrna ještě víc vpije do oblečení a bude těžší a těžší ji odstranit. Například krev odstraníte s pomoci studené vody, teplá jen přitíží.

Horká voda jako desinfekce

Spousta lidí věří, že horká voda oblečení desinfikuje, odstraňuje z něj lépe pot, bakterie, které se v něm mohou usazovat, prach, nečistoty a jiné skvrny. Zejména se horká voda používá na ručníky, utěrky a další kousky. Ovšem desinfekce je nutná pouze v případě, že je oděv špinavý velmi silně, obsahuje škodlivé bakterie. Například se vyvařují a desinfikují dětské látkové pleny, ze kterých se odstraňují zvratky nebo zbytky stolice. V opačném případě by mohly zapříčinit nepříjemnou nemoc.

Nádobí a studená voda

Myjete-li si ruce, je logické, že použijete teplou vodu, ani o tom nepřemýšlíte. Mikroskopické částečky bakterií mohou ulpívat kdekoliv, proto je dobré ruce mýt teplou vodou. Jestliže se některé bakterie nacházejí na potravinách, pak je dobré je opět omývat teplou vodou. Americká studie z roku 2017 zjistila, že studená voda a horká voda jsou stejně účinné, jako voda při 100 stupních Celsia a to zejména ve vztahu k odstraňování bakterií při mytí nádobí. Opláchnete-li tedy hrníček nebo talířek ve studené vodě, nemusíte mít obavy, že by nebyl čistý!

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno